Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fizikai kérdés! De én egyszerű...

Fizikai kérdés! De én egyszerűen nem értem, hogy működik mobilon a fénykepezés. Honnan tudja a lencse, hogy pl. türkiz színű amit fotózok? Hogy tudja rekonstruálni a színeket?

Figyelt kérdés
2020. okt. 18. 00:19
 1/6 A kérdező kommentje:
Amugy azt se értem, hogybha pl. egy átlátszó lila műanyagot tartok a fénybe, miért lesz lila az arnyéka? Hogy tudja a szilárd nűanyag meglilázni a fotonokat?
2020. okt. 18. 00:20
 2/6 anonim ***** válasza:
65%

A lencse sehogy, mert a lencse csak továbbítja a fényt.

Az érzékelő ami felfogja a fényt és bináris jelekké alakítja:

[link]


"átlátszó lila műanyagot tartok a fénybe, miért lesz lila az arnyéka?"

Mert megtöri a fényt - hasonlóan mint egy prizma - és a műanyag másik oldalán a fény hullámhossza megváltozik.

2020. okt. 18. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

"Hogy tudja a szilárd nűanyag meglilázni a fotonokat?"

A dolog úgy néz ki, hogy amit pl. fehér fénynek látsz (de nem csak az), az sokféle színű fény keveréke. Amikor áthalad egy "színes" agyagon, akkor az egy adott hullámhossz-tartományt fog átengedni, a többi elnyeli. Olyan, mintha mindenféle méretű hal úszna a tengerben, és te egy nagy lyukú hálóval csak nagy halakat fognál, és csodálkoznál, hogy a háló hogy csinál minden halból nagyot.

A legtöbb fényképezőgép is így működik, tehát egy képpontot három különböző színű szűrővel három szenzorra vetítik, amik így külön érzékelnek három színhez tartozó fényerősséget. Később ezt összegzik újra, így lesz a képernyőn vagy papíron újra színes kép.


[link]

2020. okt. 18. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 Mojjo ***** válasza:
88%
@3: Valójában nagyon kevés fényképező működik így, a döntő többségük ún Bayer-szűrőt alkalmaz. Nincsenek különböző szenzorok, egy szenzor van, ahol az egyes elemi pixelek színszűrő segítségével csak egyféle színt érzékelnek a piros - zöld - kék közül. Ezek az elemi pixelek a színeik szerint jellegzetes rácsba, ún Bayer-rácsba vannak rendezve - ahol egyébként a zöld színt érzékelő elemi pixelekből kétszer annyi van, mint a pirosból vagy mint a kékből.
2020. okt. 18. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Ahogy az ábrán is látszik... :)
2020. okt. 18. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Úristen köszönöm! Érthető! Már csak azt nem értem, a saját ismerőseim miért nem tudták ezt elmagyarázni úgy, mint ti? :P
2020. okt. 19. 02:12

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!