Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, hogy "forgásten...

Mit jelent az, hogy "forgástengelye a keringési síkjában van"?

Figyelt kérdés
Ezt az Uránuszról tanultuk, de egyszerűen nem tudom értelmezni ezt a kifejezést.

2020. okt. 18. 17:12
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Az Uránusz egy bolygó, ami a nap körül kering. Ha létezne egy láthatatlan vonal, ami összekötné a bolygót és a napot, akkor ez a vonal végigsúrolna egy térrészt, és erre ráfektethetnénk egy síkot (azon a síkon a vonal egy ellipszist határozna meg). Ez a sík a keringési sík.

Ez a bolygó forog is, mégpedig egy tengely körül, amely tengely átmegy a bolygó középpontján. Ez a tengely egy egyenest jelöl ki, ha mindkét irányban meghosszabbítjuk. A geometriai ismereteink szerint egy sík és egy egyenes vagy metszik egymást vagy az egyenes a síkon fekszik. Jelen esetben erről van szó. A forgástengely egyenese a keringési síkban/síkon van.

2020. okt. 18. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A fenti ábrát találtam magyarázatnak:

[link]


Az ábrán az ekliptika felel meg a keringés síkjának (szinonima).


Ha a forgástengely a keringés síkjában van, akkor az azt jelenti, hogy az ábrán az ekliptika vonala megegyezik a forgástengellyel.

2020. okt. 18. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Aha, azt hiszem látszerészhez kell mennem, mert közben észrevettem, hogy egyel mellett ott van egy kép az Uránuszról is...


[link]


Áttöltöttem ide, mert undorítóan hosszú volt a linkje.

2020. okt. 18. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2020. okt. 18. 18:07
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Itt egy ábra a bolygóról, középen a Nap.

[link]

Körben a nagy kör a keringés pályája. Ha egy kerek asztalnak képzeljük el, akkor akkor az asztallap a keringés síkja. A forgástengely a kis vízszinten egyenesek, amik átmennek a bolygón. Ezek mind rá vannak "fektetve" az asztalra, annak síkjában fekszenek. A többi bolygó esetében merőlegesek a keringés síkjára. (Nem pontosan a síkban van és nem pontosan merőlegesek, csak kb.)

2020. okt. 18. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!