Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Metanol - formil - éter? Van...

Metanol - formil - éter? Van ilyen?

Figyelt kérdés
Ha van egy éterünk, aminek egyik ágán van egy metil csoport, amin található egy hidroxicsoport, a másik ága pedig egy CH2 - CHO csoport, azt hogy nevezzük?

2020. nov. 25. 21:10
 1/3 anonim ***** válasza:
93%

Még ha ennek sikerülne is ennek nevet adni, biztos vagyok benne, hogy ki tudsz találni olyat, aminek már nem tudok nevet adni. Nagyon bonyolult szabályrendszer van erre, és mindig tudsz még rárakni 3 újabb csoportot. Úgyhogy ez egy értelmetlen játék.


Amúgy, ha jól emlékszem: a legrangosabb csoporttal kell kezdeni, ami a formilcsoport lenne. Ami -O-C-n keresztül kapcsolódik hozzá, az metoxi/etoxi/stb. néven fut, és azon van egy hidroxicsoport. Ha nincs hidroxid csoport rajta, akkor 2-metoxi-etanal lenne a neve. Szóval 2-(1-hidroxi)-metoxi-etanal lenne a IUPAC neve ennek a vegyületnek. Vagy nem, rég volt a szerves nevezéktan...

2020. nov. 25. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
1. Köszönöm. Olyan feladat volt, hogy ki kellett találni egy vegyületet a reakciói és egyéb megadott adatok alapján és le kellett írni a konstrukcióit, meg meg kellett nevezni azokat. Leírtam 4 egyszerűbbet, mint 2;2 dihidroxi - propanal, meg rakosgattam a két OH csoportot, remélem ennyi elég lenne.
2020. nov. 25. 23:41
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

#1 nem jó, mert nem kell a hidroxi elé az 1-, mivel a metoxi csoportban csak egy C atom van, így egyértelmű

HO-CH2-O-CH2-CHO

2-(hidroximetoxi)-etanal

A hídhelyzetű O csoportot oxa csoportként is meg lehet nevezni, jelölve annak helyét a láncban:

4-hidroxi-3-oxa-butanal

2020. nov. 26. 02:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!