Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Térben miért mehetünk bármely...

Térben miért mehetünk bármely irányba, de időben csupán egyfelé?

Figyelt kérdés
Ez a kérdés már régóta foglalkoztat.

2020. máj. 6. 00:49
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Azért az egyenes idővonal annyira nem is egyértelmű, mert pl. két távoli, akár egymáshoz képest mozgó megfigyelő egyike számára lehet múltbeli, a másik számára jövőbeli ugyanazon egyetlen esemény.


"A lineáris időfogalom, múlt, jelen és jövő hármassága már korántsem abszolutizálható, hiszen a relativitás-elv alapján az egyidejűség fogalma megkérdőjeleződött.."

[link]

[link]

stb.


Ettől még persze nem tudunk hátrafelé menni az időben, de azért az is érdekes kérdés, hogy ha tudnánk, azt hogy vennénk észre. Ahhoz, hogy az összetört csésze újra összeálljon és visszaugorjon az asztalra, csak a csészének kellene visszafelé haladnia, az agyunknak (vagy kamerának) továbbra is előre. Viszont ha megfordulna az idő, akkor a kamera is visszafelé menne, nem rögzítene semmit, vagy a megfigyelő emlékei nem létrejönnének, hanem törlődnének. Ha ide-oda ugrálnánk az időben, talán észre sem vennénk, mert nincs mihez viszonyítani.

2020. máj. 6. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
..Úgy is lehetne fogalmazni, hogy az időben nem megyünk sehova, viszont mivel mi magunk és a műszereink mind része a téridőnek, egy előre felé haladásként tapasztaljuk meg.
2020. máj. 6. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 Wadmalac ***** válasza:
0%

"Ettől még persze nem tudunk hátrafelé menni az időben, de azért az is érdekes kérdés, hogy ha tudnánk, azt hogy vennénk észre."


Jogos: sehogy. De igazából ez csak olyan téma, mint az, hogy a mi anyagunk az igazi anyag vagy az antianyag.

Az sem kizárt, van ilyen teória is, hogy az ősrobbanáskor KÉT világegyetem jött létre, időben kétfelé haladva.


Az tudnánk észrevenni, ha a téridőnk bármelyik pontja a másikhoz képest haladna ellenkező időirányban.


Ilyenre meg nincs példa és mai fizikánk szerint nem is lehet, kauzalitás és entrópia miatt sem.

2020. máj. 6. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 Thispain ***** válasza:

#9(10:31) Ahogy az egyéb mértékegységeket is(pl.: hosszúság, sebesség, gyorsaság, űrtartalom, stb.) úgy az időt is a tér felderítésére használjuk. Abban igazad van, hogy a teret, mint olyat mértékegységesítve, absztrakciókkal tudjuk kezelni, felmérni. Ennek segítésére szolgál az idő is, mint mértékegység.


Nem tudom, mi a tudomány álláspontja ezzel kapcsolatban, de véleményem szerint hasonló ábrázolás nem feltétlenül jelent hasonló funkciót is. A kordináta rendszer eredetileg, és mostanában is nagy valószínűséggel alakzatok térben való elhelyezésének szimulálására szolgál, így minden távolságot, és űrtartalmat mérő mértékegységgel fel lehet mérni az alakzatot kevesebb mérés használatával, viszont az annak változásához szükséges időt nem, vagy csak nehezen lehet szimulálni, és felmérni azon a kordinátarendszeren, ezért szükséges véleményem szerint az időnek, mint olyannak külön kordinátarendszert alkotni elhelyezve abban a már megalkotott kordinátarendszerbe illesztett alakzatokat, vagy annak változatait.

2020. máj. 6. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 Wadmalac ***** válasza:
31%

"ezért szükséges véleményem szerint az időnek, mint olyannak külön kordinátarendszert alkotni"


Lehet, de a rel. elmélet ezt nem kívánja meg. Szépen megfér közös koordináta-rendszerben a térrel.

2020. máj. 6. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 Thispain ***** válasza:
Ez számomra új információ. Hogyan?
2020. máj. 6. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 Wadmalac ***** válasza:
0%

[link]


"In ordinary space, a position is specified by three numbers, known as dimensions. In the Cartesian coordinate system, these are called x, y, and z. A position in spacetime is called an event, and requires four numbers to be specified: the three-dimensional location in space, plus the position in time (Fig. 1). Spacetime is thus four dimensional. An event is something that happens instantaneously at a single point in spacetime, represented by a set of coordinates x, y, z and t."

2020. máj. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim ***** válasza:
52%
Itt inkább arról van szó, hogy a nagyobb gravitációs mezőben lassabban zajlanak le a fizikai, és ebből következően a biokémiai folyamatok is. A feketelyuk gravitációja olyan nagy, hogy úgy tűnhet számunkra, hogy ott idő "megáll", holott ugyanúgy telik "AZ idő", csak a feketelyukban található részecskékkel nem történik semmi, a gravitáció "befagyasztja" őket.
2020. máj. 6. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 Wadmalac ***** válasza:
0%

"(te nem tudod) != (senki sem tudja)"


Jé, te tudod?


Belátsz az eseményhorizont mögé?


Jöhet a Nobel-díj.

2020. máj. 7. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:

Wadmalac:


Nézz utána a Schwarzschild metrikának.

2020. máj. 7. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!