Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen nagy az univerzum?

Milyen nagy az univerzum?

Figyelt kérdés

Ahány internetes oldalt megnéztem, mindenütt mást és mást írtak.

De "hivatalosan" milyen nagy az univerzum?



2020. jún. 1. 12:13
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
76%
Mivel folyamatosan tágul így ha most leírom mennyi egy pillanat múlva már nem lesz pontos.
2020. jún. 1. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Mojjo ***** válasza:
85%

Nem tudjuk mekkora. Mivel 13,8 milliárd évvel ezelőtt született, a belátható világegyetem látszólagos sugara értelemszerűen 13,8 milliárd fényév, ami - a tágulást figyelembe véve - egy kb 45 milliárd fényév valós sugárnak felel meg.

De ez csak a belátható világegyetem mérete. Hogy valójában mekkora, arról fogalmunk sincs.

2020. jún. 1. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Tehát a VALÓS sugara kb 48 mrd fényév a látható világnak. Az egész világ ennél nagyobb.

Elvileg meg tudnánk mérni a görbületét több módon is:

- háromszög rajzolással. Sajnos a legnagyobb háromszög, amit ma rajzolni tudunk, az a Föld-Hold távolság (hosszabb oldal) és a Föld mérete (rövidebb oldal), ami roppant kicsi.

A másik módszer, hogy megszámoljuk a galaxisok sűrűségét a távolság függvényében. Ez mást fog adni egy sík világban és mást egy görbült világban.

Persze, ha csak alig görbült, akkor nagyobb távolságban kéne számolni. Sajnos lehet, hogy a mi látható világunk az igazi világnak csak pici töredéke, és akkor majdnem sík.

2020. jún. 1. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Bocs de nekem nem jön ki a matek, ha 13,8 milliárd évvel ezelőtt az ősrobbanáskor egy pont volt csak, 13,8 milliárd év alatt, hogy tágulhatott 45-48 milliárd fényéves sugarúra (átmérőben sem jönne ki). Azt halottam valahol, hogy kezdetben a fénysebességénél gyorsabban tágult, de ha utána lelassult, akkor most miért tágul egyre gyorsabban megint?
2020. jún. 1. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Mojjo ***** válasza:
100%
@4: Azért nem jön ki neked a matek, mert a fénysebességet szeretnéd ráerőltetni a tágulásra. Fénysebességgel azonban csak a látókörünk tágul, épp ezért látunk kb 13,7 milliárd sugarú körben. A világegyetem nem csak a kezdeti szakaszban, de jelenleg is fénysebesség felett tágul. (Bár... az hogy xy sebességgel tágul egy nagyon pontatlan kifejezés, a tágulásnak nincs sebessége, a tágulásnak üteme van, ami nem km/s-ben mérhető, hanem 1/s-nek. Szóval mondjuk inkább azt, hogy két, egymástól kellően távol lévő pont jelenleg is fénysebességnél gyorsabban távolodik egymástól a gyorsulás következtében.)
2020. jún. 1. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%
A világ a keletkezés után rövid idővel felfúvódott a jelenlegi méret felére. Ez a tágulás a fénysebesség nagyon sokszorosával történt. Azóta is tágul, de jóval lassabban.
2020. jún. 1. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Köszönöm a válaszokat.

Tehát, ha jól tudom/értem az ősrobbanás elmélet abból ered, hogy tágul az univerzum, a korát meg a 13,7-8 fényéves látótávolságunkból határozták meg?

Azt halottam, hogy az egyik legtávolabbi galaxis amit felfedeztünk a fény sebességének 98%-ával távolodik (mármint távolodunk egymástól), mi van ha ennél messzebb csak azért nem látunk, mert ami mögötte lenne azok a fény sebességénél gyorsabban távolodnak, így nem láthatók, és nem azért mert ennyi idős az univerzumunk?

Köszönöm a válaszokat, nem trollkodni akarok, mégha úgy is tűnik.

2020. jún. 1. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
0%
Megint én vagyok, eszembe jutott, hogy halottam valahol, hogy a 14 milliárd fényévre levő galaxisokat azért nem látjuk, mert a fényüknek nem volt ideje eljutni hozzánk, végül is az idő bizonyítani tudja, hogy mi az igaz, ha 1 milliárd év múlva tűnnek fel újak akkor az eredeti állítás az igaz, de ha 1 milliárd év múlva még azok is eltűnnek amik a határon fénysebesség felé gyorsulnak (mármint az egymáshoz viszonyított távolodásunk) akkor nekem.
2020. jún. 1. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Mojjo ***** válasza:
100%
@8: Pedig már majdnem elhittem, hogy nem trollkodsz.
2020. jún. 1. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"mi van ha ennél messzebb csak azért nem látunk, mert ami mögötte lenne azok a fény sebességénél gyorsabban távolodnak"

Így igaz.


"ha 1 milliárd év múlva még azok is eltűnnek amik a határon fénysebesség felé gyorsulnak"

Ez így fog történni. Egyre kisebb darabot fogunk látni a világból, ahogy egyre gyorsul a tágulás.


Ezzel együtt a világunk ennyi idős, ezt sok dologból tudjuk.

2020. jún. 1. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!