Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a legjobb apolásris oldósze...

Mi a legjobb apolásris oldószer, ami nem mérgező, és jól elpárologtatható?

Figyelt kérdés
Vizes oldatból való átoldásra kéne, de nem értek annyira a kémiához. Esetleg van valami adat, ami leírja, hogy mennyire jó oldószer?

#kémia #oldószer #átoldás
2021. ápr. 25. 11:35
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ez attól függ, mit akarsz átoldani, ha leírod konkrétabban a feladatot akkor többet tudok segíteni, de így első ránézésre az észtereket mondanám (etil vagy butil-acetát), amit akár háztartási boltokban is be tudsz szerezni, mert vannak olyan körömlakk lemosók amiknek ezek az oldószerek az alapjai, és ezek vízzel nem elegyednek. Annyi hogy kettejük közül csak az etil-acetát párolog könnyen, a butil-acetátnak a víz fölött van a forrpontja (122°C) ami azt jelenti, hogy nehezebben is párolog mint a víz.
2021. ápr. 25. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Z003 ***** válasza:
100%

Én a az etil-acetátot inkább poláros oldószernek mondanám (vagy valami átmenetnek). Ha tisztán apoláris oldószer kéne akkor a hexánt/pentánt ajánlanám (sebbenzinként berezezhető).


Viszont anélkül hogy tudnánk mit akarsz oldani nem nagyon lehet biztosat mondani.

2021. ápr. 25. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nagy szénatomszámú apoláris, szerves vegyületet kellene átoldani.
2021. ápr. 25. 12:52
 4/12 Z003 ***** válasza:
100%
Ha nem gond tudnál konkrét példát adni?
2021. ápr. 25. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Eikozán
2021. ápr. 25. 13:33
 6/12 Z003 ***** válasza:
100%

"Soluble in ether, petroleum ether, benzene; slightly soluble in chloroform; very soluble acetone" ( [link] )


E-szerint az aceton lenne a legjobb megoldás de az sajnos elegyedik vízzel (bár nekem egyenlőre rejtély hogy hogy vitted vizes oldatba ha gyakorlatilag oldhatatlan benne), ezután a benzol és a benzin van. Benzolt nehéz találni és rákkeltő is, így szerintem a sebbenzin lenne a legjobb választás.

2021. ápr. 25. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszi :) a kérdés csak elméleti egyébként. Minden anyagnál egyedi, hogy miben oldódik a legjobban?
2021. ápr. 25. 13:50
 8/12 Z003 ***** válasza:
100%
Nem teljesen egyedi, de vannak kis variációk a különböző oldószerek közt, amik általában a funkciós csoportok befolyásolnak.
2021. ápr. 25. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
Hmm ez érdekes. Erről van valamiféle összefoglaló valahol? Ahogy rákerestem nem találtam.
2021. ápr. 25. 13:59
 10/12 Z003 ***** válasza:
Hát nincs nagyon ezt vagy kikeresed minden egyes anyagra, vagy jó pár év tanulás után kilehet következtetni.
2021. ápr. 25. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!