Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mitől is felsőbbrendű az...

Mitől is felsőbbrendű az emberi faj?

Figyelt kérdés
2021. jan. 16. 17:00
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hozzászólókat !
2021. jan. 17. 16:14
 12/15 TappancsMancs ***** válasza:

Jött pár lepontozó...? Pedig ténykérdés.


8/

"A felsőbbrendűt lehet pejoratív értelemben venni,"


Példák:


1. pejoratív használat: a fajelméletek ilyenek (nem írok példát és nem is ismerem annyira).


2. egyszerű ténymegállapítás és nem rosszalló:

Egy kisgyerek még tudatlan, ismeretek és megértés híján van.


Vagy tényszerűen:

az ember ismeretei és képességei lényegesen többek mint az állatoké. Ez is gyakorlati tény. Legfeljebb lehet aki negatív értelemben használja vagy értelmezi, de ténynek tény.


Ezek példák a kétféle használatra, és úgy egyébként is a szóhasználat értelme és célzásai és szövegkörnyezete is sokat számít.


Érdemes lehet ehhez átnézni a stilisztika tudományát.


Stilisztika - wiki


"A stilisztika a nyelvtudomány egyik ága. A szóbeli és írásbeli kifejezésmód eszközeit, ismérveit és törvényszerűségeit vizsgáló tudomány. ..."


"Stílusminősítés


A stílusminősítések fajtái pl. hivatalos, tréfás, bizalmas, pejoratív, argó stb. (személy – hivatalos, egyén – rosszalló, emberfia – régi irodalmi, ürge – argó, pára - népies, muki – tréfás, teremtés – bizalmas, halandó – választékos)"


[link]

2021. jan. 17. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 TappancsMancs ***** válasza:
Ha az emberi fajt nézzük egyébként itt a legalapvetőbb a kétféle használat lehetősége. Az ember felsőbbrendű az állatokhoz képest és ezt valószínűleg a biológia stb tudományok is így taglalják. De vehetjük simán ténynek, lenézés nélkül is és közben védjük az állatokat, mert rászorulnak bizonyos helyzetekben.
2021. jan. 17. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm ! Azt viszont nem értem, hogy miért pontozzák le egymást az emberek ! Számomra egy fontos kérdés volt, igaz, az, hogy miért fogalmazódott meg bennem ez a kérdés azt nem írtam le, de miért kell pontozni ? Én sosem csináltam ilyet !Ők a felsőbbrendűek ?
2021. jan. 17. 19:50
 15/15 Wadmalac ***** válasza:

Az biztos, hogy az ismert élővilágból értelmi szempontból felül vagyunk. Sok elemből áll ez össze, öntudat, logikai képességek, múlt, jelen, jövő megkülönböztetésének képessége, tevékenység-tervezés és predikció, szóval annak az ismerete, hogy ha ezt tesszük, ez fog történni, empatikus képesség, a sajáton kívüli nézőpontok elképzelésének képessége, sok mást is lehetne sorolni.

És akkor még nem is vettem figyelembe a csoportos képességeket, kommunikáció, csapatmunka, társadalomszervezés képessége stb.


Mindez magasabbra emel minket a többi állatnál.


De fontos pont, hogy nem különít el minket.


Valamilyen szinten mindezek a képességek megvannak más állatokban is.

Szóval igazán nincs olyan pont, ahol tényszerűen, objektíven húzhatnánk egy vonalat, hogy innentől emberi értelem, idáig csak állati.

Csak arról van szó, hogy a sokféle értelmi képességgel együtt, komplexen mi rendelkezünk a legmagasabb szinten.



.

2021. jan. 18. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!