Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem sikerül megfigyelnem...

Miért nem sikerül megfigyelnem az elektromágneses indukciót?

Figyelt kérdés

Általánosban egy tekercsben ha mágnest mozgattunk, feszültség indukálódott benne. 20 évvel később ezt itthon rekonstruálni szerettem volna a gyerekeknek, és egy wc-papír guriga köré vezetéket tekertem, majd benne a mágnest mozgatva konkrétan 0V feszültséget sikerül mérni a multiméterrel... mit rontok el?


Ez biztos releváns, de a mágnes amúgy egy falra szerelhető szerszámtartó mágnes, a vezeték menetszáma olyan 6-8 lehetett, nem emlékszem már, 1m körüli darab volt.


Ugyanezt a vezetéket egy szeg köré feltekercselve, és egy 1.5V-os elemmel megtáplálva megintcsak annyit sikerült elérni, hogy megégettem az ujjam vele, semmi elektromágnes... megint mit rontok el?


A fizikakönyvben működik...



2021. máj. 11. 14:50
 1/8 anonim ***** válasza:
94%

A menetszám nekem nagyon kicsinek tűnik.

Illetve lehet, hogy gyenge a mágnes.

2021. máj. 11. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
93%
A digitális multiméter amit most meg tudsz venni túl lassú ehhez. Talán próbáld mA üzemmódban mérni. A menetszám meg legalább 500 de inkább 1000 legyen,hogy érdemben lehessen látni. Egyébként ehhez jobb valami régi mutatós műszer mert azok gyorsabban reagálna. A mostani occsó digitális műszerek általában 0,5sec vagy 1,0 sec értékeket átlagolnak és azt jelenítik meg. A régi mutatós műszerek azonnal reagálnak. Dehát ugye a "fejlődés"...
2021. máj. 11. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Azt is megpróbálhatod, hogy a tekercsre egy LED-et kötsz, és elvileg kicsit fel kell villanjon, amikor átlököd egyik irányba(!) a mágnest. A menetszám legyen inkább 50-100.
2021. máj. 11. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
84%

Egyetértek 1-sel és 2-sel. 6-8 menetben nagyon kicsi feszültség indukálódik. Próbáld meg jóval több menettel, ahogy 2-es ajánlotta, ha nem fér el a papírhengeren, akkor vékonyabb huzalt használj. Egy hagyományos mutatós műszer valóban jobb ehhez, és így sokkal szemléletesebben látható az indukált feszültség.

„Ugyanezt a vezetéket egy szeg köré feltekercselve, és egy 1.5V-os elemmel megtáplálva megintcsak annyit sikerült elérni, hogy megégettem az ujjam vele, semmi elektromágnes... megint mit rontok el?”

Az a probléma, hogy az 1 m-es huzallal kevés a menetszám, kicsi a gerjesztés, kicsi a tekercs ellenállása, ezért melegszik. A szög átmérője eléggé kicsi, nemigen fér rá elegendő menetszám. Ehelyett megpróbálhatod valamilyen nagyobb átmérőjű vas csavarra, vagy tengelyre amilyen van 6, 8, 10 mm-esre. A menetes rész vagy a tengely azért elég hosszú legyen. Ha zománcozott huzalt használsz, akkor érdemes a vasra egy-két réteg papírszigetelést csinálni és arra tekercselni a huzalt.

2021. máj. 11. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a segítséget!

Bónusz kérdés akkor a 4-esnek: Mi az a zománcozott huzal? :)

Illetve ha már elektromángesezünk/tekercsezünk, akkor hadd kérdezzem meg, hogy ha látszólag szigetelés hélküli vezeték van valahova feltekercselve, akkor mi gátolja meg az áramot abban, hogy ne a hengerpaláston egyenes vonalban "folyjon" a másik pólus fele, hanem kövesse a vezetéket? Csomó helyen látok látszólag mindenféle szigetelés nélküli tekercseket, és ezen mindig elgondolkodtam, de ez sincs benne pl. a fizikakönyvben.

2021. máj. 11. 17:13
 6/8 anonim ***** válasza:
92%
Amnit leírtál az a zománcozott huzal:) Pont az e lényege, hogy a huzalon van egy vékony zománc réteg amelyik elszigeteli egymástól az egymás mellett lévő tekercseket. És mivel ez nagyon vékony "átlászó" és rézdrótnak látod elsőre :)
2021. máj. 11. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
90%

„elszigeteli egymástól az egymás mellett lévő tekercseket.”

Pontosabban elszigeteli az egymás mellett levő meneteket és, ha nincs sorszigetelés, akkor az egymás felett levő meneteket is.

És mivel ez nagyon vékony "átlászó" és rézdrótnak látod elsőre :)”

Ez nem így van. A zománcréteg miatt a teljes huzalátmérő általában 5-10%-kal nagyobb a csupasz rézhuzal átmérőjénél. Például egy 0,2 mm-es huzalon kb. 0,01 mm a zománcréteg, ezen pedig nem átlátszó. A zománcréteg színe olyasmi, mint a réz színe. Az is bizonyítja, hogy nem átlátszó, hogy régen voltak fekete, barna zománchuzalok, de mai előfordul piros, rózsaszín, zöld, ez pedig nem a réz színe.

2021. máj. 11. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Az ördög a részletekben rejlik.

"Ugyanezt a vezetéket egy szeg köré feltekercselve, és egy 1.5V-os elemmel megtáplálva megintcsak annyit sikerült elérni, hogy megégettem az ujjam vele"

Ez zomácozatlan rézhuzalra utal. Egy jó kis rövidzár a szeg vasanyagán keresztül. Papírhengerre tekerve pedig menetzárlathoz elég, ha a huzal egy ponton érintkezik egy másik menettel.


Lehet, hogy mégis zománcozott rézhuzal volt. Akkor viszont a huzal végeit gondosan le kell tisztítani. Én öngyújtóval szoktam leégetni a lakkot, utána finom (legalább 300-as) csiszolópapírral fényesre tisztítani.

A menetszám szerintem is kevés.


#3 Válaszadó! Én két LED-et javaslok ellenkező irányba kötve. Az egyik majd csak villanni fog.

2021. máj. 12. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!