Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hármas kötésből miért csak...

Hármas kötésből miért csak egy lehet a molekulában?

Figyelt kérdés

2020. aug. 15. 11:06
 1/5 anonim ***** válasza:
96%
Ezt honnan vetted? Dehogy csak egy lehet, a szerves kémia tele van több hármaskötésű vegyületekkel, az alkinek családján belül miért ne lehetne több hármas kötés? A legegyszerűbb ilyen a but-1,3-diin, de ez csak példa, millió ilyen van. Vagy esetleg úgy gondoltad, hogy szénatomonként miért nem lehet több?
2020. aug. 15. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Hogy szénatomonként miért, azt értem. De a tankönyvek csak a több kettős kötést tartalmazó vegyületekről írnak. Lehet, én értelmeztem csak rosszul, de olyan, mintha egynél több hármas kötés nem lenne egy molekulában.
2020. aug. 15. 11:39
 3/5 anonim ***** válasza:
97%
Ja értem, ez azért van, mert a több kettős kötést tartalmazó vegyületek között ott vannak a konjugált kettőskötés-rendszerű vegyületek, amik közül a legegyszerűbb a butadién, bonyolultabb például a karotin, aminek narancssárga színe is a konjugált pi-rendszerre vezethető vissza. Ezért a több kettőskötésű vegyületek kémiailag érdekesebbek és gyakorlati szempontból is jelentősebbek, mint a több hármaskötésűek. De attól hogy a könyv nem említi, még létezhet, a butadién analógiájára fel lehet rajzolni a butadiint is, csak az nem annyira fontos vegyületcsoport mint a diének.
2020. aug. 15. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen!
2020. aug. 15. 11:59
 5/5 anonim ***** válasza:
71%

Ez így nem teljesen igaz, hogy kevésbé fontos vegyületek például a diinek.

Megvan az alkalmazásuk szerves szintéziseknél, győgyszer- és orvosi kémiában, anyagtudományban.

Azért nem szerepelnek a középiskolai "tankönyvekben", mert ezen vegyületek kémiája már jóval magasabb szintet jelent.

diacetilén:

[link]

2020. aug. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!