Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől pörögnek a fekete...

Mitől pörögnek a fekete lyukak, magnetárok, pulzárok?

Figyelt kérdés
Egy ismeretterjesztő filmben hallottam, hogy ezek az objektumok pörögnek, mint a veszett, a pulzárok másodpercenként akár több százszor is. De mitől?

2021. jan. 4. 20:07
 1/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Minden mozog és forog. Szóval nem statikusak a dolgok. Ennyi röviden a bevezető. :) Egy csillag is forog a tengelye körül, csak az nem látszik szabad szemmel, és amikor összeroskad, akkor kisebb lesz a térfogata és úgy "viselkedik", mint egy balerina amikor forog és behúzza a kezeit. Felgyorsul a forgása, de a méretei és tömege miatt nagyon felgyorsul. (Rövidre fogtam, de talán már majd részletezi :) )
2021. jan. 4. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

TappancsMancs igazat szólt.

A bolygók és a csillagok kialakulása is akkréciós koronggal kezdődik, ez egy korong, ami elkezd forogni, aztán egyre szűkebb és szűkebb körökben forog, végül az anyag összetömörül, és forgásban is marad. Ama rémisztő égi állatkert összes fenevada, akiket említettél, apró a tömegéhez képest, tehát amikor kisméretűre húzódnak össze, a pörgésük felgyorsul. A pulzárok egyébként gyorsan lassulnak, akár párezer év alatt is jelentős a lassulásuk, kivéve, ha van társcsillaguk, amelyikkel egymáshoz közel keringenek.


A National Geographic új számában (decemberi vagy januári talán?) van egy cikk arról, hogyan próbáltak olyan csillagtérképet készíteni a Voyager űrszonda számára, amelyik alapján évezredek, évmilliók múlva is eltalálnak hozzánk a földönkívüliek, ott olvastam a pörgésükről. Meg persze az IPM-ben.

2021. jan. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Oké, ez érthető, köszönöm. De! Idézlek: "...akkréciós koronggal kezdődik, ez egy korong, ami elkezd forogni..." És "ő" mitől kezd el forogni? Szóval van egy csomó por, gáz, meg némi szilárd anyag, oké. De ezek mitől forognak? Mi indítja be ezek forgását? Mert a pulzár forgása már egy végeredmény a zsugorodás után. Más szóval: Eredetileg mitől forognak ezek az égitestek?
2021. jan. 4. 21:12
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Minden mindenhez képest is mozgásban áll. A csillagok kialakulásakor az anyag vagy belezuhan a csillagba, vagy pályára áll körülötte, vagy pedig kilökődik. A forgás ez esetben is az anyagok egymásra hatásából keletkezik, azaz az egy pontba gyűlő, "igyekvő" anyag más anyagokra is hat, ebből keletkeznek azok a "gyűjtési pontba" irányuló egyenesekre merőleges erőhatások, amelyek szuperpozíciójával kialakul az akkréciós korong, és amelyet a megfelelő energiájú testek alkotnak.

A fekete lyukakhoz meg végképp nem értek, de szerintem "egyszerű" megmaradásokról van szó, azaz ha van egy csillagod, amely összeomlik mondjuk egy neutroncsillaggá, akkor a forgási energiájának valamekkora (gondolom nagy) része megmarad, és mivel az égitest sokkal kisebb, mint előtte volt, ezért a nagy forgási energia mellett sokkal nagyobb (szög)sebességgel forog.

2021. jan. 4. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha veszel egy tetszőleges por- vagy gázfelhőt, abban részecskék rohangálnak össze-vissza. Ezeknek a mozgásoknak az összessége kiad egy eredő perdületet. Ami vagy nulla lesz, vagy nem nulla. Mivel a nem nulla perdület végtelenszer valószínűbb, mint a nulla perdület, így az univerzumban minden forog.
2021. jan. 4. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Világos, nagyon köszönöm, pattantak a zöldek mindenkinek!
2021. jan. 4. 23:03
 7/7 anonim ***** válasza:

“A csillagok kialakulásakor az anyag vagy belezuhan a csillagba, vagy pályára áll körülötte, vagy pedig kilökődik.” Ahogy egy korábbi válaszban okosan leírták.

Annyit tennék hozzá, hogy minden csillagászatilag megfigyelhető struktúra úgy keletkezett, hogy már valamilyen sebességgel rendelkező anyagdarabok tömörültek benne. Hová tűnt volna ezek eredeti sebessége? Pontosabban persze impulzusa. Megmaradt. Ezen elemi mozgások summázata a ma látható forgás.

2021. jan. 7. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!