Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Matematikai logika és halmazel...

Matematikai logika és halmazelmélet? (kifejtés lent)

Figyelt kérdés

Üdv!

Két kérdésem lenne, ha valaki tudna válaszolni, annak nagyon megköszönöm.

El szeretnék kezdeni komolyabban foglalkozni halmazelmélettel és logikával és ehhez kapcsolódna a két kérdésem:

1) Milyen könyvek, anyagok vannak, amelyek mélyen bevezetnek ebbe a világba? Csirmaz László Matematikai logika és Hajnal-Hamburger Halmazelmélet könyveket már kinéztem magamnak, de örülnék, ha tudnátok ezen kívül akár internetről leszedhető anyagokat is.

2) Matematikai logika területén vannak még nyitott problémák? Tudtok példát írni? Köszi :D


2020. jún. 15. 11:57
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Rengeteg jegyzetet, tankönyvet lehet találni online. Van egy GTM (Graduate Texts in Mathematics) egyetemi tankönyvsorozat, ebben vannak halmazelméleti, logikai könyvek, például

GTM 1: Takeuti, Zaring: Introduction to axiomatic set theory;

GTM 8: Takeuti, Zaring: Axiomatic set theory;

GTM 37 Monk: Mathematical logic;

GTM 53 Manin: A course in mathematical logic.


A GTM könyvek általában a libgen.is oldal segítségével megtalálhatók valahol, ahonnan le lehet őket tölteni (ez persze nem egészen legális). Ezt a négy könyvet most nem ellenőriztem, de meglepne, ha nem lennének fenn.


A Bourbaki-szemináriumsorozatnak is van egy Theory of sets része, biztos érdemes elolvasni, bár ahogy most a tartalomjegyzéket átfutottam, ez inkább az algebra-geometria-topológia vonalnak ágyaz meg.


A Cambridge studies in advanced mathematics-ban pedig Tourlakisnak van egy kétkötetes Lectures in logic and set theory könyve.


És hát még biztosan százával vannak, én most csak a híresebb sorozatokba néztem bele.


Magyar jegyzet például: [link]


2. Vannak. Például [link]

2020. jún. 16. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2020. jún. 16. 18:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!