Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges hogy egy fekete...

Lehetséges hogy egy fekete lyukat két másik széttépjen?

Figyelt kérdés
2021. jan. 24. 23:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
89%
Egy fekete lyuk eseten barmi lehetseges, de szettepni csak akkor tudjak, ha a szettepok pontosan egyforma tavolsagra vannak tole, kulonben az egyik egyszeruen elnyeli, majd a megnovekedett gravitacioja miatt a masikat is.
2021. jan. 24. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%
Nem, hanem olyan van, hogy egy nagyobb elnyel egy kisebbet.
2021. jan. 24. 23:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
1 Nem feltétlenül kell ugyan akkorának lennie a két széttépőnek.
2021. jan. 25. 00:03
 4/15 EagleHUN ***** válasza:

"Nem feltétlenül kell ugyan akkorának lennie a két széttépőnek."


Értem mire gondolsz hogy a tömegük arányában legyenek pont annyira messze a "széttépendőtől" hogy egyforma erők hassanak rá de két irányból.


Ám ez sajnos lehetetlen! Több okból is.


- Ugyanis ha egy test messzebb van akkor a keringési ideje is más lesz. És emiatt viszont csak néha néha kerül pont szembe azzal ami közelebb lenne de kisebb tömegű.


- De ennél nagyobb probléma hogy akkor most mi kering mi körül.

Mert ha a széttépendő a 3 közül a legkisebb akkor az fog körpályára állni és nem fordítva.

Ha pedig a széttépendő a legnagyobb a 3 közül akkor meg a másik kettő fog keringeni de egyik esetben és még közös erővel sincs esély a széttépésre.

- Ugyanis a gravitáció a távolsággal rohamosan gyengül.

Így a széttépendő fly -n belül a részecskék közt mindig nagyobb lesz az erő mint ami kívülről hat rá.

Ha pedig a húzó fly-k mennek közelebb akkor spirálozni kezdenek befelé és egybeolvadás lesz belőle.


- De van még ezeknél is nagyobb probléma, mégpedig a 3 egymással összevethető tömegű test problémája. Ugyanis ilyen esetben a harmadik egyben a legkisebb mindig kilökődik a rendszerből!

2021. jan. 25. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
4 Mért feltételezed hogy ehhez stabil rendszernek kell kialakulnia? Galakszisok ütkőzénél vagy más együt állásnál is bekővetkezhez pillanatnyilag hasonló felállás.
2021. jan. 25. 01:38
 6/15 anonim ***** válasza:
76%
A fekete lyukat ketté lehet vágni egy hatalmas antianyag késsel.
2021. jan. 25. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Mivel a pontos válasz rajtam túl tesz, a szükséges fizikai-matematikai számítások nekem már bonyolultak, simán csak tippem van a jelen tudásom alapján.


Én speciel sosem láttam még olyan modellt, amiben egy fekete lyuk bárhogyan szétszedhető lenne.

Bármilyen külső gravitáció gyengébb annál, mint ami az eseményhorizonton fennáll.


Szóval akármekkora tömegű két fekete lyuk kerül közel egymáshoz, vagy akár három, maximum torzítani tudják egymás formáját.


Plusz én úgy látom, ha két eseményhorizont már összeér, ott elkerülhetetlen az összeolvadás.


Ezek alapján én azt mondanám, három akármilyen fekete lyuknál csupán az összeolvasási sorrendben van különbség.


Borzalmasan kicsi lehet a valószínűsége, hogy három fekete lyuk jó szinkronban találkozzon. De ha megtörténik, a szokásos sima összeolvadáson kívül csak egy extra dolog történhet: egy ilyen esetlegesen létrehozhatja a még sosem látott, de elvben lehetséges tórusz fekete lyukat.

2021. jan. 25. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:

"Plusz én úgy látom, ha két eseményhorizont már összeér, ott elkerülhetetlen az összeolvadás."


A gyakorlatban igen, de elméletileg előfurdulhat olyan eset, hogy akkora sebességgel haladnak egymás mellett, hogy legyőzik egymás gravitációs vonzását, ugyanis a feketelyukak szingularitása nem került bele a másik eseményhorizontjába, ergo eltud tőle távolodni? Csak kérdezem.

2021. jan. 25. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

#8:

Nem tudom, nem hiszem.

Ha alapból fénysebesség közeli tempóval mennének...


Van egy nagyon jó asztrofizikai modellező program. Létrehozhatsz bene mindenféle égitesteket ilyen-olyan pályán, tömeggel, mérettel és szimulálja az eredményt.

Fekete lyukakkal is.

Szigorúan relativisztikus fizikával számol, szóval hiteles megoldást ad.

Ezzel kéne kipróbálni pár ezer variációt. :)


Universe Sandbox 2

2021. jan. 25. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%
Pedig már kezdtem eljátszani a gondolattal, hogy egy részecske pont a kettő között lenne akkor kitudna szabadulni az eseményhorizontból :( Hát ebből se lesz Nobel-díj
2021. jan. 25. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!