Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » [pszichológia] Egy ember...

U. Xorter kérdése:

[pszichológia] Egy ember asszociációi mennyire határozzák meg magát az embert?

Figyelt kérdés
Egy ember asszociációi alatt azt értem, hogy van egy hosszú szó/képlista, és hozzárendeljük azt a másik szót/képet, amire alanyunk asszociál. Nyilván nem tudjuk leírni az összeset, de talán van egy kritikus, pontosabban elég reprezentatív n számosság (szótár), ami valamennyire meghatározza az embert. Ez a mennyire kérdés az érdekes. Például elég nagy n esetén megbecsülhetőek-e bizonyos értelmi képességek kizárólag a szótárra támaszkodva? Ha igen, és történik valami baleset az alannyal, mondjuk sztrókot kap, akkor a korábban feljegyzett szótár újratanulásával visszaszerezhet-e bizonyos képességeket?

2020. dec. 3. 23:40
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ezek nagyban meghatározzák a személyiséget, viszont hozzá kell tenni, hogy egy ilyen elméleti asszociációs szótár nagy részben közös, kulturális alapú lesz, és kisebb részben egyedi.

Továbbá az asszociáció nem feltétlenül "egy-egy" jellegű leképezés, nem lehet úgy megcsinálni, ahogy írtad. Egy dologról több másra is asszociálhatunk, különböző prioritással, és még ez is függhet a pillanatnyi állapotunktól, környezeti hatásoktól. Például a vízről elsőre talán másra asszociálunk egy sivatagban és a Balaton partján.

Probléma még, hogy sok asszociáció nem közvetlen, hanem láncszerűen juttat el minket egy megfogalmazható, konkrét dologhoz. Például valami kellemetlen emlék első körben egy érzést, hangulatot idéz fel, és erről fogunk tovább asszociálni attól függően, hogy most milyen környezetben vagyunk.

2020. dec. 4. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

** "Ezek nagyban meghatározzák a személyiséget"

Ezt én írtam, de annyit korrigálnék, hogy csak egy irányban és nagyon közvetett módon. Egy ilyen szótárból nem lehet visszafejteni egy személyiséget.


Tegyük fel, hogy valaki egy tranzisztorról a szégyenre asszociál. Ez szép és jó, de ebből hogyan fogsz bármilyen következtetést levonni róla? Ugyanis lehet, hogy az apja annak idején műszerész volt, és a gyerekkori házának egy szobája tele volt ilyen alkatrészekkel. Amikor egyszer benyitott oda, az apja épp a takarítónőt (vagy a mosógépszerelőt) döngette hátulról, ami komoly trauma volt a gyereknek, és utána az apja üvöltött vele, még fel is pofozta, és évekre elhidegültek.

Egy másik embernek egyszer nyilvánosan mutattak egy tranzisztor és megkérdezték tőle mi az, amire ő azt mondta, meggymag. Ezen több száz ember röhögött. Ugyanaz az első asszociáció, eléggé eltérő okból, és valószínűleg két eltérő személyiség.

2020. dec. 4. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Tak ***** válasza:

Ha arra gondolsz U. Xorter hogy egy ember baleset vagy eü probléma miatt elveszített személyiségét vissza lehet-e tölteni vagy szerezni újratanulással,nos erre a rövid válasz a nem.

Több olyan sarkalatos dolog is befolyásolja az egyén egojának a referenciáit,ami pótolhatatlan,még újra tanulással is.

Legegyszerűbben azt kellene megnézned,hogy aki népszerű akár színész ,és volt stroke típusú életeseménye,vagy halálközeli élménye,annak milyen irányban változott meg az élete,az életvitele.Az talán köztudomású,hogy elveszíti az egyén a külvilág felé való eddigi nyitottságát,érdeklődését,és még valamit,ami miatt a belső világa is elvész.A halál közeli élmény személyiség formáló hatása megérne pár gondolatsort,érthetővé akkor válna ha megalapoznánk a valamit,ami megváltozik ilyen esetekben,így könyv is lehetne ha még nincs.

2020. dec. 4. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!