Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A fizikában mit kell tudni az...

A fizikában mit kell tudni az átváltásokról, és mikor szükségesek?

Figyelt kérdés

Sziasztok, korábban már írtam ide, akkor nagyon kétségbe voltam esve a számítások miatt, azóta fejlődtem, a számolások menetét, a képleteket értem. Holnap fogok hozzákezdni egy kocsit újabb anyagot venni, de mielőtt még tovább mennék lenne itt valami, amit tiszázni kellene.


A számítások közben gyakran kell átváltani. Most megoldottam egy feladatot, ahol sikeresen átváltottam, csak a MIÉRT-et nem értem. A sebesség kiszámításánál rájöttem, hogy azért kell a percet átváltani órába, mert a mértékegysége km/h és m/s, enélkül pedig nem helyes a végeredmény.


De mutatok egy másik példát.


------


Mennyi időbe telik míg egy 11 m/s sebességgel haladó vonat eljut 4 km távolságra?


--------


A t=s/v egyénletet használtam. A 4 km átváltottam 4000 m-re, majd elosztottam 11-el. Az eredmény: 363 secundum. Később mikor megnéztem a megoldást láttam, hogy még ezt is tovább kell váltani, mert az eredmény: 6,07 perc. A végeredményemet elosztottam 60-al, és megkaptam ezt a 6,07-et, ami egyébként egy kerekített érték.


És itt van az, amit nem értek.


1. Miért kellett a 4km-t és a 363 sec-et továbbra is átváltani?


2. Ha nem valtok át, rossz végeredményt kapok?


3. Honnan tudjam, hogy a sebességel kapcsolatos számításoknál mikor kell átváltotani?


2020. okt. 19. 18:04
 1/8 A kérdező kommentje:
Egyébként már a v=s/t, t=s/v és az s=v*t egyenletekkel is jól tudok számolni.
2020. okt. 19. 18:08
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

-a 4km-t azért váltottad át, mert a sebesség m/s-ban volt megadva.

-Tehát valamelyiket át kell váltanod, hogy számolhass velük

vagy a 4km-t méterbe, vagy a sebességet km/h-ba.

-Ha nem egyeznek a mértékegységek, akkor kell átváltani

2020. okt. 19. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm. És a másodperc átváltása percbe egy ilyen feladatnál szükséges?
2020. okt. 19. 18:30
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Jelen esetben az már csak egy kis kozmetikázás, anélkül is elfogadja egy normális tanár.
2020. okt. 19. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Amikor egy fizikai törvényt alkalmazol, akkor egy képletet írsz fel, közöttük egyenlőségjel. Tehát a két oldal egyenlő. Csakhogy a fizikában mértékegysége van mindennek, amikor felírsz egy képletet, érdemes kiírni a mértékegységeket is, mert azoknak is egyezniük kell, nemcsak a számoknak. Hogy venné ki magát, ha a számokkal végig jól számolnál, kijön, hogy húsz. Jó, de húsz mi? Mert ha az egyik oldalon mondjuk km/s áll, a másikon meg mondjuk kg/m, akkor ott valami baromira rossz. Ez például egy jó módszer annak ellenőrzésére is, hogy jól emlékszünk-e mindenre. Felírjuk a képletet számostól, mértékegysgestől. Ha egyik oldalon km/s, másikon m/h, honnan fogod tudni, hogy jó-e. Sehonnan. De ha az egyiket átírod a másikra, akkor már mindjárt kijöhet a jó eredmény.

Amikor megkaptál valamit, megnézed, mi volt a kérdés. És lehetőleg olyan mértékegységben érdemes megadni a választ. Stílusbeli eltérés, de ha km-ben kérdezték, és m-ben adod meg, akkor ez egyfajta figyelmetlenséget takar. Ha viszont km-ben adod meg, még ha nem is gondol rá a tanár, azért nyugtázza, ez igen, figyelmes a srác. Ha nem derül ki a kérdésből a mértékegység, akkor is érdemes egy viszonylag kis számra alakítani. Gondold el, azt mondom 3599 sec. Oké. De mennyivel jobban hangzik, egy másodperccel kevesebb egy óránál.

