Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen könyvből tudnék AI-hoz...

Milyen könyvből tudnék AI-hoz kapcsolódó elméleti matematikát/informatikát tanulni?

Figyelt kérdés
Van egy kisebb szoftverfejlesztő cégem, viszont a szakmai tudásom sajnos a béka feneke alatt van. 1-2 éven belül szeretnék indítani egy AI-val kapcsolatos projektet, azonban addig el szeretném sajátítani a két tudományág alapjait. Milyen könyveket/videókat tudnátok ajánlani számomra?

2021. febr. 16. 18:32
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Tolj le 1-2 témába vágó Udacity kurzust.
2021. febr. 16. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát ennyi alapján nagyjából semmi érdemlegeset.

A felsoroltak meglehetően távol állnak egymástól akkor is, ha nem úgy tűnik. Tudományt általában iskolai tankönyvekből lehet leginkább elsajátítani, ott találhatók adott ismerethez illeszkedők. A többi vagy mesél a területről vagy a történetét (fejlődését) ismerteti vagy valamely részterület érdekességeit taglalja.

Ha a MI azért kulcsszó, mert ebbe az irányba indulnál, akkor hatalmasat tévedsz. Nagyjából azért, mert annak műveléséhez szerteágazó, tőkeerős jónagycég kell. Másfelől az még annyira az elején tart, hogy az előbbre jutáshoz mindenekelőtt az agy működésének komoly ismerete kéne, ami jelenleg nem áll rendelkezésre. A robotok világa pedig szintén komoly tőkét igényel.

2021. febr. 17. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Nem egy világmegváltó, egetrengető ötletről beszélünk, csak egy egyszerű diagnosztikai szoftverről. Nyilván nem mi leszünk a következő DeepMind, de azért fontosnak tartom, hogy ne hülye módjára álljak a téma előtt, míg a szakmabeliek keményen dolgoznak. Ezt nem érzem biztonságosnak. Ha az AI témakörben nem a matematika és a számítástechnika a fontos, akkor mi?
2021. febr. 17. 11:59
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nagyon sok fugg attol, hogy mi a cel. A mesterseges intelligencia jo gyujtofogalom, de egy csomo, nagyon eltero dolog beletartozik.

Ha jol gondolom, itt vagy anomaliadetektalasrol van szo (valami nem megszokott dolog tortent, amire fel kell hivni valaki figyelmet), vagy valami gepi tanulasos feladatrol, ami vagy osztalyoz, vagy valami hasonlot vegez.


Ha az alapkutatas nem cel (pl. ujfajta algoritmust nem akartok letrehozni), akkor eleg valami mar letezo rendszert megtanulni. A legismertebbek a Tensorflow, Pytorch, illetve a Keras (ami egy Tensorflow "wrapper"). Elsosorban ezekhez keresnek valamilyen tutorialt, de emberfuggo, hogy milyen formaban a legjobb. Nekem peldaul a Youtube-os oktatovideok bejonnek, de van, aki konyvbol tud jobban tanulni (youtube keresobe: tensorflow tutorial).


Szukseg lesz meg az adatok elofeldolgozasara is, erre a Pythonos Pandas nagyon jol hasznalhato. Ebben nekem sentdex videoi sokat segitettek, ugyhogy tudom ajanlani ( https://www.youtube.com/c/sentdex/playlists ). Neki vannak mindenfele AI-val kapcsolatos videoi is, de nem neztem vegig (szerintem eleg jol magyaraz, nehez vele melleloni).


Amit nem ajanlok: sok tutorial ugy kezdi, hogy hogy mukodnek a neuralis halok, mi az a backpropagation, majd az emberre raborit egy halom kepletet, de mire abbol barmi hasznalhato lesz, az sok ido. A mar letezo rendszereket meg valoszinuleg nem fogja sem sebessegben, sem tudasban verni. Ezt csak akkor ajanlom, ha valaki direkt ezt akarja kutatni, vagy van valami olyan otlete, amit meg nem implementalt egy nagyobb csapat hozzaerto. Egyebkent erre szinten sentdex "Neural Networks from Scratch" sorozata eleg jo, illetve 3blue1brown is feltoltott rola par szemleletes videot.


#2: Robotikat mondjuk pont el lehet kezdeni parmilliobol, a mernokok fizetese ennel tobb lesz. Nalunk UR5e van, ez egy kis kollaborativ robot, de iparibol is vannak mar megfizethetoek. Persze ha az a kovetelmeny, hogy felkapjon egy osszeszereles alatt allo autot, akkor ahhoz nagy villanymotorok kellenek eros mechanikaval, es az zsebbenyulos lesz.

A mesterseges intelligencia eleg tag kor, nagyon nagy reszehez nem kell ismerni az agy mukodeset. Egyebkent az sem teljesen eselytelen, mert nagyon szabalyos, olyan, mint ha ugyanaz a struktura lenne copy-paste-elve sok peldanyban. Ha egy kis szeletet megerted, megertetted az egeszet. Es nagyon ugy tunik, hogy mondjuk egy eger es egy ember neuronjai elegge hasonlitanak.

2021. febr. 17. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!