Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet, hogy még az...

Hogy lehet, hogy még az elviekben bárki által szerkeszthető Wikipédia is ennyire szélsőbalossá, áltudományossá vált? (Többi lent)

Figyelt kérdés

[link]

Az alábbi (angol nyelvű) Wikipédia cikk a rasszokról ír, de teljes mértékben egy szinte "képzeletbeli", semmilyen tudományos vagy genetikai alappal nem rendelkező, csupán a fehér társadalom által kialakított csoportosításnak veszi...

Ez így mégis mi??? A tudományoknak ilyen mértékű megtagadása csak engem zavar?? Vagy csak szimplán aki felemelné a hangját ez (vagy hasonló esetek) ellen azt elhitelteleníti, megalázza a média?



2021. ápr. 24. 19:55
A kérdező szavazást indított:
Zsidók kezében a globális média
A fehér népek identitástudatának lerombolása zajlik
Csak beképzeled, semmi ilyen nem történik
A linkelt wikipédia-cikkben semmi hiba
Menj vissza 4chanre, ez nem a te oldalad
29 szavazat
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
94%

"A race is a grouping of humans based on shared physical or social qualities into categories generally viewed as distinct by society."

Tehát nem úgy van, hogy "semmilyen tudományos vagy genetikai alappal nem rendelkező, csupán a fehér társadalom által kialakított csoportosítás".

Az első mondatot lusta voltál elovasni?

2021. ápr. 24. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
Te voltál lusta az én első mondatomat elolvasni, én azt írtam "szinte" és nem véletlen hiszen láttam a cikkben is amit idéztél de egy rassz közel sem pár közös fizikai tulajdonságból áll, hanem ha például a magyar wikipédián a "nagyrasszokat"(tudom ezt bontják még szét simán rasszokra amik közt sokszor tényleg csak pár külső jellemző az eltérés) nézzük akkor akár sok tízezer évnyi "különélés" evolúciójából származó különbségek jelennek meg, közel sem csak egy kis pigmentáltabb bőr vagy húzottabb szem
2021. ápr. 24. 20:34
 3/18 Gofrisütő ***** válasza:
74%
Igen, van genetikai külömbség, de ettől függetlenül maga a csoportosítás a fehér társadalom álltal van csoportosítva, és nem objektíven van nézve, szóval fogadd el, hogy a világban már egyenjogúság van.
2021. ápr. 24. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

#3

(Szerencsére) jelenleg még a magyar wikipédián a nagyrasszokat inkább a tudományos, biológiai, genetikai kutatások alapján létrehozott csoportosításnak jelölik és ez remélhetőleg így is marad, de ha kicsit utánaolvasol akár az ember fejlődésének, elterjedésének a Földön vagy esetleg szimplán a rasszoknak kicsit jobban képben leszel.


Az egyenjogúságot annyira ha lehet ne keverjük ide, tudom politikai témájú a kérdés (lehet, hogy abba a kategóriába kellett volna rakni) de ez nekem inkább provokációnak tűnik mint valós vitaindítónak vagy érvnek...

2021. ápr. 24. 20:55
 5/18 anonim ***** válasza:
89%

Itt te vagy a provokátor. Ha figyelmesen elolvastad volna a az általad linkelt szöveget, akkor rájöhettél volna, hogy a cikk a "race" szót nem biológiai értelemben használja a különböző emberfajták megkülönböztetésére.

Félrevezető lehet, hogy a magyar nyelvben a szót sokkal szűkebb értelemben használjuk (valószínüleg mert másoktól izoláltan élünk), illetve hogy a kifejezés jelentése változott az évszázadok alatt.

Már csak azt nem tudom, hogy ezt szándékosan nem akarod érteni, vagy csak műveletlen vagy?

Akármelyik legyen is, én a helyedben nem reklámoznám ezt az interneten.

2021. ápr. 24. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:

#5

Nem provokátor akarok lenni.

A te értelmezésed szerint szerintem csak szimplán "műveletlen" vagyok, mert én éppen azt fogalmaztam meg a kérdésemben csak kicsit más szavakkal, hogy miért is kell teljesen új értelmezést adni a "race" szónak. Pontosan az a bajom amit leírtál, hogy ma már nem biológiai oldalról nézik ezt a csoportosítási rendszert, pont akkor, amikor már nagyjából meglenne a tudományos fejlettségünk arra, hogy ennek a rendszernek a csoportjait pontosabban körbehatároljuk. Erre mit csinálunk?! Azt mondjuk hogy emberek rasszokba történő csoportosításának tudományos oldalról nincs értelme

2021. ápr. 24. 21:16
 7/18 anonim ***** válasza:
100%
Sehol nem volt szó arról, hogy eddig csak biológiai alapon működött a dolog.
2021. ápr. 24. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 Gofrisütő ***** válasza:
100%

#4 nehéz lesz komolyan venni, miután megbízhatónak mondod a magyar wikipédiát, az angolról pedig azt állítod, hogy egy zsidó összeesküvés irányítja. Amúgy én utánaolvastam ezeknek, EZÉRT ÍRTAM, HOGY VAN GENETIKAI ALAPJA, de

1: a rasszok annyira keveredtek, hogy már csak kinézet alapján lehet meghatározni és

2: mivel a rasszok akkor lettek csoportosítva, amikor még nem volt egyenjogúság, ezért annyira objektíven tudományos, mint az, hogy Európa meg Ázsia külön kontinens. Ezért hoztam be az egyenjogúságot, mert ez is egy érv, de nem akart vitaindító lenni, mert annak elég volt maga a szavazás, nem is szántam provokációnak, mert magadat is eléggé felidegesíted.

2021. ápr. 24. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

#7

Hogy ne lett volna?

A történelem során egészen a közelmúltig több rasszt szó szerint külön fajokba soroltak, mégis mi ez ha nem kizárólag biológiai csoportosítás? Attól még hogy a múltban nem állt elég eszköz rendelkezésre pontosabb, a mai genetikai kutatások által jobban egysíkon levő "faji" csoportosítás megalkotására az nem azt jelenti hogy a csoportosításuk eredete nem ugyan az lett volna, ugyan úgy az eredetet, törzsfejlődést és evolúciót vették alapul ahogy a mai genetikai kutatások csak régebben fejlettebb eszközök híján a külső-belső hasonlóságok szolgáltatták az alapját egy-egy csoportnak mintsem a genetikai kutatások alapján létrehozott eredetfák tehát az esetleges pontatlanság oka sem a cél mivoltának különbözése, inkább a kutatás módszere.


Tudom annak amit leírtam max csak a fele cáfolja a #7-est csupán igyekeztem rögtön a következő hozzászólást megválaszolni, hogy "dehát akkor miért nem egyeznek a régebbi és újabb rendszerek ha ennyire pontosan definiálható és tudományos fogalom a “rassz„?"

2021. ápr. 24. 21:36
 10/18 A kérdező kommentje:

#8

A szavazást inkább poénnak és nem komolynak mintsem komoly vitaindítónak raktam mellé (+hátha így többen megnézik a kérdést)


Ne kövezzetek meg de én csak így csekkolás nélkül azt mondanám hogy a Föld 7.5 millárd főjéből legalább 5-nek ugyan abba a nagyrasszba tartozik mind a 16 ükszülője tehát azért olyan nagyon nagy keveredés egy-két hely (pl É- és D-Amerika) kivételével azért nem volt.

2021. ápr. 24. 21:43
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!