Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A bolygóknak mért van megszoko...

A bolygóknak mért van megszokott pályájuk, mért nem egyenesen haladnak, mért keringenek?

Figyelt kérdés
Mongyuk az űrben lehet nincs is egyenes, de mér keringenek azonos pályán?

2021. aug. 27. 11:07
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
egyenesen haladnának ők, csak hát vonzza őket a Nap maga felé
2021. aug. 27. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Értem és Közelebb mért nem vonza ?
2021. aug. 27. 11:19
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg képződhetett volna úgy is csillag, hogy a kiindulási anyagot adó felhő egyenes vonalban zuhan a kialakuló tömegközéppontba.

De ahogy egy kúpot a csúcsán megállítani gyakorlatilag lehetetlen, úgy minden mozgás nélküli gázfelhő sem lehetséges. A zsugorodás közben is érvényes fizikai törvények miatt viszont az egyes anyagrészek perdülete megmarad, kialakul egy lapos, forgó gáz-por korong, ami tovább zsugorodva a születő csillaggá, illetve a bolygórendszerévé alakul.

2021. aug. 27. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

mert miközben a Nap maga felé vonzza, egyúttal egyenesen is halad(na)

kb úgy képzeld el, mintha egy zsineg végén forgatnál egy tárgyat: a tárgy egyenesen haladna, a zsineg révén pedig a kezed felé mutató erőt fejtesz ki a tárgyra, így eltérül a pályája.

2021. aug. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%
(#2-re írtam)
2021. aug. 27. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
A zsineges példa jó, annyi a probléma vele, hogy ott egy tárgy (zsineg) fejti ki az erő, a bolygók esetében pedig a tömegvonzás, de az elv mégis ugyanaz a két esetben.
2021. aug. 27. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
#6 pontosan ezért hoztam példának, mert az elv ugyanaz, és talán könnyebb elképzelni a dolgot, ha az erőkifejtés fizikai tárgy közvetítésével történik
2021. aug. 27. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Igen, tudom, nekem nem kell magyaráznod. De mivel ott a kötél húzza a tárgyat, a bolygók esetén pedig a „semmi”, ezért nehéz lehet a párhuzamot meglátni.


Meg aztán a bolygók sem teljesen úgy forognak mint a kezed, amikor pörgeted a követ.

2021. aug. 27. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 LeonScottKennedy ***** válasza:
100%

Mér nem leheccséges hejesen irni? Fályt ólvasni a kérdést...


Válaszolván a kérdésre...


Egyenesen haladnak a bolygók. Képzeld el, hogy te és a haverod a bolygó különböző pontjaiból megindultok tökéletes egyenesben az Északi-sark felé. Hogyha egymással párhuzamosan tökéletes egyenesben haladtok, ugye elvileg az lenne a szabály, hogy soha nem találkozhattok. Pedig mégis találkozni fogtok az Északi-sarkponton. Azért, mert a bolygó görbül. Ugyanez a helyzet a bolygók keringési pályájával is. Csak ebben a helyzetben a téridő az, ami görbül (ez a gravitáció), de a téridőn a bolygók tökéletes egyenesben haladnak, a saját szempontjukból.

2021. aug. 27. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Mi a baj a kérdés helyesírással ?


Segíccs kérlek!

2021. aug. 27. 14:38
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!