Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a 4 alapvető kölcsönhatás ?

Mi a 4 alapvető kölcsönhatás ?

Figyelt kérdés

A 4 alapvető kölcsönhatást valaki el tudná magyarázni dióhéjban, hogy mikre hatnak ki és hogy mit kell róluk tudni ?

(Wikipédia linket/Goromba választ nem kérek:)



2020. júl. 26. 22:18
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
88%

Pedig a wiki ebben egészen korrekt. Röviden ennél jobban nincs elő ember a földön aki összefoglalná: [link]


Ha ez kevés akkor annak már utána kell menni.

2020. júl. 26. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

*Nagy sóhaj*

Úgy értem hogy mondjuk

Gravitáció: Erre hat és xy-t kell tudni róla

(Másrészről meg nem arra voltam kíváncsi hogy a wikipédia hogy foglalja össze a kérdést, ahogy a zárójelben le volt írva)

Ha nem tud értelmes választ adni, akkor kérem inkább ne válaszoljon, köszönöm

2020. júl. 26. 22:50
 3/12 anonim ***** válasza:
84%
Nem én linkeltem be a Wiki-s írást, de én is ugyan ezt tettem volna. Teljesen érhető ahogy ott le van írva, két perc alatt megtaláltam minden általad feltett kérdésre a választ. Szeretnéd hogy szó szerint beidézzük onnan neked ide?
2020. júl. 26. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 2*Sü ***** válasza:
98%

Gravitáció (tömegvonzás):

Messze a leggyengébb kölcsönhatás, mivel azonban csak a testek tömegétől függ, hatótávolsága végtelen és nem lehet leárnyékolni, ahogy az elektromágneses kölcsönhatás esetén a negatív töltés terét egy pozitívéval, ezért a nagyobb távolságok esetén (például a bolygók között) ennek a hatása a döntő.


Elektromágnesség:

Az az erő, amely az elektromosan töltött részecskék között hat. Magában foglalja az elektrosztatikai erőt, mely két nyugvó töltés között hat, valamint az elektromosság és a mágnesség összetett hatásait, melyek az egymáshoz képest mozgó töltött testek között hatnak.


A gyenge kölcsönhatás:

Ez felelős az atomi skálán fellépő néhány jelenségért, mint amilyen a béta-bomlás. A béta-bomlásban is keletkező neutrínók csak ebben a kölcsönhatásban vesznek részt (a még sokkal gyengébb gravitációs kölcsönhatáson kívül), azért váratott magára sokáig a felfedezésük.


Az erős kölcsönhatás:

A nukleonokat (a protonokat és a neutronokat) tartja össze az atommagban, enélkül például a hélium két protonja szétrepülne az elektromos taszítás miatt.

2020. júl. 26. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
98%
Nem kérsz goromba választ, de te goromba vagy. Ezt most hogy?
2020. júl. 26. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Bocsánat, nem kívántam goromba lenni.

Csak sokszor volt hogy feltettem egy kérdést és csak egy Wiki linket küldtek be azt keressem ki onnét, ami szerintem tökre elrontja az oldal lényegét :(

De igaza lehet, az egyik válaszom lehet kissé "goromba" volt, de nem volt szándékomban az lenni, mélyen sajnálom :(

3# Igen, valahogy így gondoltam, köszi :)

2020. júl. 27. 08:02
 7/12 A kérdező kommentje:

Csak még egy valami, hogy tisztában legyek ezekkel:

A gyenge kölcsönhatás az atomokon belüli bomlásokért felelős ?

2020. júl. 27. 08:07
 8/12 anonim ***** válasza:
81%
Nem csak. A gyenge (és rajta keresztül az ún. elektrogyenge) kölcsönhatás egy jóval bonyolultabb történet. Ez a fórum nem alkalmas a részletes megmagyararázására. Jó kiindulás: [link] itt egy nagyon rövid összefoglalója olvasható, ennél jobban szerintem itt senki nem fogja tudni összefoglalni.
2020. júl. 27. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 2*Sü ***** válasza:
88%
(Amúgy a válaszaimat a Wikipédia oldaláról másoltam be, kvázi Ctrl+C, Ctrl+V-vel. Nem tudom miért jobb így, mint rákattintani arra a Wikipédia linkre.)
2020. júl. 27. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

"Gravitáció (tömegvonzás):

csak a testek tömegétől függ"

Ez NEM IGAZ!

A gravitáció legalább 10-féle dologtól függ - de az egészen extrém helyzetektől eltekintve ebből a tényleg a tömeg a döntő.

Azonban pl. az ősrobbanás után volt olyan helyzet, amikor más is számított, és ez akkor negatív gravitációt okozott. Ezért fúvódott fel a világ rendkívül gyorsan.

2020. júl. 27. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!