Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges, hogy egy MI...

Lehetséges, hogy egy MI érezzen fájdalmat és boldogságot?

Figyelt kérdés
Egy mesterséges intelligencia számára hogyan lehet leprogramozni, hogy fájldalmat és boldogságot érezzen? Egyáltalán mit jelent egy MI számára a fájdalom? És ha ez elképzelheteten, akkor hogy lehet ennélkül az öntudatra ébredés? Az ember számára ezek nagyon bonyolult biológiai-vegyi folyamatok, de az MI esetében mégsem mondhatjuk azt, hogy leöntöm sósavval az egyik áramkörét és akkor az fáj neki, maximum az nem fog működni. Még az emberi érzések biokémiai magyarázaton túli értelmezése sem lehetséges szinte, akkor hogyan érhetjük el, hogy ilyen érzésekkel rendelkezhessen majd egy MI?

2021. jún. 17. 11:36
 1/6 anonim ***** válasza:
93%
Előbb saját érzéseinket kéne tudni, hogy igazából mi micsoda, hogy úgymond le lehessen szimulálni, de szerintem még mi se vagyunk elég egyformák.
2021. jún. 17. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
79%

A saját érzéseinket, tudatosságunkat is nehéz definiálni, enélkül kár belemenni az MI tudatába. Maga az öntudat egy nehezen megfogható valami.

Általánosságban soha nem fogjuk megtudni a választ. Elméletileg sincs rá mód, hogy meg tudjunk különböztetni egy emberi érzést annak tökéletes szimulációjától. Ha így nézzük, még egy emberről is csak feltételezzük, hogy valódi érzései vannak, már ha lenne definíció a "valódi" érzésre vagy tudatra.

2021. jún. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
65%

"Az ember számára ezek nagyon bonyolult biológiai-vegyi folyamatok, de az MI esetében mégsem mondhatjuk azt, hogy leöntöm sósavval az egyik áramkörét és akkor az fáj neki, maximum az nem fog működni"

A fájdalom igazából pont nem bonyolult az emberben sem. Gyakorlatilag a fájdalomreceptorokon keresztül észlelt ingerület, amit a szervezet számára káros hatásként érzékel, és ezért próbál elkerülni. Ezt ugyanilyen egyszerűen le is lehet programozni.

A boldogsággal kapcsolatban pedig a gond ott kezdődik, hogy még emberek között sincs rá egyértelmű definíció, hogy az most pontosan mit takar.

2021. jún. 17. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
77%
#3 Itt nem szabad keverni a fájdalom ingert/reakciót, és a fájdalom érzetet. A második szoros kapcsolatban van a tudattal.
2021. jún. 17. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
25%

A fájdalom és az élvezet, ami a boldogság egy fajtája egyfajta büntető és jutalmazó metóduson alapul, az idegrendszerre ható endorfinok jelenléte szükséges hozzá és kicsi köztük a különbség, gyakran csak az érzés intenzitásától függ.

Ismeretes például a szeretkezés közben, vagy előtt a nők fenekének a megpaskolása, ami segíthet egyes nők frigiditásán, ugyanis a női alsó fertályban viszonylag kevés az érzékelő ideg, a szenzor és azok aktiválásával eljuthat az orgazmusig bárki, megjegyzem azoknak is mélyebb az élvezetük, akik képesek nélküle is. Nem kell persze kékre, zöldre verni, csak mint az un. piros pecsenye játék után a kézfej egy kissé égni kezd, annyi tökéletesen elég.

Hasonló büntető és jutalmazó rendszert lehet mesterségesen létrehozni, csak szükséges mellétársítani valamit, vagy valamiket, ami pozitív, nagy negatív jelentőséget ad a dolognak, például az endorfinokat az embernél.

A fájdalom célja érthető, a sérülést akadályozza meg, mert annak lehetőségére felhívja a figyelmet, vagy ha már megtörtént, a még nagyobb kár megakadályozása a cél, mert az öngyógyító folyamat talán képes helyrehozni valamilyen mértékben a károsodást, amely testrész a fájdalom hatására mozdulatlanná merevedik.

Ehhez a mesterséges intelligenciának széles körű érzékelő rendszerre lenne szüksége, sejti szinten ez nem megoldott jelenleg, de csak technológia kérdése.

Azonban a boldogság, vagy boldogtalanság azok gyűjtőfogalmak, pszichés értelmezése is van, az már egy sokkal szélesebb körben vett pszichológiát feltételez az embernél.

A robotoknál jelenleg nincs ilyen irányú törekvés, ez túl összetett rendszert igényel, de ha erre elégséges tudás halmozódik fel és meglesz a hozzá szükséges technológiai háttér, akkor szerintem semmi elvi akadálya nem lesz majd neki, feltéve, hogy igazán komolyan humán jellegű robotok és intelligencia gyártásába fognak, ami iránt vannak kétségeim, mert játékon, meg protokoll célokon kívül nem tudom, mi szükség lenne rá, arra meg elég a szimuláció, nem szükséges valódi érzeteket kelteni a MI számára.

Lehet, persze, hogy tévedek, de jelenleg olyan érzelmek keltését, amely humán módon értelmezhető a mesterséges intelligenciáknál, szükségtelennek tartok, jellemzően az állatvilág hasonló érzései, vagy érzelmei is teljesen más jellegűek, akik összekeverik humánérzésekkel, azok alaposan tévednek.

2021. jún. 17. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

A fizikális szenvedés fogalma MI számára eléggé nonszensz. Talán egyszer programozható lesz szenzoros adatokat úgy értelmezni, de nem nagyon látom értelmét.

De a szellemi szenvedés, ha tényleg emberi intelligencia szintjén van, nem kizárt.

És persze itt, mint hasonló kérdéseknél sem szétválasztható egymástól valós és szimulált tudat értelme.


Eszembe jutott Asimov és a robotjai, akik szellemi szenvedésként élték meg a három törvényben való dilemmatikus ütközéseiket.


Persze ezt sem leeht lefordítani logikai programozásra. Ma.


De a jövőben?


Valószínű, hogy a tökéletes tudati és érzelmi szimuláció azonos a valóssal.

2021. jún. 18. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!