Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik olyan kovalens kötés,...

Létezik olyan kovalens kötés, mely CSAK pi kötés(ek)ből áll? Lent több..

Figyelt kérdés

Jó, ez elsőre furán hangzik but hear me

A molekula-pálya elméletet általában az első 2 periódus homonukleáris kétatomos molekuláin szemléltetik (attól függetlenül, hogy a szóban forgó molekula mennyire stabil a kötésrendet illetően)

Ha a ""C2"" molekulát vizsgáljuk, akkor p pályákról hozott elektronok nem a szigma molekulapályára kerülnek, hiszen pi(y)=pi(z)<szigma(x)<pi*(y)=pi*(z)<szigma*(x)

Kötésrend értelemszerűen 2, tehát 2 kötés lenne a két atommag között


És

Mégis hogy lehet úgy szigma kötés, ha az elektronok CSAK pi MO-n vannak?? Kicsit ellentmondásosnak érzem

(egyébként felfigyeltem arra is, hogy a könyvben, amiből tanulok, a szigma kötés meglétét nem 100%osra általánosítja, csak "MAJDNEM mindig")



2020. szept. 15. 19:08
 1/3 anonim ***** válasza:
91%

Mit nem értesz ezen?

A N-ig a (π2py) és (π2pz) MO-k energiája kisebb, mint a (σ2px) MO-é. Ezért a C2 molekula az LCAO-MO elmélet értelmében 2 db π kötő orbitálon összesen 4 e- -t tartalmaz, a kötésrend 2.

[link]

Fémion π - komplexben meg π - bonding és π - backbonding van.

[link]

2020. szept. 15. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Igen, én is így értelmeztem

De hogy akkor mindkét kötést lehet pi kötésnek nevezni, ugye?


Mert anno mindig mondtak, hogy "kétszeres kötésnél egy szigma egy pi"

De mondom annak itt nincs értelme

2020. szept. 15. 21:08
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

"anno mindig mondtak, hogy "kétszeres kötésnél egy szigma egy pi"

Igen, így is van, de ez 1 másik kötéselmélet: a hibridizációs (és promóciós) elmélet. Amit pedig beírtál, az később jött: a molekula orbitálok kialakulása az atomi orbitálok lineáris kombinációjával (LCAO-MO elmélet).

2020. szept. 15. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!