Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyhogy a horvátországi...

Hogyhogy a horvátországi földrengést Magyarország igen nagy részén lehetett érezni? Nálunk a földrengéseket csak néhány kisebb régiókban szokták érezni.

Figyelt kérdés
Például a 2011-est jellemzően Komárom-Esztergom megyében és a környékén érezték, Miskolcnál is csak ott a környéken. A horvátországit meg még Győrben, Budapesten, Kecskeméten is érezték, de miért? Gondolná az ember, még max. Pécsig érezhető lehet, de feljebb nem.

2020. dec. 30. 17:54
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%

Gyanítom, hogy jóval erősebb volt. A Richter skála egy logaritmikus skála azt hiszem, ezt se felejtsük el.

Azért ne vegyétek ezt készpénznek, nem vagyok szakértő.

2020. dec. 30. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
Ahhoz képest nem volt olyan erős szerintem. Persze ennyire se lett volna erős jobb lett volna, vagy ha nem is lett volna, sajnos.
2020. dec. 30. 18:17
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

A Richter-skála logaritmukus. A szlovén földrengés 6,4-es volt, a 2011-es magyar 4,7-es. Ez ~50-szer erősebb rengés volt, 355-ször akkora felszabaduló energiával.


[link]

[link]

2020. dec. 30. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

"Ahhoz képest nem volt olyan erős szerintem."


Csak pár fotó:

[link]

[link]

[link]

2020. dec. 30. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
Még az olaszok is érezték. Nagyon erős volt, utoljára ilyen erős a horvátoknál is csak 1962-ben volt 6,6-os.
2020. dec. 30. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Ahhoz képest nem volt olyan erős szerintem.


Akkor szerinted mi az erős? Láttad,milyen pusztítást végzett az epicentrumnál??? Emberek haltak meg. Épületek dőltek össze. Egy falu gyakorlatilag megsemmisült. Fél közép európa érezte.

Mi ez, ha nem egy erős földrengés?

2020. dec. 31. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:

Hírekben én ilyet nem hallottam, hogy emberek haltak meg, sem azt, hogy épületek összedőltek. Egy szál képet mutattak, ahol törmelékek voltak, és ott sem látszott az, hogy egy épület összedőlt volna, "csak" megrongálódott. Arról sehol nem olvastam, hogy egy falu gyakorlatilag megsemmisült. Egyetlen halálos áldozatról hallottam, egy 14 évesről.

De biztos nem hiteles hírforrásokat néztem.


Lehet, hogy rosszul képzelem a dolgokat, de a 2011-es földrengés 50-szerese sem gondolom, hogy Kecskeméten is érzékelhető kéne, hogy legyen. Azért az a sok kilométer is valamennyire elnyeli a rengést, főleg hosszú távon.

Legalábbis én így képzelem, de ezek szerint rosszul.

2021. jan. 1. 17:34
 8/14 anonim ***** válasza:
57%
Elég rosszul képzeled...
2021. jan. 1. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
8. Nem jöttem volna rá. Még ha kicsit indoklod és alátámasztod, hasznos lett volna a válasz. De úgy látszik, nem értesz hozzá, csak élvezed, hogy beszólogass embereknek. Például nem látok egy linket se, amin bizonyítanád, hogy emberek haltak meg, falu megsemmisült, stb. Még azt is le lehetne vezetni valahogy, hogy 50x erősebb földrengés miért érezhető olyan messzire. na mindegy. Ez egy légből kapott hülyeség, amit a 6-os írt, mert sehol nem látok a neten ilyen leírást a földrengésről.
2021. jan. 2. 10:46
 10/14 anonim ***** válasza:

Hét halottja és legalább húsz sérültje van Horvátország eddigi legnagyobb földrengésének, a Zágrábtól ötven kilométerre lévő Petrinjában és környékén. A keddi Richter-skála szerinti 6,3-as erősségű földrengést több utórengés is követte – írja a szerb sajtó.


Horvátországban szerda reggel is voltak utórengések, 6:15-kor, illetve 6:26-kor egy 4,8-as és egy 4,9-es erősségű földmozgást mértek.


Andrej Plenković horvát kormányfő, aki kedden a katasztrófa helyszínére érkezett azt mondta, hogy nincsenek végleges adatok az áldozatok számáról, de legkevesebb heten vesztették életüket a keddi földrengésben. Petrinja városában a házak többsége lakhatatlanná vált, szünetel az áram- és vízsszolgáltatás.


Nem hivatalos információk szerint egy szerb állampolgár is van a halálos áldozatok között. A rengés sérültjeit zágrábi kórházakba szállították. Sokan ajánlottak fel szállást azoknak, akik fedél nélkül maradtak.


„Szerdán nyitunk egy folyószámlát, amelyre pénzadományokat várunk, a polgárok így segíthetnek a bajbajutottakon. A kormány 16 millió eurós gyorssegélyt biztosít az érintett településeknek” – mondta a kormányfő, aki arról is beszélt, hogy rengeteg helyről ígértek segítséget a földrengés károsultjai számára.


Ez elég?

2021. jan. 2. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!