Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hosszú antibiotikum kúra...

Hosszú antibiotikum kúra elején a méregtelenítés miatt voltam rosszul?

Figyelt kérdés

Lyme-kórra szedek 200 mg-os doxycyclint már 4 hete. Az elején értelemszerűen a betegség miatt is levert voltam, lázasan. A gyógyszer szedése ezt elmulasztotta 3 nap alatt, viszont az első másfél hétig nagyon megviselt, szédelegtem, nagyon rossz volt a közérzetem. A gyomrom most sem a legjobb, de határozottan javult, mintha megszokta volna.


Az elején való rosszullét az én elgondolásom alapján attól lehetett, hogy mivel elkezdett dolgozni a gyógyszer, hirtelen lett egy csomó halott baktérium (jó és rossz is), aminek a méregtelenítése miatt érezhettem így magam. Utána mivel lecsökkenhetett ennek a mértéke, a baktériumszintnek, kevesebb dolga van már a szervezetemnek. Ennek mennyi értelme lehet?


2021. jún. 11. 23:31
 1/8 anonim ***** válasza:
27%
nem ártana kicsit utána nézni a biológiának!
2021. jún. 12. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Mojjo ***** válasza:
83%
@1: Épp azt próbálja és ebben vár segítséget, leoltás helyett...
2021. jún. 12. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 sadam87 ***** válasza:
100%

Az antibiotikumok leginkább azért okoznak mellékhatásokat, mert elpusztítják a bélflórát, azaz a bélben élő baktériumokat. Ezek elég fontosak, emiatt lehet mellékhatás a hasmenés, émelygés. (Az angol wikipedia is ezt írja a mellékhatások fő okának.)

[link]

Hasonló ok miatt okozhat alacsony vércukorszintet, az talán lehetett az oka a szédelgésnek. (Illetve úgy nézem, egyes esetekben okozhat alacsony vörösvértest számot is, azt mondjuk nem tudom, miért.)

[link]

A doxycyclin egyébként egy tetraciklin fajta, ezek a baktériumok fehérje szintézisét gátolják. A mitokondriumainkban a baktériumokéhz nagyon hasonl riboszómák vannak, így ezek működését is gátolhatják a tetraciklinek, ez is okozhat mellékhatásokat.

Illetve a máj és a vese játszik szerepet a lebontásában / kiválasztásában, ezekre is hatással lehet (mint ahogy a legtöbb gyógyszer).


Annyiban igaz az elképzelésed, hogy számos Gram negatív baktérium sejtfalában lehetnek olyan endotoxinok (lipopoliszacharidok), amelyek akkor szabadulnak fel, ha a baktérium elpusztul, és így mérgezést (például súlyos gyulladásos tüneteket) okozhatnak. Ugyanakkor a Lym-kórt okozozó Borrelia nem tartalmaz ilyen endotoxint. (Egyébként ennek a hatása az antibiotikum szedése előtt is érvényesült volna, ha lenne ilyen benne, hiszen az immunrendszer is pusztítja a baktériumokat.)

[link]

[link]

2021. jún. 12. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
#3 Köszönöm a választ! Nem is arra gondoltam, hogy csupán a Borrelia baktérium pusztulása okozta a panaszokat, hanem ahogy mondod, mindenféle bélbaktérium is. Szedek probiotikumot is, ez valószínűleg segít. Az első héten az orromban éreztem néha szúrós, ammóniaszerű szagot is, ez is elmúlt. Vérvételen is voltam múlt héten, a limfocita számom épphogy kicsit magasabb a határértéknél, de ahogy olvastam, ez betudható a fertőzésnek is.
2021. jún. 12. 11:35
 5/8 sadam87 ***** válasza:

#4

Ja értem. Én nem hiszem, hogy ez lenne a helyzet, persze fene tudja. (Azt sem tudom, mennyire szívódnak fel a bélből.)

Ja, a magas limfocitaszám ténylegjó eséllyel a fertőzés miatt lehet.

2021. jún. 12. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
De nem lehet, hogy simán a Lyme-kór miatt érezted szarul magad? A doxiciklin elég ritkán okoz melléktatásokat.
2021. jún. 12. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Ez is lehet, de eddig akárhányszor szedtem antibiotikumot, a gyomromat mindig szétcseszte.
2021. jún. 12. 21:36
 8/8 sadam87 ***** válasza:
Ez főleg a baktrétium flóra kiírtása miatt lehet.
2021. jún. 13. 03:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!