Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit nevezünk a vegyületek...

Mit nevezünk a vegyületek sztérikus feszültségének?

Figyelt kérdés

Ezt olvastam:

" A benzvalén nagy sztérikus feszültsége miatt a tiszta vegyület (melynek energiája a benzolénál mintegy 71 kcal/mol értékkel nagyobb) könnyen felrobban, például dörzsölés hatására. "


Válaszokat köszönök



2020. okt. 18. 15:21
 1/3 Z003 ***** válasza:
89%

Ebben az esetben kb a gyűrű feszültséget (angolul "Ring strain" nem biztos hogy jól fordítottam) írja le. Ideális esetben a szén-szén kötés egy gyűrűben 108,5° ugyanis energetikailag ez a legkedvezőbb. Az ennél alacsonyabb kötésszögű kötésnek nagyobb az energiája (ezt fejezzük ki kcal/mol-ban) és lényegében ezt az alacsony kötésszögből származó többlet energiát (ami destabilizálja a molekulát) hívjuk sztérikus feszültségnek.


Bár sztérikus feszültség nem csak alacsony kötésszögekből eredhet hanem sok más tényezőből is. Például ha túl nagy vagy túl poláros atomok vannak egymáshoz túl közel akkor azok is sztérikus feszültséget keltenek.

2020. okt. 18. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
21%

A benzvalén és a benzol izomerek: a benzolban 6 sp2 hibrid (középiskolában: kettős kötésű) C atom van, azonban a benzvalénben 2 sp2 és 4 sp3 hibrid (középiskolában: egyes kötésű) C atom található:

[link]

A VSEPR (Valence Shell Electron Pair Repulsion) elmélet szerint a kötő (és nemkötő) elektronpárok olyan geometriában stabilizálják a molekulát, amikor az elektronpárok taszítása a legkisebb, ezért ezek igyekeznek minél távolabb elhelyezkedni egymástól ha lehet szabályos molekulaalakot öltve, lásd CH4 metán, ami szabályos tetraéder (bal egérgombbal forgatható):

www.chemspider.com/ImageView.aspx?mode=3d&id=291

A benzvalénben a kötésviszonyok miatt nem teljesülhet a szabályos geometria így a 4 sp3 hibrid C atom torzult tetraéder térszerkezetű lesz, amiben a kötő elektronpárok térben közelebb kerülnek egymáshoz és a taszítás köztük megnő (sztérikus feszültség):

www.chemspider.com/ImageView.aspx?mode=3d&id=120239

Ez energetikailag destabilizálja a molekulát, ezért robbanásra hajlamos lesz.

2020. okt. 18. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
70%

*a kötő elektronpárok térben közelebb kerülnek egymáshoz és a taszítás köztük megnő (sztérikus feszültség)

Ez nem a sztérikus, hanem a gyűrűfeszültség, minden más amit írtam megállja a helyét.

Aki lehúzott, kijavíthatna miben tévedtem, szívesen venném.

2020. okt. 20. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!