Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan működik a gyógyszerterv...

Hogyan működik a gyógyszertervezés folyamata? Honnan tudják, milyen struktúra hatása a legjobb?

Figyelt kérdés

Ha egy adott csoportba tartozó hatóanyagokon végigmegyünk, látható, hogy egyre modernebb, jobb hatásfokú, kisebb mellékhatásprofillal rendelkező gyógyszereket tudnak előállítani. Ennek a folyamatnak mi a menete? Ha van itt gyógyszerészettel, vegyészettel foglalkozó/hozzáértő ember, nagyon megköszönném válaszát!


Sima kémia BSc-ről érdemes gyógyszervegyészet irányába specializálódni? Kaphatok olyan tudást, mint a gyógyszerészek?



2020. aug. 4. 10:57
 1/1 Ozmium42 ***** válasza:
100%
Csak egy példát mondok. Vannak szuperszámítógépek, amik fehérjék struktúráját modellezik. Ez a fehérje mondjuk egy sejtreceptor, aminek a szerepét már ismerik. Ha erre keresnek célpontot, akkor számítógépes szimulációkkal, hatalmas számítási kapacitással és némi idővel meg lehet jósolni, hogy egy gyógyszermolekulának hová kellene bekötődnie, és milyen konformációváltozást kellene okoznia, hogy elérjen egy kívánatos biológiai hatást. Erre aztán terveznek molekulákat, sok százat vagy ezret, amiből egy TALÁN befutó lesz. Én gyógyszerész vagyok, nem vegyész, úgyhogy ebbe a folyamatba nem láttam bele részleteiben. Aztán ha van már alapvegyület, ami jó, akkor azt lehet farigcsálni, csoportokat rátenni, kicserélni másra. Általában minél specifikusabban kötődik, annál kevesebb a mellékhatás, illetve minél erősebben kötődik, annál erősebb a hatás is, de ez nem mindig kívánatos. Van, hogy éppen a kíméletesebb, enyhébb hatás a cél egy "agresszívebb" gyógyszerrel szemben.
2020. aug. 4. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!