Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A magas vagy a mély hangok az...

A magas vagy a mély hangok az erőteljesebbek?

Figyelt kérdés

2020. okt. 31. 22:03
A kérdező szavazást indított:
Mély
Magas
Ez nem a hangmagasságtól függ
29 szavazat
 1/5 anonim ***** válasza:
83%

Ez pont olyan kérdés, mint az, hogy 1 kilogramm libatoll, vagy 1 kilogramm ólom a nehezebb.

A mély és a magas hangok pont annyira erőteljesek, ahány decibellel szólnak.

2020. nov. 1. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
68%
Azonos amplitudóval a magasak hangnyomása nagyobb.
2020. nov. 1. 00:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Viszont a mély messzebbre hallatszik.
2020. nov. 1. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes kérdés.

A hang fizikája szerint a hangnyomás erőssége egyrészt az amplitúdótól függ, másrészt a hanghullámok egymástól való távolságától, vagyis minél sűrűbbek a hanghullámok, annál kisebb a hangnyomás, ezért ahogy nő a frekvencia, vagyis magasodik a hang, úgy csökken a hangnyomás, halkul a hang.

Csakhogy az emberi fül érzékenysége nagyjából 20 Hz magasságtól úgy kb. 4000 Hz-ig meg általánosságban véve egyre érzékenyebb, vagyis a csökkenő hangnyomású magasodó hangot egyre jobban hallja, bár eközben van némi hullámzás, ami részben egyénfüggő, például a megszokott beszédtartományt még ennél is jobban hallja, ezért a hangeszközök, mikrofonok, hangfalak korrekciója rendkívül bonyolult görbe szerint történik.

Ez a speciális emberi fül korrekció felülmúlja a jelzett tartományban a hang fizikája szerinti hangnyomás csökkenést, de csak 4 kHz magasságig, onnantól már a hang fizikája dominál, sőt, lehet mondani, hogy a fül érzékenysége is fokozatosan csökken, ám ez erősen egyénfüggő és nem csak a hangerő tekintetében csökken az érzékelés, mert az alsóbb tartományok változásait remekül meg tudjuk különböztetni, pl.: a 264 Hz C hang és a 297 Hz D hangot még a botfülűek is simán kettéválasztják, pedig a különbség mindössze 33 Hz, amíg egy 6 kHz és egy 10 kHz magasságú hangnál nagyjából ugyanazt a ciccenést, vagy sivítást hallja az ember, a magasabbat persze sokkal halkabban, dacára, hogy a tartomány hatalmas.

Nem véletlenül a zeneszerszámaink is a már megadott emberi fül által jól érzékelt tartományban adnak ki hangokat, a legmagasabb talán a piccoló, vagy a zongora legmagasabb hangja, de ez sem éri el a 4 kHz-et, csak megközelíti és ezek is már üveghangok.

Vájtfülű hangmérnökök szoktak felvételi sávokat magas frekvenciájú hangrezgésbe csomagolni, un. rózsaszín zajba és esküsznek rá, hogy ettől az egész felvétel melegebb hangzást kap, attól függetlenül, hogy senki, semmit sem hall abból a bizonyos pluszból, amit így hozzátesznek - ki tudja? Lehet, hogy igazuk van, lehet, hogy nem.

Mindenesetre a mikrofonok, hangfalak érzékenységi tartományának megadásánál a maximum 20 kHz magasság parasztvakítás, mert a legtöbb ember a felét sem hallja, vagy ha hallja is, nem tudja megkülönböztetni, legfeljebb kellemetlen csikorgás formájában, mint az üvegtörés, vagy ehhez hasonló hang formájában, de szerencsére csak nagyon halkan..

2020. nov. 1. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 EagleHUN ***** válasza:

Ahogy #4 is részben már kifejtette ez erősen függ attól hogyan értelmezzük a kérdést.

Merthogy legalább 3 féle módon lehet értelmezni! (De lehet van több is.)


I) Hangnyomás II) Hang érzet III) Energiatartalom.


Ebből I) II) -t már kifejtették.


Így marad a III) az energiatartalom (és a keltéshez szükséges energia is) a frekvenciával nő!


Tehát a magasabb hang ugyanakkora hangnyomással kiadva (Ez nem ugyanakkora "adó" teljesítményt jelent!) és ugyanakkora távolságot megtéve egy irányban jobban melegíti a tárgyakat a rezgésével. Mert nagyobb az energiája.


//Ettől függetlenül is messzebbre hallatszanak a mély hangok, de ennek más gázfizikai hangtovábbítódási okai vannak.//

2020. nov. 1. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!