Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kipufogógáz tartalmazhat...

A kipufogógáz tartalmazhat (kóros esetben) hidrogén-cianidot?

Figyelt kérdés

Dízel motorról van szó, valószínűleg szarul karbantartva, esetleg hibás katalizátorral.

Teljesen azt a szagot éreztem és el is szédültem tőle, megfájdult a fejem.



2021. máj. 4. 13:55
 1/9 anonim ***** válasza:
88%
Aki a hidrogén-cianid szagát megérzi, az már nem él annyi ideig, hogy leírja ezt a kérdést (a HCN halálos koncentrációja a levegőben lényegesen alacsonyabb, mint a szagküszöbe). A fejfájás oka inkább a szén-monoxid, a szagnak meg valami egyéb oka van. Ne aggódj, szellőztess kicsit, sétálj egyet a friss levegőn és nem lesz semmi gond.
2021. máj. 4. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
70%

Elvileg az csak nitrogéntartalmú szerves vegyületek égésekor szokott keletkezni, az meg az üzemanyagokban nem nagyon van.

Nem tudom, magas égési hőmérsékleten a levegő nitrogénje tud-e esetleg reagálni a szerves bomlástermékekkel, nem valószínű. Aztán lehet, hogy pont a katalizátor kiválthat ilyet, de ezt sem tartom valószínűnek.

Szerintem csak valami hasonló szag zavar be.

A fejfájásod meg simán lehet szénmonoxidtól.

2021. máj. 4. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 Z003 ***** válasza:
51%

Amennyire én tudom a szerves nitrogénvegyületek elemi nitrogénné vagy nagyobb hőmérsékleten nitrogén oxidokká égnek. Olyanról még nem halottam hogy ciánná égett valami (bár a kémiában általában vannak kivételek).


Milyen szagot éreztél, mert lehet hogy esetleg kén-dioxidot érezted.


A hidrogén-cianidnak inkább klór szerű, uszodákéra emlékeztető szaga van.

2021. máj. 4. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
De minek van még olyan szaga akkor? Sok hasonló vegyület van? Pl benzaldehid?
2021. máj. 4. 14:26
 5/9 A kérdező kommentje:
Pont olyan szaga volt, mint a barackmagot evett ember leheletének, ilyen nem is tudom savanykás és szúrós.
2021. máj. 4. 14:27
 6/9 A kérdező kommentje:
Még arra gondoltam esetleg az AdBlue hatására létrejött ammónia okozhat valami hasonlót esetleg a rossz katalizátor miatt.
2021. máj. 4. 14:33
 7/9 Z003 ***** válasza:
Ha nagyon rossz a katalizátor akkor keletkező nitrogén oxidok nem semlegesülnek. Azoknak lehet olyan szaga amit leírtál.
2021. máj. 4. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Wadmalac ***** válasza:

Benzo[a](vagy [e]) pirén?

Megspékelve más szagokkal?

2021. máj. 4. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Lehetséges. De megnyugodtam akkor, azt hittem már megmérgeztek :D
2021. máj. 4. 15:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!