Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi okozta az ősrobbanást?...

Mi okozta az ősrobbanást? Hogyan lehet valami a semmi helyett, miközben a semmi nem csinál valamit?

Figyelt kérdés

2020. aug. 21. 16:01
1 2 3
 1/29 anonim ***** válasza:
69%

Volt már kérdés, nem is egyszer.

A lényeg, hogy nem "robbant fel" semmi, csak jobb szót nem tudtak kitalálni azokra a folyamatokra, amik akkor történtek.

2020. aug. 21. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/29 anonim ***** válasza:
16%
Jó kérdés, nem tudjuk a választ. Most hallottam egy olyat, hogy az ősrobbanás olyan volt, mint a fekete lyukak kialakulás, csak pont fordítva. A fekete lyuknál egy hatalmas csillag tömörödik össze egy atomnál is kisebb helyre, vagy épp el is tűnik, az ősrobbanásnál meg a semmiből robbant be a köztudatba az anyag.
2020. aug. 21. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/29 A kérdező kommentje:
De hogyan került oda? Az a sok pici energia? :O
2020. aug. 21. 17:02
 4/29 anonim ***** válasza:
84%

Ez leginkább egy filozófiai probléma, amire sokan sokféleképp adtak már választ, különböző feltételezésekre alapozva. A természettudományok alapvetően nem foglalkoznak vele, mert ezek a feltételezések tudományosan jelenleg sem igazolhatónak, sem cáfolhatónak nem tűnnek(, egyesek szerint soha nem is lesznek azok).


A következőkben azért említek néhány lehetséges választ.


Feltehetjük például, hogy az ősrobbanás előtt az idő nem létezett. Ekkor viszont nincs értelme annak a kérdésnek, hogy 'Mi okozta?' mert ahhoz egy időben megelőző eseményre lenne szükség (ami nincs). Stephen Hawking analógiájával élve, a 'Mi volt korábban az ősrobbanásnál?' olyan kérdés, mint hogy 'Mi van délebbre a Déli-sarkpontnál?'.


És milyen ötletek vannak arra az eshetőségre, hogy az ősrobbanás előtt is létezett az idő? Pl. az oszcilláló világegyetem-teória, ami szerint a világegyetem kitágul (Nagy Bumm) majd összezuhan (Nagy Reccs), és a kettő öröktől fogva és örökké tartva ciklikusan ismétlődik.


De azt is mondhatjuk akár, hogy az ősrobbanás előtt öröktől fogva volt egy kis térdarabka, telezsúfolva elképesztően forró és sűrű anyaggal és energiával. Ez egyszer csak fogta magát, és tágulni kezdett, megtörtént az ősrobbanás. Kérdezhetnénk, miért csinálta ezt, és a válasz az lenne, hogy bármiféle ok nélkül.


Kis kitérő: Szerintem létezhetnek olyan különleges dolgok, amiknek egyszerűen nincsen okuk. Ott van például a részecskék kvantummechanikából ismert véletlenszerű (bár adott valószínűségi eloszlást követő) viselkedése. Ott nincs semmiféle oka, hogy a lehetőségek közül éppen az az eset következik be, ami.


Sokan vannak, akik azzal a gondolattal békélnek meg, hogy van egy (vagy több) mindenható lény, aki az idő fölött, attól függetlenül létezik. Ő az 'Első mozgató', aki összerakta a világegyetemet, és mozgásba lendítette. (És merészebb elképzelések szerint mind a mai napig menedzseli valamilyen úton-módon.)


Megjegyzem, én a teremtés gondolatát nem kedvelem, mert szerintem ugyanannyi (ha nem több) kérdést vet fel, mint ahányat megválaszol. De ez egy másik topic, amit itt nem részleteznék.

2020. aug. 21. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/29 A kérdező kommentje:

Érdekes információ. De habár szóba került a teremtést, akkor:

Ha az univerzum teremtett téged, akkor ki/mi teremtette az univerzumot ami téged teremtett?

2020. aug. 21. 17:16
 6/29 anonim ***** válasza:
97%

"Ha az univerzum teremtett téged, akkor ki/mi teremtette az univerzumot ami téged teremtett?"


Fenn leírtam néhány lehetőséget, amiben az univerzumot semmilyen intelligens(-szerű) lény sem teremtette.


Persze az sem kizárható, hogy valaki teremtette. De akkor arról a valakiről megint csak nem tudjuk, hogy őt ki teremtette. És ha azt mondjuk, hogy: Na, de róla nem lehet/kell tudni ezt...

... akkor miért ne mondhatnánk ugyanezt magáról az univerzumról? :D


#4-es válaszoló

2020. aug. 21. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/29 A kérdező kommentje:
Lehet :D És mi célból "jött létre" ? :) mert minden céllal létezik! Mint például a járművek, a víz, gravitcáió
2020. aug. 21. 17:49
 8/29 anonim ***** válasza:
A víznek és a gravitációnak mi a célja?
2020. aug. 21. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/29 A kérdező kommentje:
Víz=hogy életben tartsa az élőlényeket. Ahogy a gravitáció is.
2020. aug. 21. 18:36
 10/29 anonim ***** válasza:
100%
Nem, a viznek nem celja az, hogy eletben tartsa az elolenyeket. Az elolenyeknek celjuk, hogy vizhez jussanak, ezaltal eletben maradjanak.
2020. aug. 21. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!