Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A természetben létezik olyan,...

A természetben létezik olyan, hogy távolság, vagy csak mi találtuk ki?

Figyelt kérdés
2021. júl. 28. 22:02
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Ezt kifejtenéd pontosabban? Mert így nem egészen értem mire gondolsz.
2021. júl. 28. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Értsd úgy, ahogy szerinted van értelme.
2021. júl. 28. 22:05
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha így kérdezik akkor igen létezik.
2021. júl. 28. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Mojjo ***** válasza:
100%

Nem, természetesen valójában minden egy helyen van a természetben, ugyanabban a pontban, az, hogy lenne köztük térbeli különbség, amit a távolságnak nevezett akármivel jellemezhető, puszta emberi kitaláció. Szerencsére vannak, akik átlátnak a szitán...


[link]

2021. júl. 29. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
95%

Sokan vannak abban a tévhitben, hogy ha valami igazán pontosan nem megfogható fogalmat hozunk létre és látunk el mérőszámmal, az nem létező dolog.

Tér, idő, távolság, sokat lehetne sorolni.


Nem. A fogalom pont azért keletkezett, mert láttuk, hogy van valami, amihez fogódzót kell produkálnunk, éppen azért, mert létezik.

2021. júl. 29. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dq ***** válasza:

Én pragmatikus nominalizmust képviselek, számomra minden fogalom csak eszköz. A távolság az egy _nagyon_ hasznos eszköz, lehet vele autót tervezni. Lehet hogy a "távolság" csak annyira létezik, hogy a legjobb definíció rá az, hogy fogsz egy méterrudat, leteszed, az egyik végéhez rakod az ujjad, arrébb mozgatod a méterrudat, stb, (mert ennél jobban nem létezik a természetben távolság), de akkor is, legalább ennyire létezik, és, lehet vele autót tervezni.


És minden más fogalommal is így vagyok. Pszichológiai, gazdasági, nyelvészeti, stb stb fogalmak. Annyira /léteznek/ amennyire nekem kell: van egy pragmatikus definíció, felismerem és tudom alkalmazni ha látom, azon meg általában nem töprengek, hogy azon túl mi van. Létezik a természetben állam? Vannak-e MBTI személyiségjegyek, mémek, jel-jelölt-jelölő párok? (Ezek persze mind olyanok, amelyek egyrészt ember alkotta dolgok, másrészt a definíció korlátai ismertek, a távolság fogalmának jelenleg nem ismertek a korlátai.)


Gondolom Einstein, ahogy kidobta az időt a francba, ugyanúgy ki tudta volna dobni (vagy a felismerhetetlenségig átdefiniálni) a távolságot is, a legnagyobb lelki nyugalommal. Gondolom próbálkozott is vele, meg, most is csomóan gondolkodnak olyan elméleteken, amiben nincsen távolság, vagy valami merőben más.

2021. júl. 29. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Einstein, ahogy kidobta az időt a francba"

Hát ezt nem mondanám, éppen hogy ő definiálta pontosan, megmutatva, hogy nem egy egyetemes sztenderd, hanem egy állati rugalmas, viszonylagos változó.

De attól még van.

:)

Amúgy pont a relativitáselmélet mutatja azt is, hogy a távolság is egy igen körülmény-függő mérték (lásd sebességfüggő hosszkontrakció).

2021. júl. 29. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!