Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az alább DNS kísérő szál...

Az alább DNS kísérő szál alapján határozd meg a DNS fő szálát, majd arról a mRNS-t és végül írd le a kapott fehérjelánc aminosav sorrendjét! GTG,AAG,ATG,GAT,TTC,CCA,GAT,GGG,AAA,CTA,AAG,TCG,GCG,ATA,TGC, TAA,TTT Valaki segít?

Figyelt kérdés

2021. márc. 16. 09:45
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

A DNS-ben citozinhez mindig guanin, timinhez adenin kapcsolódik.

Az mRNS átíródás is ezen szabályok alapján történik, annyi különbséggel, hogy timin helyett uracilt tartalmaz.

Az aminosavsorrendet pedig egy kodonszótár segítségével tudod meghatározni, kikeresed hogy melyik bázishármas melyik aminosavat kódolja. Például:

[link]


Menni fog az! ;)

2021. márc. 16. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Azért itt el van rejtve néhány csapda, szégyellje magát az is, aki kitalálta a feladatot. Szerencsére ránézésre nagyjából ki lehet találni, hogy mire gondolt a költő, de no.


Vegyük rögtön az első problémát, miszerint főszálról csak replikációkor beszélünk, transzkripciókor nem. Olyankor kódoló (avagy értelmes avagy nem-templát) szál van, a másik pedig a templát (nem kódoló) szál.


Nézzük, mit tudunk a feladatból. Meg kell határozni a főszálat, tehát ez amit látunk éppenséggel a nem-fő szál, bármit is értsen alatta a költő. Szerencsére ez a lépés könnyű, mert így is úgy is ugyanaz lesz a másik szál.


A másik szál amúgy ez lesz, de nem lennék meglepve, ha tiltakozna a tanár:


AAATTAGCATATCGCCGACTTTAGTTTCCCATCTGGGAAATCCATCTTCAC


Ezt úgy kell kapni, hogy hátulról visszafele (mint az arabok) elkezdjük leolvasni, és ahol T-t találunk ott A lesz )és fordítva, ahol G-t ott C és fordítva.


Vagyis a legutolsó bázis egy T, ezért az első bázis a komplementeren egy:


A


Az utolsó előtti is T, úgyhogy a második is A, így az eddigi sor egy


AA


Visszafele olvasva a harmadik is T, ezért beírjuk a harmadik A-t:


AAA


A negyedik egy A, annak az ellentéte T:


AAAT


Fontos, hogy ha rendes sorban olvasod (GTG-vel kezve), és úgy írod le a komplementert hogy CAC TTC stb, az nem lesz jó. Néha sajnos a tanár se tudja, ha lepontoz, küldd hozzám.


A következő lépés az mRNS meghatározása, amihez annyit tudunk, hogy a feladatban szereplő szál a NEM fő szál, hanem kísérő. De ugye mRNS szintézisnél nincs olyan hogy főszál, ezért csak találgathatunk, hogy mégis melyiket kell főszálnak venni. Ha a főszál a templát, akkor a feladatban szereplő kísérőszál az értelmes szál, ha a főszál az értelmes (amit ez előbb meghatároztunk), akkor a feladatban szereplő szál a templát.


Vegyük úgy, hogy a feladatban megadott szál az értelmes, mert akkor van rajta egy csodálatos ORF.


Ez esetben az mRNS szekvenciája ugyanaz, mint a megadott szekvencia, kivéve hogy T helyett U van benne.


Azaz GUGAAGAUG stb, nem írom le az egészet.


Akkor nyilván azt a tudást is vissza kell adni, hogy a transzláció az ATG-n kezd és a stop kodonig tart, tehát hiába van 6 bázis az ATG előtt és 3 bázis a stop után, azokkal nem történik semmi. Tehát az első frame-en olvasva a szekvencia (egybetűs aminosav kóddal):


MDFPDGKLKSAIC


De ha nagyon kekeckedni akarunk, van rajta egy másik ORF is (MGN)a 2. frame-en olvasva, de nyilván nem erre gondolt a költő.


Ha meg nagyon nagyon kekeckedni akarunk akkor érdemes lenne rámutatni, hogy van benne GTG is, ami lehetséges alternatív iniciációs kodon (olyankor V helyett M-et épít be), úgyhogy az 1. frame leolvasható a GTG-vel kezdve is:


MKMDFPDGKLKSAIC


Szóval ennyi.

2021. márc. 16. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!