Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen alapon állítják a...

Milyen alapon állítják a tudósok, hogy a Föld gömbölyű?

Figyelt kérdés
Ehhez minimum az kéne, hogy definiálják a gömb fogalmát. De ezt nem tudják megtenni, hiszen a gömb definiálásához kellenek olyan alapfogalmak, mint pont, egyenes, stb. Az alapfogalmak meg olyan dolgok, amiket az egyes emberek esetleg máshogy fognak fel.
2020. nov. 18. 18:09
❮❮ ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... ❯❯
 81/211 A kérdező kommentje:

Sőt, én javítottam ki őket, nem pedig ők engem. Ezért sem igaz, hogy tízen kijavítottak.


Az egyik válaszoló azt hitte, hogy egy axiómarendszer csak akkor jó, ha felépíthető belőle a teljes világ. Kijavítottam neki.


Egy másik válaszoló azt hitte, hogy az alapfogalmak definiálva vannak. Neki is kijavítottam.

2020. nov. 19. 12:56
 82/211 A kérdező kommentje:
Tudok belinkelni olyan kérdést (teljesen más témában), ahol közel tíz ember próbálja nekem elmagyarázni, hogy a kérdésem hülyeség, miközben semmi baj nincs azzal. Ezekből tanulom meg, hogy le kell szarni, hány ember mond nekem ellent.
2020. nov. 19. 13:00
 83/211 anonim ***** válasza:
78%
Kérdező! Alapvető szövegértésed meg van? Olvasd el amit a válaszoló írt. Te élvezettel csavarod ki azt amit írnak neked. Egy egy szót kiemelsz az összefüggésből. A válaszadó nem azt írta, hogy "könnyebb kérdésre számított", hanem egészen mást, de ez brutálisan nem azt jelenti amit te kihoztál belőle. Olvasd el az egész hozzászólást. És akkor értelmet kap az amit írt a válaszadó. És nagyon-nagyon nem azt jelenti amit te ebből kiolvasol, hogy "könyebb kérdésre számított és ezért válaszolt rosszul"; eleve nem válaszolt rosszul sehol. Hanem egy olyan környezetet feltételezett amit egy részben anoním oldal, aminek a célja nem egy egyetemi szintű diskurzus lefolytatása, egyszerűsített. Ez nem a válaszadót minősíti, hanem téged, hogy nem vagy képes felfogni, hogy ez nem egy vizsgáztató rendszer. Itt a legtöbben próbálunk úgy válaszolni, hogy azt az átlag olvasó megértse. De Te úgy érzed, hogy itt egy egyetemi vizsgarendszerrel állsz szemben. Hát tévedsz.
2020. nov. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 84/211 Tevenyereggyarto ***** válasza:
73%

Én is kérdezhetek valamit ?

Ha ilyen okos vagy akkor miért teszel fel bármilyen kérdést a GyK-ra ? Mindegyik válaszban hibát kaptál az utolsó szóközig is, akkor meg ?

2020. nov. 19. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 85/211 A kérdező kommentje:

#85

Teljesen mindegy, mert te is írod, hogy elismerte, hogy tévedett.

"Hanem egy olyan környezetet feltételezett amit egy részben anoním oldal, aminek a célja nem egy egyetemi szintű diskurzus lefolytatása, egyszerűsített."

Bocsánatot kérek, hogy egyetemi szintűt kérdeztem, gondolom itt csak középiskolát végzettek vannak, esetleg bölcsészek (meg mérnökök).

2020. nov. 19. 13:05
 86/211 A kérdező kommentje:
És komolyan nem értem, hogy ha egy mérnök olyat állít, hogy hozzá se szagoljak az analízishez, mert nem fogom érteni, akkor mi tartja vissza őt a versenytől?
2020. nov. 19. 13:07
 87/211 anonim ***** válasza:
74%

"Az egyik válaszoló azt hitte, hogy egy axiómarendszer csak akkor jó, ha felépíthető belőle a teljes világ. Kijavítottam neki."


Mire javítottad? És akkor szerinted mire jó egy axióma rendszer (leegyszerűsítve, még mindig nem egyetemi vizsga szinten). Bemutatom neked egy példán, talán felfogod, hogy miért igaz amit a válaszadó írt (igaz pár lépést kihagyott, de még mindig nem egyetemi vizsga).

Az itt tárgyalt axióma rendszer (értsd geometria, akár euklideszi, akár nem euklideszi, akár Hilbert) az alapja a geometriának. Ld. a többször linkelt oldalak. A jó axiómarendszer ellentmondásmentes, és az alapján a ráépülő fogalmak definiálhatóak, bizonyíthatóak. Remélem idáig érthető és világos? Bár kétlem, hogy ezt felfognád. Ez magyarul azt jelenti, hogy pusztán az axiómarendsezr segítségével tudjuk a további fogalmakat "felépíteni" mert más eszközünk nincs. És szintén az egyik hivatkozott oldal tartalmaz egy bizonyítást, hogyha az axióma rendszer kevés akkor bővítésére szükség lehet (de ez a geometria esetén eddigi tudásunk alapján nem volt szükséges). Tehát ott tartunk (ismétlem leegyszerűsítve), hogy az axióma rendszerből felépíthető a geometria (ez ugyanaz "megfordítva", hogy a bizonyításokkal vissza kell menni az axiómákig, de, hogy ezt ne kelljen mindig megtenni, a bizonyítások egymásra épülnek). És bármilyen hihetetlen a matematika egyik célja, az általunk megfigyelhető világ modellezése, így a geometriáé is. Tehát ha a geometriát fel tudjuk építeni az axiómákból kiindulva (vagy rá visszavezetve) és a megfigyelhető világot tudjuk modellezni a geometriával akkor a "világképünk felépíthető az axiómákból" (ez egy fontos tudomány filózófiai kérdés egyébként). Az, hogy a válaszadó "egyszerűsített" (és szerintem ezt kb. rajtad kívül mindenki megértette) az nem őt hanem Téged minősít. Az ember próbál röviden fogalmazni. És nem 10 oldalban leírni azt amit két szóval is le lehet írni. Pont az ilyen bunkó f*kalapok rontják az oldal színvonalát mint Te vagy. Az ember inkább nem is válaszol. Mert nem lehet tudni, hogy a kérdező egy idióta troll, vagy komolyan érdekli a válasz.

2020. nov. 19. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 88/211 A kérdező kommentje:
Nem is olvastam tovább az első bekezdésen. Kevered a szezont a fazonnal. A "jó" és a "mire jó" fogalmak teljesen mást jelentenek az aktuális kontextusban. Ebből látszik, hogy te távol állsz bármilyen matematikai képesítéstől.
2020. nov. 19. 13:18
 89/211 anonim ***** válasza:
81%

Egyik válaszoló írta ezz egy kérdéshez:

"Csak a sekélyes tudás dölyfös, az elmélyült ismeri fogyatékosságát, ezért szerény."

Nagyon igaz!

2020. nov. 19. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 90/211 Tevenyereggyarto ***** válasza:
66%
Amúgy melyik az “a másik kérdés” ami a tiéd és a válaszolók hasonlóan reagáltak ?
2020. nov. 19. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!