Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a mágneses kvantumszám?...

Mi a mágneses kvantumszám? Mennyi lehet az elektron mágneses kvantumszáma? Hogy lehet ezt fizikailag értelmezni?

Figyelt kérdés

Ezt azé írtam ki mert középiskolában beszélnek róla de a tanulónak halvány fogalma sincs róla hogy ez fizikailag mit jelenthet ugyebár. Pedig rendkívül fontos bizonyos jelenségek megértésében.

fanyúl®



2021. máj. 4. 14:06
 1/5 anonim ***** válasza:
Mivel az elektron mozog a mag körül, mágneses momentum keletkezik éa ezt jellemzi ez.
2021. máj. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

"Az elektron mag körüli mozgása miatt mágneses nyomaték is keletkezik. A mágneses kvantumszám az elektron pályamozgásából adódó mágneses momentumot jellemzi. Az adott alakú (adott mellékkvantumszámú) atompálya térbeli irányát is megadja. Jele: m. Értéke egy egész szám −l-től +l-ig. Ha a mellékkvantumszám 0, a pálya térbeli állása csak egyféle lehet, a pálya gömbszimmetrikus. Ekkor a mágneses kvantumszám mindig 0. Ha a mellékkvantumszám 1, a mágneses kvantumszám 1, 0 vagy −1 lehet, tehát egy p-pálya háromféleképpen helyezkedhet el a térben, háromféle p-pálya lehetséges. Továbbá d-pályából ötféle (m = 2, 1, 0, −1, −2), f-pályából hétféle (m = 3, 2, 1, 0, −1, −2, −3) létezik."

[link]

2021. máj. 4. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A kérdező az értelmezésére lehet kíváncsi nem wikipédia idézetekre, vagy száraz definíciókra amit amúgy is megtalál.


Gyakran úgy szokták szemléltetni, hogy az elektron meg a különböző részecskék különböző színű golyók amik mozognak, mondjuk ez egy leegyszerűsítés ami elég is lesz középiskolai szinten.

Képzeljük el ezt mint egy naprendszert. Egy naprendszerbe kerülhetnek be még további bolygók, nincs olyan extra szabály hogy hasraütésre mondva mondjuk 4 bolygója lehet de 5 már nem lehet. Továbbá nincs arra sincs semmi extra szabály hogy ne lehetne csak 1 centivel beljebb vagy kijjebb egy bolygó pályája. Azonban itt vannak ilyen extra szabályok, hogy csak ennyi meg csak annyi "bolygó" tartózkodhat ebben a "naprendszerben" meg csak meghatározott kötött pályákon "keringhet". Ilyen extra szabályok összessége, de nem csak ez hanem a többi kvatmuszám is, a vegyérték is.

A kvantum a latin quantum szóból ered, jelentése mennyiség, adag.

Mint egy könyves polc nem rakhatók bárhova a könyvek csak a polcokra, két polc közé a levegőbe lebegve nem rakható.


Egyébként ilyen meg ehhez hasonló természeti törvényeken múlik, hogy nem létezik diproton, de létezik deutérium és ezért beindul az a magfúzió ami miatt léteznek csillagok évmilliárdokig és nem ezred másodperc alatt felrobbannak a csillagok, akkor mi se léteznénk, ha nem léteznének csillagok ilyen hosszú ideig.

2021. máj. 4. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

"középiskolában beszélnek róla de a tanulónak halvány fogalma sincs"

A középiskolában már NEM beszélnek róla, mert a NAT-ban nincs benne, és az óraszámot is elvették, nehogy elmélyedhess. De a #2-es kommentet olvasgasd mégis, mert hogy a magyar közoktatás konzekvens legyen, bár nem tanítjuk, de az érettségi követelményrendszerben benne van. Legalábbis az értelmezése. A Hund-szabályt is tudni kell alkalmazni.

2021. máj. 4. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Akkor rakjuk össze együtt eddig, én se vagyok ám annyira elvetemült, mint gondoljátok.

A mágneses momentum (nyomaték) amúgy a megfejtés ahogy #1 írta jól.

A nem zérus spinkvantumszámú magok /részecskék mágneses - az úgynevezett belső impulzus nyomatékból eredendően (ez a spin)- nyomatékot produkálnak.

De a mágneses nyomaték csak külső mágneses tér jelenléte esetén tud érvényesülni. Ha nincs külső mágneses tér akkor a mágneses kvantumszámnak nincs szerepe.

Általános iskolában már tanulják a kis lurkók hogy 3 féle p atompálya (helyesen: atomi orbitál) létezik és ezek a Descartes koordinátában rendre mind merőlegesek egymásra.

Ezeket px, py, pz-vel is szokták jelölni amúgy.

Külső mágneses térerő hiányában ez a 3 atomi orbitál azonos energiájú( ezt úgy hívják hogy degeneráltak). Azonban külső mágneses térben ezen atomi orbitálok energiája nem lesz azonos, a 3 db p orbitál energia szempontból felhasad.

A mágneses kvantumszám ezt a felhasadást jellemzi, azaz az orbitálok IRÁNYULTSÁGÁT a külső mágneses térerő irányához képest.

És az 5 db d orbitál már 5 féle képpen tud irányt fölvenni a külső mágneses tér irányához képest ezért 5 mágneses kvantumszámmal jellemezhetők.

2021. máj. 11. 14:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!