Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Most akkor milyen nagy az...

Most akkor milyen nagy az univerzum ?

Figyelt kérdés

Van a 13.8 milliárd fényév ,

vagy csak momentán eddig látunk el ?



2020. szept. 4. 18:32
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
20%
Az univerzum végtelen, de ez felfoghatatlan.
2020. szept. 4. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 Mojjo ***** válasza:
81%
@1: Nem biztos, hogy végtelen. Egyelőre nem tudjuk, hogy véges, vagy végtelen nagy-e, és ha véges, mekkora. Egy kb 90 milliárd fényév (valós) átmérőjű gömböt látunk be belőle, ennyi biztos egyelőre, nem több.
2020. szept. 4. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
7%
Igen. Én is úgy tanultam a nagyitól, hogy az univerzum végtelen. Egyetlen van belőle mint belőlem -mondta- és végtelen nagy. Ő nagyon bölcs volt, apácaként polihisztor volt. Én hiszek neki
2020. szept. 4. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
18%
#2: A mi univerzumunknak lehet vége, de ez nem jelenti azt, hogy utána nincs semmi. Talán egy másik.
2020. szept. 4. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 Mojjo ***** válasza:
84%
@4: Talán, talán nem. Ezt úgy mondhatjuk röviden, hogy nem tudjuk :)
2020. szept. 4. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 Mojjo ***** válasza:
100%

A kérdésre meg sikeresen nem válaszoltam.

Igen, egy 13,8 milliárd fényév látszólagos sugarú körben látunk el. Ennek a valós sugara - mivel azóta tágult a világegyetem - nagyjából 45 milliárd fényév.

Ezen túl nem tudjuk mekkora. A kozmikus háttérsugárzás egyenletlenségeiből igyekszünk meghatározni a világegyetem görbületét - ha van neki - és abból a méretét. Az eddigi mérések alapján annyi bizonyos csak, hogy ha véges nagy is a világegyetem, legalább 300-szor akkora, mint amekkora részt belátunk belőle.

Azaz az átmérője (nem a sugara!) hozzávetőlegesen legalább 30ezer milliárd fényév. Ennél csak nagyobb lehet, kisebb nem.

2020. szept. 4. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:

Ja, és nem azért nem látunk távolabbra, mert rossz a szemünk.

Azért nem látunk, mert az a fény, ami távolabbról indult, még nem ért ide.

2020. szept. 4. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:

Az univerzum végtelen. De ez nem azt jelenti, hogy kimértük, ennyi (azt ki se lehetne mérni). Hanem arról van szó, hogy számos ismeretünk van, számos megfigyelésünk van, ezeket igyekszünk modellbe foglalni, hogy rendszerezhessük az ismereteinket. Amiről még nincs mérésünk, ettől még feltételezhetjük a létezését abból, hogy másképpen nem lehetne magyarázni mért jelenségeket.

Az univerzum méretét is szükséges használnunk, mikor bizonyos méréseket értékelünk. Mivel direkt ismeretünk nincs, két eset közül választhatunk. Véges vagy végtelen. Ha a végtelent vesszük, minden létező ismeretünk és következtetésünk rendben lesz, nincs ellentmondás, de kétségtelen, nem pontosan tudjuk, hogyan is kell elképzelni (főleg vele számolni) a végtelent.

Viszont ha végesnek tételezzük fel, egyes méréseinket vagy nem tudjuk megmagyarázni, vagy nagyon nyakatekerten, de ezen túl, számos kényelmetlen kérdés tehető fel, amire nincs válasz.

Így összevetve, az univerzumot végtelenek tekintjük, de csak azért, mert a tapasztalat azt mutatja, a dolgok (ha képesek voltunk megismerni) inkább egyszerűek mint bonyolultak, kevesebb a probléma és feltételezésből adódó kényelmetlen kérdés, amire semmi válasz. Vagyis úgy választottunk egy opciót, hogy a lehető legkevesebb gondunk legyen vele. De eközben tudnunk kell, nincs rá se direkt, se közvetett bizonyíték, és a számítások se mondják meg, csak így kevesebb a probléma.

2020. szept. 5. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:

"30ezer milliárd fényév"

Mojjo!

Így számolva mekkora lehetett az ősrobbanás mérete?

Mármint a különböző szakaszokban, amelyeket ismerünk.

2020. szept. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 Mojjo ***** válasza:

@8:

"Viszont ha végesnek tételezzük fel, egyes méréseinket vagy nem tudjuk megmagyarázni, vagy nagyon nyakatekerten"


Mikre gondolsz konkrétan?


"Így összevetve, az univerzumot végtelenek tekintjük"


Nem hallottam még egyetlen szakembertől sem, hogy annak tekintené - ami azt illeti, ez az egyik legizgalmasabb megválaszolatlan kérdés, amire intenzíven keressük a választ, mert még nincs válasz. És mivel nincs válasz, nem tekintjük egyik verziót sem igaznak.


"Vagyis úgy választottunk egy opciót, hogy a lehető legkevesebb gondunk legyen vele"


Ez Occham borotvájának valami kicsavart változata. Occham borotvája egyrészt nem az igazság, a helyes hipotézis keresésének eszköze, másrészt egyenértékű hipotézisek közötti döntésről szól. Itt ez nem áll.


Fun fact:

Annyira nem a végtelen univerzumot tekintjük igaznak, hogy egy új, szintén a mikrohullámú háttérsugárzást vizsgáló, ám más módszerrel dolgozó tanulmány szerint nagyon nagy eséllyel pozitív a világegyetem görbülete, ami véges nagy univerzumot implikál:

[link]

Az arXiv link is ott van, onnan letölthető az egész tanulmány pdf-ben.


Szóval a meglévő bizonyítékok, úgy tűnik, inkább mutatnak abba az irányba, hogy véges, mintsem, hogy végtelen.

De még messze vagyunk attól, hogy ezt biztosan kijelentsük.

2020. szept. 5. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!