Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megdőlt az energiamegmaradás...

Megdőlt az energiamegmaradás törvénye?

Figyelt kérdés

[link]


Vagy mit jelent ez a felfedezés?


2020. okt. 11. 13:11
 1/7 anonim ***** válasza:
91%
A cikk alapján, ha jól értem, ez hőenergiát használ fel. Nincs itt semmilyen megdőlés. Mindenesetre érdekes cikk.
2020. okt. 11. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Mojjo ***** válasza:
90%
Olvastad egyáltalán a cikket? Világosan le van benne írva, hogy az egyik féle energiát átalakítunk másik félévé. Nem értem ebből hogyan juthat valaki arra a gondolatra, hogy megdőlt az energiamegmaradás...
2020. okt. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
persze, olvastam, csak nem értettem... azt hittem hogy végsősoron a részecskék rezgését dolgoztatták meg...
2020. okt. 11. 19:11
 4/7 Mojjo ***** válasza:
65%
@3: Ha felteszed a forró rezsóra a krumplit főni, akkor is a részecskék rezgését dolgoztatod meg.
2020. okt. 11. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
25%

Ha már mindig előjön ez a kérdés, akkor érdemes szerintem tisztázni, hogy már az energiamegmaradás is túlhaladott, hiszen Einstein óta ismert, hogy eegyenlőemszercénégyzet, azaz anyagból energiát és viszont lehet csinálni, tehát ezt az energiamegmaradási törvényt jó ideje anyagenergiamegmaradásnak hívják és így szól: zárt rendszerek anyagenergiamennyisége mindig azonos.


Ez igaz az univerzumra és egyelőre nem igazolt, hogy az univerzumunk nem zárt rendszer, így aztán semmiből anyagenergiát csinálni továbbra sem lehet.

2020. okt. 11. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Mojjo ***** válasza:
90%

@5: Az anyag-energia ekvivalencia a terminológiát nem borította, energiamegmaradásnak hívjuk továbbra is ezt a megmaradási törvényt, az anyagenergiamegmaradás szót soha sehol nem hallottam/láttam még. Nem mintha valós, fizikai jelentősége lenne, ez csak nyelvi kérdés, az energiamegmaradásba természetesen beleértendő az anyag is.


Viszont Einstein nem az "eegyenlőemcénégyzettel" kavart be az energiamegmaradásnak. Az általános relativitáselméletben ugyanis ettől teljesen függetlenül nem kell megmaradnia az energiának, az olvasható ki belőle, hogy az energia nem egy feltétlen megmaradó mennyiség. Ez már rögtön akkor, 1915-ben feltűnt sokaknak. A problémát David Hilbert egy tehetséges, ámde neme miatt méltánytalanul mellőzött női matematikus, Emmi Noether figyelmébe ajánlotta, aki ezen az úton elindulva kb magával a relativitáselmélettel felérő felfedezést tett, de valahogy ez nem nagyon került át sem akkor, sem azóta a köztudatba. Rájött, hogy minden megmaradási törvény (legyen az töltésmegmaradás, perdületmegmaradás vagy az energiamegmaradás) mögött mélyebb, fundamentális okok rejtőznek. Konkrétan minden megmaradási tétel mögött a természeti törvények valamilyen folytonos szimmetriája áll. Ez az ún. Noether-tétel.

Az energiamegmaradás mögött az ún. időeltolás szimmetria áll. Az általános relativitáselmélet girbegurba, tágulást és összehúzódást is megengedő téridejében viszont ez a szimmetria nem feltétlenül áll fent. Így az energiamegmaradás törvényének nem kell feltétlenül teljesülnie.

Azóta tudjuk, hogy a világegyetem tágul. Ebből pedig az következik, hogy az előző mondatokból a "feltétlenül" szót nyugodtan törölhetjük. A világegyetem egészére nem teljesül az időeltolási szimmetria, így a világegyetem egészére nem érvényes az energiamegmaradás. Akkor sem, ha anyagenergiamegmaradásnak hívjuk. Nem kell azon gondolkozni, hogy az univerzum nyílt, vagy zárt rendszer, nincs jelentősége, nem marad meg az energia. Ami azt illeti, elég nagy térrészeket vizsgálva, ahol a világegyetem tágulása már tetten érhető, már nem létezik energiamegmaradás. Az energiamegmaradás csak olyan kis, lokális részein mondható ki az univerzumnak, ahol a tágulás elhanyagolható. Ekkor a valóság eltérése az energiamegmaradástól szintén elhanyagolható.

2020. okt. 11. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Akkor ennek utánanézek, hátha ma is tanulok valamit:)
2020. okt. 12. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!