Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől lehet ennyire pontatlan...

Mitől lehet ennyire pontatlan az időjárás előrejelzés?

Figyelt kérdés

Tegnap estig bezárólag a mai napra egész napos esőt, szelet, 10mm csapadékot jósoltak. Több portált is ellenőrzök, szinte mindenhol megegyező volt ez a jóslat.


Ennek ellenére a hét eddigi legszélcsendesebb napja van, zéró csapadékkal, a felhőkből ítélve pedig nem is nagyon lehet számítani esőre, komótosan átvonulnak. A jelenlegi előrejelzések sem mutatnak már túl nagy valószínűséget a csapadékra.


Hogy lehet, hogy tegnap még kiadós esőt és viharos szelet ígértek amiből végül egy átlagos őszi nap lett? Itt most nem 1 hetes, hanem 24 órás pontatlanságról van szó. Aki jártasabb a meteorológiai előrejelzésekben, leírná nekem, kérem?



2020. okt. 7. 10:54
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%

Te mit nézel??? hatalmas csapadékzóna jön DNY felől...

[link]

2020. okt. 7. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Igen, látom, hogy jön, nem ezt vitatom, hanem a pontosságot. Itt, ahol én lakom, kora reggeltől 80% valószínűséggel ígérte a fentieket. Ehhez képest mindjárt dél, és időnként még a napsugarakat is megpillantom, illetve a (tegnap estig) jósolt csapadékmennyiség felét sem ígéri már.
2020. okt. 7. 11:07
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Azok a felhők nem azok a felhők, hozzátok valószínűleg még nem ért oda a hidegfront. Ezt a kérdést csak holnap lehet megválaszolni, ugyanis a nap nagy része még hátra van.

Amúgy meg az időjárás baromi összetett rendszer. Több nappal előtte nem lehet órára pontosan megmondani, hogy egy-egy helyen mikor kezd esni. A teljes csapadékmennyiség pedig az egyik legnehezebben előrejelezhető, területileg is nagyon változó paraméter - még ha átlagban jó is az előrejelzés, akkor sem tudni, hogy ehhez képest Alsóhátsófalván vagy Felsőhátsófalván lesz több vagy kevesebb.

2020. okt. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
De nem több nap, hanem még tegnap este 22:00 után is kiadós csapadékot ígért a reggeli órákra. Mindegy, nem akarok szőrözni, köszönöm a válaszokat.
2020. okt. 7. 11:11
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
86%

"kora reggeltől 80% valószínűséggel ígérte a fentieket"

Az nem azt jelenti, hogy négy-ötöd eső fog csak esni, hanem azt, hogy tízből nyolcszor jön be a tipp.

Most éppen a tízből kettő nem jött be verzió van.


Ha 100%-ot írtak volna, esetleg reklamálhatnál, de nem azt írták.

mert ők sem hülyék, tudják, hogy milyen pontosságú jelzésre képesek.

2020. okt. 7. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Amúgy még most is ma van és szinte mindenhol esett vagy esik. Az időjárás előrejelzés sajna valóban nem százas még, de sokkal pontosabb, mint mondjuk 40 éve. 2-3 napra elég jól meg tudják mondani mi várható.
2020. okt. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

wadmalac igen, ennyire hülye nem vagyok, de köszönöm


még egyszer elmondom, tegnap előtt 22:00-ig 10mm csapadékot és viharos szelet ígért egész napra a lakhelyemre és környékére. ebből egy szélcsendes nap után estére lett egy kevés esőzés és némi szél, de ezeknek 22:00-ra már nyoma sem volt


értem én, hogy tízből nyolc, illetve ez összetettebb rendszer mint ahogy én mezei, halandó ember azt elképzelem, de bárhogy magyarázzátok, ez a prognózis mellé ment. Egyébként sok ismerősöm, munkatárs megjegyezte, hogy mindenki a nagy esőzésre készült, amiből kvázi nem lett semmi.


én azt gondoltam, hogy egy 24 órás időintervallumot betudnak lőni viszonylag nagy pontossággal, de ez olyan gálvölgyis volt - vagy fog esni, vagy nem.

2020. okt. 8. 09:22
 8/11 anonim ***** válasza:

most már kijelenthetjük, hogy ez a prognózis eléggé mellément.

egész napos eső helyett mérsékelten esős idő lett a nap egy részére korlátozva.

ilyen elő fog fordulni a jövőben is, a miértjét leírták.

de hallgathatsz gálvölgyire is, ha úgy látod, hogy ő jobban csinálja.

2020. okt. 8. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

Már csak ezért sem biztos semmi, nem a meteorológia hülye.


https://www.youtube.com/watch?v=XjXvkIzUTtk

2020. okt. 8. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

wadmalac


ez egy vélhetően nyáron kipattanó zivatar eredménye, amiket valóban nehéz előre lokalizálni


amiről én beszéltem az egy mediterrán ciklon, ami könnyebben modellezhető, követhető időjárási jelenség


hülyeség a kettőt összehasonlítani, és nem állítottam, hogy a meteorológia hülye, csupán annyit, hogy pontatlan

2020. okt. 9. 09:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!