Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mennyi szervetlen és szerves...

Mennyi szervetlen és szerves vegyületet ismerünk már?

Figyelt kérdés

Egy 1978-as szerves kémia tankönyvem a következő adatokat közli:

szervetlen: 150.000

szerves: > 5.000.000



2021. jún. 5. 11:00
 1/6 anonim válasza:
87%
Szervesből jelenleg nagyjából 20 milliót ismerünk, szervetlenből pedig kb. félmilliót.
2021. jún. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
89%
Gondolom leakarsz szólni már megint mindenkit. :)
2021. jún. 5. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim válasza:
97%

A CAS adatai szerint 182 millió.

"182 million organic and inorganic substances disclosed in literature since the early 1800s"


[link]

2021. jún. 5. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
95%

Kedves D NMR!


Entalpia kérdésedtől #10-es vagyok.


Mi lenne ha új kioktatások helyett folytatnád ott velem a vitát? Volt időd átismételni a termodinamikát. Ha nem sikerült, akkor remélem a SMILES-ról legalább tanultál valamit és azt is megvitathatnánk.


A kérdésre sajnos már megelőzött #4, de a CAS oldalán bármikor megtalálható, mivel manapság a dokumentálásnak alapvető lépése a CAS szám hozzárendelése a vegyületekhez (enélkül pl. nem lehet forgalomba hozni).

2021. jún. 5. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

#5

Elolvastam a kisregényeidet a 'entalpia' kérdésemnél. Reagálni sem érdemes rájuk, amúgy sadam87 #8 válasza helyes csak, mindenki másé legfőkképen a tieid, rossz.

Akkor még1x az eredeti kérdés másképp megfogalmazva:

A H termodinamikai állapotfüggvény tartalmaz munkát? (igen / nem).

#4 és #5

Kicsit utánanéztem a CAS-nek, mert soknak találtam a #4-ben linkelt 182 milliót. És megint nekem lett igazam (mint áltálában XD): a CAS minden kémiai anyagot regisztál, beleértve az ásványokat, izotópokat, ..., ismeretlen vagy változatos összetételű anyagoka is (!!!), tehát amik NEM egzakt összetételű vegyületek, márpedig a kérdésem ez volt, úgyhogy neked mondom #5-ös, ebbe csúnyán beleszaladtál :).

Tessék:

[link]

Akkor úgy látom marad még a kérdés...

2021. jún. 6. 12:38
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Kedves D NMR!


Attól, hogy te nem tudtál reagálni rá, érdemesnek még érdemes lenne. Ha ennyit tudsz (itt van a ""tudásod"" határa), akkor nincs semmi gond, csak az arcot kell bentebb szabni és el van intézve. Azt hiszem az "XD" láttán bizonyossá vált, hogy egy okoskodó kölyökkel kell vitatkozni folyamatosan, de szerencsédre én még élvezem veled a játékot. Mivel még eszerint érettségid sincs, megpróbálok ehhez mérten fogalmazni a legközelebbi kérdéseidhez, hogy biztosan megértsd.



Segítek egy kicsit. A CAS 135 millió reakciót is jegyez, ha egy picit utánanéztél volna (ennek érdemesebb lett volna). Igen, és? Ez nem azt jelenti, hogy a 182 millió jegyzésből 135 millió reakció.

,,182 million organic and inorganic substances disclosed in literature since the early 1800s" [link]


Ez azt jelenti, hogy minden irodalomban fellelhető anyagot (substance: vegyi anyag) jegyeztek és ezek variációja 182 millióra adódik.

Attól, hogy egy vegyületnek nem ismert (mint publikum) a konkrét összetétel még nem jelenti azt, hogy ne ismernénk vagy ne lehetne CAS számot hozzárendelni. Ipari titoktartás fogalmát is magyarázni kell? Már csak azért, mert rengeteg olyan terméket forgalmaznak, aminek nem ismerjük az összetételét, de attól még CAS számot a forgalmazás miatt hozzá kell rendelni.


Érdekes kérdés, hogy szerinted az ásványok nem számítanak külön szervetlen vegyületnek? Szívesen várom geológia szakos kollégák hozzászólását ehhez, azt hiszem lenne mit mondaniuk.

Hasonlóan érdekes felvetés, hogy az izotópok (izotópcserélt) ugyanazt a vegyületet jelentik? Te még soha életedben nem jártál NMR laborban, ha ezt gondolod. Egy kicsivel könnyebb lenne az élet, ha C12-t is lehetne úgy mérni, mint a 13-mat. Ehelyett ötszörös az ára a legtöbb nyomjelzéssel ellátott vegyületnek. Itt is kikérhetném a valódi NMR-es és MS-es kollégák véleményét, de szerintem felesleges ezen a ponton.


Ami valóban fogós kérdés lett volna számomra is, hogy mi van azokkal a kémiai anyagokkal, amiket visszavont cikkekben leírt vegyületek jegyzésével mi történhetett.

2021. jún. 10. 03:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!