2020. okt. 19. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 sadam87 ***** válasza:
100%

"1. Miért kellett a 4km-t és a 363 sec-et továbbra is átváltani?"

A 4 km-t a számoláshoz, ahogy a 2. válaszoló leírta. A időt (végeredményt) megadhatod másodpercben is, ha csak a feladat máshogy nem kéri. (A feladatokban gyakran megadják, milyen mértékegységben kérik az eredményt. Itt nem lehet, hogy ez volt a helyzet?)

"2. Ha nem valtok át, rossz végeredményt kapok?"

Ha a kérés a végén, az idő mértékegység váltásra vonatkozik, akkor nem. A kettő ugyanazt jelenti. (Mondjuk szerintem 363 s az 6,05 perc, illetve a feladatban nekem 363,6 s jön ki - ami kerekítve 364 s - az meg 6,06 perc.)

"3. Honnan tudjam, hogy a sebességel kapcsolatos számításoknál mikor kell átváltotani?"

Ha műveleteket végzel a mértékegységekkel, akkor azonos "állapotban" kell lenniük. Például az egyenletedben:

t = s/v = 4 km/(11 m/s) = 4/11 s*km/m = 0,3636 s*km/m

Ez így elég csúnya, a km/m taggal kezdeni kellene valamit. Ezért kell átváltani.

1 km = 1000 m

tehát 1 km/m = 1000 m/m = 1000

tehát az eredmény

0,3636*1000 s = 363,6 s

2020. okt. 19. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
65%

Azért, hogy a feladat végeredményét a lehető legkönnyebben érthető, kezelhető formában add meg. Elvonatkoztatva a feladatodtól, ha neked azt mondják, hogy hozz kérlek a boltból 500ezer mikroliter üditőt, akkor első pillanatokban fogalmad sem lenne arról, hogy mennyi is az valójában. Viszont ha azt mondják, hozz fél liter üditőt, akkor mindjárt jobban tudod kezelni a mennyiséget.

Visszatérve a feladatodhoz, ha egy átlagember olvassa azt, hogy 363 sec, akkor ugyan a 363-at még lehet hogy tudja kezelni, de a másodperc már megzavarhatja, mert nem tudja elosztani azonnal 60-nal, gondolkodnia kell a dolgon egy picit, ez pedig megtöri a gondolatmenet lendületét. Ha viszont azt látja, hogy 6 perc 3 sec, akkor tudja értelmezni olvasás közben a dolgot, nem kell megtorpannia.

Az ember olyan, hogy egy, max. két nagyságrendet még viszonylag biztosan tud kezelni, néhányan még 3-at is, de ami annál több, azon már egy pillanatra el kell gondolkodnia. 5-6 nagyságrendnél pedig már muszáj átváltani, mert külön odafigyelést igényel ekkora számokkal való számolás, nagyon sokaknak már nem is megy. Tehát érdemes ismert, gyakran használt mértékegységben és lehetőleg 1-hez közeli nagyságrendben megadni a végeredményt.

(Többek között ezért is volt nagy "találmány" az exponenciális alak, mert óriási (vagy éppen nagyon parányi) értékeket is viszonylag kezelhetővé tudott tenni.)

2020. okt. 20. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Sziasztok! Nagyon szépen köszönöm a válaszokat, ezekből is tanultam valamit. Kár, hogy ilyen részletes magyarázatot a tanítás során nem kapok, igaz, mondjuk esti gimnáziumban vagyok... Úgy látszik, az igazi tudást, ami majd az életben és az egyetemre kell, nekem kell megszereznem, az iskolán kívül. Szóval mégegyszer, köszönöm.
2020. okt. 20. 18:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!