Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért jó, hogy a víznek...

Miért jó, hogy a víznek extrém magas a fajhője?

Figyelt kérdés
Kaptam egy ilyen fizika kérdést, és sehol sem találok rá egyértelmű választ, szóval aki ért hozzá segítene?

#egyetem #víz #fizika #fajhő #egyetemistavagyokdenemértemazalapfizikátsem
2021. jan. 10. 21:29
 1/4 anonim ***** válasza:
44%

A fajhő értelmezése

Fajhőadatokat tanulmányozva észrevehetjük, hogy többnyire a fémek fajhője a legkisebb, a többi szilárd anyag közepes fajhővel rendelkezik, a folyadékok fajhője a legnagyobb. Kiugróan magas a víz fajhője. A víz melegítéséhez tehát sok energia kell. Viszont lehűléskor sok energiát tud leadni. Azt mondhatjuk, hogy bizonyos hőmérsékleten energiatartalma nagy más anyagok azonos hőmérsékletű, ugyanolyan mennyiségéhez képest.


A fajhő tehát jól jellemzi az egyes anyagok energiatároló képességét. Minél nagyobb egy test fajhője, annál több energia szükséges a melegítéséhez, és ennek megfelelően annál több energiát vesz fel a melegítés során., szerintem ebben van a válasz.


[link]

2021. jan. 10. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
és itt az első bekezdés mondatának 5. mondata a lényeg szerintem: "Viszont lehűléskor sok energiát tud leadni."
2021. jan. 10. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Mire lehet használni egy nagy fajhőjű folyadékot?

Lehet vele hatékonyan hűteni, tüzet oltani.

Fűtési rendszerekben a hőt továbbítani (kevés anyag kell adott hőenergia átviteléhez, ezért viszonylag kis átmérőjű csövekkel megoldható a rendszer).

Nem változik gyorsan a hőmérséklete (nem fagynak meg oly könnyen az élőlények).

És számtalan más dolog még...

2021. jan. 10. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha kicsi lenne a víz fajhője?

Mit szólnának a halak, ha már egy kis fagytól is rögtön fenékig befagynának a folyók, tavak?

(Ja, semmit, nem tanulnának meg beszélni. Csak pislognának, mint hal a kocsonyában. Jégben. :D )

És nem csak a halak lennének bajban. Mi sem mehetnénk ki az utcára ilyen hidegben, mert megfagyna az arcunk.

Csak maszkban. (Ja, most is így van.) :D

2021. jan. 10. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!