Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhet olyan állapot,...

Létezhet olyan állapot, amikor abszolút semmilyen erő nem hat egy testre? A gravitáció sem. Ilyenkor a test a súlytalanság állapotban van?

Figyelt kérdés

Nem vagyok túlságosan jártas a fizikában, egy "jóra" sikeredett emelt érettségin kívül semmi mást nem produkáltam még, ezt is csak azért, mert voltak olyan részei amik nagyon érdekeltek.


A minap azon gondolkoztam, hogy mi a pontos definíciója annak az állapotnak, ha egy test / illető, szó szerint a semmi közepén, az intergalaktikus térben egzisztál távol minden galaxistól, csillagtól, bolygótól. Természetesen valahogy el kell "jutni" oda, és bizony ha a világűrben valami elindul, feltéve ha nem találkozik más erőkkel / mezőkkel, addig nem áll meg, amíg valami az előbb említettek közül közbe nem avatkozik. Az is felmerült bennem, hogy ilyenkor maga a világűr az inerciarendszer? Mert ha valamilyen módon ez a test ( melynek tömege legyen elhanyagolható az univerzum skáláján ) teljesen lelassul nullára, és szó szerint semmi sem történik vele, csupán létezik a sötét, hideg térben akkor lényegében az idők végezetéig csak lebeg, súlytalan?


Próbáltam erre rákeresni számtalan módon mind magyarul, mind angolul, de a konkrét kérdésemre nem kaptam választ. Mindenhol csak a szabadesést / súlytalanságot magyarázzák el, de arra semmiféle írást / videót nem találtam, hogy mi van akkor ha például egy ember hirtelen a semmi közepén találná magát. Ekkor nem alkalmazható a szabadesés fogalma mivel nemhogy semmi, de még a gravitációs erő sem hat rá, mivel nem tud honnan hatni. Ebben az esetben ugyanúgy súlytalannak érezné magát az ember, mint mondjuk az űrállomáson?


Ahol egyébként tudjuk, hogy a Föld körüli pálya lényegében egy folyamatos soha véget nem érő szabadesés, így a közkedvelt " Zero-G" fogalmat szinte mindig hibásan használják az itt tartózkodó asztronautákra, meg úgy mindenre, mivel ilyen elvileg nem létezik, ezért is tettem fel a kérdést


A válaszokat előre is köszönöm és elnézést kérek ha nagyon triviális dolgot sikerült kérdeznem.



2020. dec. 1. 21:12
 1/10 anonim ***** válasza:
32%

Súlytalanságot akkor és CSAK akkor érzel, ha KIZÁRÓLAG a gravitáció hat rád.

Méghozzá egyenletes gravitáció, tehát nem egy közelben levő fekete lyuk.

Értelemszerűen ez a gravitáció elvileg akármekkora lehet, akár nulla is.

De olyan a világunkban nincsen, csak nagyon kicsi.

2020. dec. 1. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 2*Sü ***** válasza:
100%
A gravitációs, illetve az elektromágneses kölcsönhatásnak nincs „hatótávolsága”. Ami a látható univerzumban van, az mind hat rád. (A gravitációs erő képlete: F=G*m₁*m₂/r², az elektromágneses kölcsönhatásé meg: F = k*Q₁*Q₂/r².) Az más kérdés, hogy az alapvetően atomokban szerveződött anyag miatt az elektromágneses vonzás és a taszítás kiegyenlítik egymást. Meg az is más kérdés, hogy a gravitációs erő nagysága adott esetben elhanyagolhatóan kicsi. De ettől még hat, a tőled 10 milliárd fényévre levő kósza elektron is gravitációs vonzóerőt fejt ki rád, elektromos taszítóerőt fejt ki a tested elektronjaira és vonzóerőt a tested protonjaira. Persze az erő nagyságában a tizedes vessző után nagyon sok nulla következik, de ezek az erők ettől még nagyobbak nullánál.
2020. dec. 1. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Egy másik kérdés jutott erröl eszembe. Kivitelezhetö-e a világürben egy ilyen hatalmas, mélyürnek nevezett "lyuk" közepén az, hogy valamit teljesen 0-ra megállítsunk, valamint megmérjük mekkora gyorsulással indul el valamelyik irányba a rendkívül kicsi gravitáció hatására?

Tudom, hogy jelenleg a helyzetet, és gyorsulást giroszkópokkal oldjuk meg, de ott, mindentöl rendkívül távol, ahol kb nincs mihez viszonyítani a sebességet, mert minden fényforrás nagyon lassan mozdulna el hozzánk képest. Létezik ilyen érzékenységü müszer ma, illetve lehetséges odakint egy állandó, de kicsi sebesség megmérése (elvileg állandó sebességnél a giroszkóp sem alkalmazható, mivel egyenletesen mozog az ürhajóval együtt).

2020. dec. 2. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem érzékenység kérdése. A giroszkóp éppen annyit mozdulna, mint a tested.

Elvileg a környező csillagokhoz lehet viszonyítani, csakhogy a pár cm a millió fényévhez képest nem igazán mérhető.

2020. dec. 2. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Egy test akkor van súlytalanság állapotában, ha

- nem hat rá semmilyen erő, vagy

- minden egyes pontjára (kívül-belül) ugyanakkor, ugyanolyan irányú erő hat, vagyis minden pontja együtt gyorsul.

Általánosságban ha külön-külön az összes pontjára ugyanolyan irányú és nagyságú eredő erő hat, ami lehet nulla is.

2020. dec. 2. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
(Gravitációt helyettesíthetjük pl. homogén mágneses térrel is mondjuk egy vasdarab esetén.)
2020. dec. 2. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

"Ami a látható univerzumban van, az mind hat rád"

Ez igaz, de elvileg(!) ez az erő kompenzálható, hogy a rám ható eredő erő minden pontomban nulla legyen. (Gyakorlatilag nem igazán.)

2020. dec. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
70%
Ha minden mindenre hat, akkor hogy jön ki a mindenség megoldására a 42? Miért pont a hétszerese?
2020. dec. 2. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
8. Mert 7 feje van a sárkánynak, ilyet nem tudni... hagyd el kérlek a tudomány témakört.
2020. dec. 4. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Ha minden mindenre hat, akkor hogy jön ki a mindenség megoldására a 42? Miért pont a hétszerese?"

Ezt sajnos emberi aggyal nem lehet felfogni. Még a delfinek is csak annyit mondanak: - So long and thanks for all the fish.

2023. aug. 7. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!