Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ezt jól értem? (fizika)

Ezt jól értem? (fizika)

Figyelt kérdés

Ugye van nekünk egy klasszikus fizikánk, ami teljesen jól működik bizonyos területeket leszámítva. Elég nagy sebesség esetén a klasszikus mechanika nem működik, ekkor lép be a relativitáselmélet. Illetve nagyon apró méreteknél (elemi részecskék) szintén nem jó, itt lép be a kvantummechanika, mely a klasszikus fizikától eltérően (most a klasszikushoz vegyük a relativitáselméletet is) nem determinisztikus.


Amit fent leírtam, az megállja a helyét? Van még más, ahol a klasszikus fizika nem működik? A kvantummechanikának van gyakorlati alkalmazása is vagy az abszolút elméleti szinten mozog?


Bocsi a sok kérdésért, csak most kezdenék el ismerkedni a fizikával.


2020. jún. 1. 13:36
 1/5 anonim ***** válasza:

Valószínűleg nagyon nagy gravitációnál sem működik.

A kvantummechanika mindig működik a gyakorlatban is, sok alkalmazása van. Csak nehéz kiszámolni, ezért közelítjük a klasszikus fizikával, amikor lehet.

2020. jún. 1. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Gyakorlati alkalmazás? Majdnem minden elektronikus alkatrészről elmondható, hogy a működése kvantummechanika nélkül egyáltalán nem, vagy csak nagyon hiányosan magyarázható.
2020. jún. 1. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg helyen használják. Pl. a mai áramköri alkatrészek működését nem tudnánk megmagyarázni a klasszikus fizika segítségével.

A relativitáselmélet alkalmazására jó példa, hogy a műholdak saját óráját szinkronizálni kell (az eltérő gravitáció és sebesség miatt "lassabban telik az idő") Enélkül pl. a GPS sem működhetne.

2020. jún. 1. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2020. jún. 1. 16:06
 5/5 anonim válasza:
100%

Az előttem szólóknak igazuk van. Annyit tennék még hozzá, hogy az elektronikus eszközök terén sok működik kvantummechanikai háttértudás nélkül. A tranzisztorok, diódák és tirisztorok viszont már kvantummechanikán alapszanak, szóval gyakorlatilag minden digitális elektronikus eszköz (az analógok közül sok nem, mint például a relé).

Számítógépek, okostelefonok, mikrokontrollerek, mind nem léteznének kvantummechanika nélkül.

A kvantummechanika és a relativitás elmélet valóban más jelenségekre ad jó magyarázatot (sőt a relativitáselméleten belül az álltalános relativitás elmélet és a speciális relativitás eémélet sem ugyan azzal foglalkozik). Jelenleg a fizika nagy feladata ezt a kettőt összefésülni. (Van is relativusztikus kvantummechanika és ehhez hasonló címekkel szakirodalom, de az már eléggé heavy metal fizika)

2020. jún. 1. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!