Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egyes kórokozók után miért...

Egyes kórokozók után miért nem alakul ki immunmemória?

Figyelt kérdés

A koronavírus kapcsán (hol máshol?) foglalkoznak azzal, hogy aki már átesett rajta, az később újra megbetegedhet. Pedig a vizsgálatok szerint a vírus aközben nem mutálódott.


Ez viszont nem újkeletű. Amikor valamilyen kezelés hatására gyengül az immunrendszer (pl. Crohn-betegség), akkor elmaradhat a memóriasejtek képződése. Ez a rész érthető is.


Na de a koronavírusnál? Ott egy megfertőződés után csak 3-4 hónapig tart ki a védelem. Mintha a memóriasejtek csak ennyit élnének, pedig évekig kellene nekik.

Továbbá, néha 1 oltás nem elegendő (pl.H1N1, asszem ehhez kellett 3 oltás). Ennek mi az oka? 1 beoltás miért nem elég, hogy kialakuljanak a memóriasejtek?


Van ötletetek a jelenlegi vagy korábbi járványokhoz?



2020. nov. 13. 20:40
 1/3 sadam87 ***** válasza:
100%

Próbálok egy lehetséges választ adni, de előre leszögezem, hogy nem vagyok a téma szakértője. Márpedig az immunrendszer működése iszonyatosan bonyolult. Őszintén szólva minél többet olvasok róla, úgy érzem, annál kevésbé értem. :)

Amennyire tudom, az egyik fő paraméter, ami az immunitás hosszát (és erősségét) meghatározza, az az eredeti immunválasz erősség. Ezt nagyon sok minden befolyásolhatja. Például a szamárköhögés esetén kétféle vakcina van. Az egyik teljes sejteket tartalmaz (celluláris), a másik csak a fontosabb antigéneket (acelluláris). Az oltás után nagyjából hasonló védettséget adnak, de az acelluláris vakcina által okozott védettség gyorsabban gyengül.

[link]

Ennek többféle oka lehet. Egyrészt a celluláris vakcina valószínűleg erősebb immunválaszt vált ki (legalábbis a mellékhatásai erősebbek szoktak lenni). Ez eredményezheti azt, hogy több memóriasejt képződik, így értelemszerűen lassabban is fogynak el.

Emellett a celluláris vakcina többféle antigént tartalmaz (még akkor is, ha a legfontosabbak megvannak az acellulárisban is). Ez segítheti azt, hogy többféle memóriasejt képződjön, így nagyobb eséllyel alakuljon ki hatékonyabb és tartósabb védettség.

De még egy csomó dolog befolyásolhatja az immun memória kialakulását.Például ismerünk olyan anyagokat (úgynevezett adjuvánsokat) amik segítenek erősebb és tartósabb immunitás kialakításában. Ezek könnyíthetik az antigének felismerését, vagy segíthetik a veleszületett immunrendszer aktiválását, ami viszont fontos szerepet játszik az adaptív immunrendszer aktiválásában, és ezáltal az immun memória kialakításában. (Gyakran használják ezeket oltásokban.)

[link]

[link]

De például nem rég fedezték fel, hogy a kanyaró képes kitörölni egyes más betegségekre vonatkozó immun memóriát.

[link]

Összegezve: az immunrendszer működése nagyon összetett, még nagyon sok a kérdés. Ezzel összefüggésben könnyen lehet, hogy a fele sem igaz annak, amit leírtam (bár azért remélem, ennél jobb a helyzet). Remélhetőleg jár erre egy szakértő, aki pontosabb válaszokat ad a kérdésre, illetve kijavít, ha hibáztam.

2020. nov. 14. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
100%

Alapvetően két része van az immunrendszernek

Veleszületett és adaptív(T és B sejtek ide tartoznak)

Na most ha a vírus bekerül a szervezetbe,először a veleszületett immunrendszer aktiválódik,a makrofágok felismerik(úgynevezett virális szenzorokkal,amelyek többnyire Toll-like receptorok(azon belül is a 3,7,8-as izoformák,de ez mindegy is most)).

A lényeg,hogy először veleszületett immunitás kapcsol be,és ez fogja bemutatni a kórokozót az adaptív immunitás sejtjeinek,és így fog a memóriasejt kialakulni a T és B sejtekből.

De ha valakiben annyira erős a veleszületett immunrendszer,hogy önmaga is legyőzi a kórokozót,vagy kis koncentrációban kerül be a kórokozó a szervezetbe,az immunválasz el sem jut az adaptív válaszig,tehát memóriasejtek és ellenanyag nem fog keletkezni.

Ez az oka annak,hogy bizonyos emberekben lesz ellenanyag,másokban viszont nem.

2020. nov. 15. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2020. nov. 17. 11:34

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!