Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az egyes kémiai elemek atomjai...

Az egyes kémiai elemek atomjai csak abban különböznek egymástól, hogy nem ugyanannyi elektronnal rendelkeznek?

Figyelt kérdés
Vagy ha rosszul tettem fel a kérdést, akkor úgy értem, hogy az összes fajta atom ami létezik, csak ebben különbözik?
2021. ápr. 1. 15:26
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
100%
Nem. A proton és a neutron sem ugyanannyi bennük.
2021. ápr. 1. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
100%
Nem. Az elektronjaik számán kívül a protonjaik száma is különbözik (az elemeket alapvetően ez alapján különböztetjük meg), valamint a neutronjaik száma sem azonos (ez alapján pedig az izotópokat különítjük el egymástól).
2021. ápr. 1. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:

Értem, a protonról és a neutronról megfeledkeztem (éppen az elektromos áram témában olvasgatok, és ott az elektronok játsszák a fő szerepet, csak felmerült ez a kérdés bennem).

Miért nem tudunk előállítani új elemeket? Most kb 120-at ismerünk ha jól tudom, és ha csak ennyiben különböznek egymástól, akkor az nem tűnik túl bonyolultnak (persze nyilván az, csak sok mindent nem tudok a témáról). Nem lehet "megfogni" a protont vagy neutront valahogy és belerakni egy másik atomba? (Proton+neutron az atommag, és itt már képbe jön gondolom az atommaghasadás, és ehhez van köze?).

2021. ápr. 1. 15:52
 4/28 A kérdező kommentje:
Sőt, miért nem tudunk összerakni egy atomot mi magunk? Vesszük a megfelelő részecskéket, és azokból. Így akkor végtelen számú elemet elő lehetne állítani.
2021. ápr. 1. 15:54
 5/28 anonim ***** válasza:
100%

De, lehet. De létezik olyan dolog, hogy radioaktivitás. Ez pont attól létezik, mert az atommagba nem tudsz akármennyi protont meg neutront belerakni. A protonok mind pozitív töltésűek, ezért taszítják egymást. Ha nem lennének neutronok a magban, akkor ezek a protonok egy szemvillanás alatt szétrepülnének, és nem lenne belőlük atommag.

De a túl sok neutron sem jó, attól is szétesik az atommag. Csak bizonyos mennyiség és arány esetén létezik az atommagok stabilitása. Ha ez az arány nem megfelelő, akkor radioaktív atommagokról beszélünk, amelyek igyekeznek szétesni könnyebb, stabilabb, kevésbé vagy nem radioaktív elemekké. elemekké.

2021. ápr. 1. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:
Ez lenne a felezési idő amiről beszélsz?
2021. ápr. 1. 15:59
 7/28 anonim ***** válasza:
100%

Ha csak tisztán az elektronokat nézzük:


- más pályán vannak (F-P-D-S pályák).

- Megmondhatatlan VAGY a helyük, VAGY az energiaszintjük (Heisenberg - féle határozatlansági reláció).


Az atom roppant összetett találmánya a természetnek. Ugyan azt jelenti: oszthatatlan, de nagyon is az.


Néha hoznak létre új elemeket, de ezek nem stabilak. Protont és neutront megfogni az nem annyi, mint egy szelet kenyeret a pirítósba tenni. És 120 körüli ALAPelem van, de annak létezik elemenként 8-10 variánsa. Lást C14, szénizotópos vizsgálat.


Ne az elektromos áram felől olvasd, mert akkor ennyi erővel mágnesességet is olvashatnál. Önmagától olvasd, inkább a kémia felől.

2021. ápr. 1. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:
Ezt az atommag stabilitás dolgot nem értem tisztán. Mi határozza meg a "mennyiséget"? Pl van 2 protonom és 2 neutronom egy magban. Ha egyszerre tennék hozzá mindkettőből egyet, akkor az arány megmaradna, így nem lenne szétesés ahogy írod.
2021. ápr. 1. 16:03
 9/28 anonim ***** válasza:
100%

"Miért nem tudunk előállítani új elemeket?"

Tudunk, léteznek úgynevezett mesterséges elemek. Csak épp ezek pont azért mesterségesek, mert annyira instabilak, hogy a természetben nem maradnak meg hosszútávon.

[link]

2021. ápr. 1. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 A kérdező kommentje:
Csak radioaktív elemeket tudunk előállítani (olyat ami nem fordul elő a természetben eleve)?
2021. ápr. 1. 16:20
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!