Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az Oumuamuáról lehet már...

Az Oumuamuáról lehet már tudni honnan érkezett?

Figyelt kérdés
Hozzávetőlegesen lehet tudni melyik csillagrendszerből került ide? Milyen távolságból? Néhány 10 fényév? Néhány 100? Vagy akár több ezer fényévet is utazhatott a csillagközi térben, mielőtt belépett a Naprendszerbe?

2021. máj. 30. 14:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

"Accounting for Vega's proper motion, it would have taken ʻOumuamua 600,000 years to reach the Solar System from Vega. But as a nearby star, Vega was not in the same part of the sky at that time."


Ennyit tudni, tehát hogy kb. melyik irányból érkezett, ráadásul a Vega nem ott volt, amikor az aszteroida elvileg "indult". Hogy pontosan honnan, mióta, azt senki nem tudja.


[link]

2021. máj. 30. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
81%
A tudósuk szerint a szivar formáját a csillagközi erózió okozta, mikrometeorit ütközések, kemény kozmikus sugárzás, aminek a becsült időtartama kb 600 millió év. 60-80 km/sec sebességgel számolva, ha jól pötyögtem, úgy 120 ezer fényév jön ki, ennyit tehetett meg miután kilépett a csillagközi térbe.
2021. máj. 30. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

Továbbra is vannak, nem is csak fanatikus ufológusok, akik a mesterséges eredet mellett érvelnek, de sajnos túl kevés a szerzett adat akár cáfolathoz, akár megerősítéshez.

Sokkal valószínűbb a természetes eredet.

2021. máj. 31. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Azért félelmetes belegondolni, mi lett volna akkor, ha jóval korábban észleljük és esetleg meg tudtuk volna vizsgálni egy szondával. Vajon milyen anyagokat találtunk volna egy tőlünk több ezer fényévre keletkezett objektum felszínén? Érdekes lett volna..
2021. máj. 31. 10:25
 5/12 Wadmalac ***** válasza:
91%

Hát bizony jó lett volna.

Remélhetőleg a következő átutazót elkapjuk időben.

Nem annyira ritka esemény ez, csak az ritka, ha elég nagy ahhoz, hogy kiszúrjuk.

2021. máj. 31. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
85%
Szerintem a bolygókkal nem pályasíkban érkező 50-80 km/sec sebességű objektumot elkapni egyenlőre lehetetlen küldetés. Esetleg ütközni vele, és a kirepülő törmelékből mintát venni sikerülhet, de olyan irdatlan sebességkülönbségek lennének, hogy ez is az erősen necces kategória lenne. Ráadásul egy ilyen missziót akár évekbe is kerülhet megtervezni, megépíteni a megfelelő rakétát, hasznos terhet. Ha nem áll állandó készenlétben egy ilyen eszköz gyakorlatilag kivitelezhetetlen lenne az elfogás. Csak a pontos pálya bemérése heteket hónapokat vehet igénybe, aztán a nap közelében módosulhat is a pálya az anyagi összetételtől függően, szerintem esélytelen a dolog.
2021. máj. 31. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Wadmalac ***** válasza:
70%

"Szerintem a bolygókkal nem pályasíkban érkező 50-80 km/sec sebességű objektumot elkapni egyenlőre lehetetlen küldetés."

Persze, elkapás alatt én az időben észlelést, megközelítést értem, hogy legalább pár száz km-ről pár másodpercig meg lehessen figyelni, amíg elhúz.


"Ha nem áll állandó készenlétben egy ilyen eszköz gyakorlatilag kivitelezhetetlen lenne az elfogás."


De hát áll erre eszköz állandó készenlétben. Pl. az űrtávcsövek vagy egyéb, megfelelően felszerelt aktív naprendszeri szondánk, amit gyorsan oda leeht fordítani, hogy kukucskálja meg.

Csak hát mázli kell, hogy azokhoz elég közel húzzon el.


A mintavétel már tényleg a lehetetlennel határos. Esetleg valamit ütközőpályára küldve esetleg lelassult töredékeket elfogni.

Esetleg.

De ott már tényleg akadály az észleléstől adott rövid reakcióidő.



Ha az Omuamuára mondjuk pár tizezer km-ről rá tudott volna nézni a Hubble, már sokkal többet tudnánk.

2021. máj. 31. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
89%
Én egy olyan Hayabusa féle akcióra gondoltam, az lenne az igazi. Persze, a megfigyelés az menne simán, az nem lenne nagy kunszt, de a mintavétel az nagy durranás lenne. A színképelemzés szerint az Oumuamua felszínét összefüggően egy vastag szerves anyagból álló kéreg borította, annak a részleteire biztos sok tudós kíváncsi lett volna.
2021. máj. 31. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Wadmalac ***** válasza:
76%

Hát, ja.

Sürgősen meg kéne építeni az űrbeli coilgunt miniszonda- lövöldozésre.

2021. máj. 31. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:
A kivitelezés/elfogás/mintavétel nyilván szinte lehetetlen lett volna. Én inkább csak elméleti szinten gondoltam, milyen jó lett volna megvizsgálni egy objektumot ami több ezer fényév távolságban keletkezett. A sebessége a csillagközi térben ilyen nagy volt? 80 km/S? Azt hittem olyan 26km/S a sebessége a csillagközi térben.
2021. máj. 31. 15:24
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!