Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az emberi széklet szagától...

Az emberi széklet szagától való undor ösztönös vagy tanult viselkedés? Ha tanult, akkor fenntartandó ez, vagy idejétmúlt?

Figyelt kérdés

Az állatvilágban azt látjuk, hogy az undor legkisebb jele nélkül szagolgatják egymás ürülékét az állatok, már csak annak gazdag információtartalma miatt is.


Mi emberek megengedhetjük magunknak azt a luxust hogy undorral fordulunk el egy ilyen információkincstől?



2020. dec. 14. 17:18
A kérdező szavazást indított:
(Döntően) ösztönös
(Döntően) tanult
40 szavazat
 1/8 anonim ***** válasza:
93%
A bűztől való undor evolúciós előnye, hogy a bűz forrása gyakran fertőzés forrása is lehet.
2020. dec. 14. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
79%
Nagyon érdekes felvetés. Vajon hogyan jut el odáig vki, hogy ilyen kérdés megfogalmazodjon benne??? De fasza kérdés tényleg. Első gondolatom hogy ösztönös, mivel ragályokat terjeszt(het) a fekália. Nekem kifejezetten tetszik a lótragya illata, de a disznoé sem taszít. Erre a témára érdemes lenne osszekalapozni vmi pénzt pályázatokon és kutatni.
2020. dec. 14. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
30%
2-es igyál egy sört, hülyeségeket beszélsz. 1-es leírta a lényeget. Ahol szag van, ott valamilyen gáztermelés van, amit valamilyen mikróba okoz(hat).
2020. dec. 15. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Látom, a nagy többség ösztönösség-párti, de utánaolvastam és a tudományos kísérletek azt mutatják, hogy kisgyerekekben még nincs meg az undor, nem csak a saját hanem még állati széklettel szemben sem, tehát valószínűleg tanult, kulturálisan meghatározott viselkedésmintáról van szó.


Már Freud arra jutott hogy ‘the excreta arouse no disgust in children … and seem valuable to them as being part of their own body which has come away from it.’


Aztán a 80-as években kísérletekkel is valoszinusitették az undor tanult jellegét:


“... the lack of early childhood disgust towards excrement was verified in the 1986 study of Rozin et al. in which most of the 2-year old test-subjects, when offered what appeared to be a dog turd on a plate (actually a simulacra made of smelly cheese and peanut butter), voluntary put it in their mouths”


[link]


Ezzel együtt indokolt sztem a további kutatás a témában

2020. dec. 20. 15:13
 5/8 anonim ***** válasza:
84%

Mellesleg eszembe jutott egy dolog, állítólag gyerekkorban falun a gyerekek megették a csirkesz*rt, ha a szülő nem figyelt. Állítólag a kalcium hiány jele volt.


Ezt csak az ösztönösséghez írom, lábjegyzetként.

2020. dec. 22. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Kérlek segíts !!! válasza:
100%
Ez esküszöm rohadt érdekes de tényleg. De ez mégis hogy jött? :)
2020. dec. 22. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Valószínűleg van benne ösztönösség, de nagy részben tanult reakció. A tanult része aránylag könnyen felülírja az esetleges ösztönös reakciót.

off: Ez az emberi agy egyik nagy evolúciós fejlesztése, hogy sokkal kisebb részben ösztönös a viselkedésünk, mint a legtöbb állatnak. Emiatt vagyunk gyerekkorban kevésbé életképesek aránylag sokáig, kisebb "hardveres" támogatást kapunk, annál több dolgot kell megtanulnunk, ugyanakkor evolúciós léptékben nagyon gyorsan alkalmazkodunk egy új környezethez.

2021. szept. 15. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Semmilyen undor nem ösztönös, hanem tanult viselkedés.
2021. szept. 16. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!