Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit jelent az, h sejtes...

Mit jelent az, h sejtes felépítésű? Pl már egy eukarióta egysejtű az sejtes? Vagy pl csak a többsejtű moszat?

Figyelt kérdés
Ja, és a többsejtű moszat utódai szorosan együttmaradnak. Akkor ezt nevezhetjük szövetnek? Vagy mi a pontos neve? Sejtszerveződés?
2010. aug. 30. 18:22
 1/6 A kérdező kommentje:

Arra gondolok, hogy:

egy eukaritóa egysejtű is sejtes, csak a sejtek nem maradnak együtt, mint a többsejtű moszatoknál.

És a gomba is sejtes felépítésű? Csak ott még amikor fejlődött a sejt egyfelé tudott csak osztódni? Innen a gombafonalak?

Javítsatok ki, ha nem jól gondolom!

2010. aug. 30. 18:42
 2/6 anonim ***** válasza:
Sőt, a prokarióta is.
2010. aug. 30. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Tényleg? Attól függetlenül, hogy nincs körülhatárolt sejtmagja? Tehát most akkor minden sejtes, kivéve a vírusok és a prionok??
2010. aug. 30. 20:22
 4/6 anonim ***** válasza:

A szorosan együtt maradt sejtek neve telep. A telep lehet fonalas, lapszerű és "3D-s" (pl gömb: Volvox). Még a mohák sem szövetesek, hanem bonyolult telepes szerveződésűek, "szervecskéik", pl. "levelecske", "gyököcske" vannak. A szövetnél már több féle különböző működésű és csoprtokba rendeződött sejttípusról beszélhetünk.

Az állatok között vannak álszövetesek. (mert telepről elsősorban növényeknél és gombáknál beszélünk) Ilyen pl: szivacsok, korongállatkák. Ezek nem szövetesek, csak álszöveteik vannak, mert bár többféle sejtjük van, sejtjeik egymásba alakulhatnak.

(korongállatka kép: [link] )

A gombák vagy egysejtűek, vagy telepesek, de valódi szöveteik nincsenek.

2010. aug. 30. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, a baktériumok sejtek, teljes értékű sejtes élőlények. A sejtmeg nem kötelező része a sejtnek, különben nem azt mondanánk, hogy prokarióta és eukarióta sejtek, hanem hogy nem-sejtes és sejtes élőlények.


A földi élet sejtes szerveződésű, és a sejtek tudnak továbbszerveződni. Bár ez nem mindig látszik, létezik olyan, hogy a sejthártyák nem jönnek létre, csak a magok osztódnak, így lényegében egy bazi nagy sejtben lesz több mag (szincítium).


A prionokat ne keverjük ide, nem tudom milyen tankönyv említi őket egy lapon akár csak a vírusokkal is, de a vírusok többséeg elég bonyolult, szinte még elfogadható valami kvázi-élőlényként (tudom, tudom, ne jöjjenek okosok elmagyarázni, hogy miért NEM az, biológus vagyok). A prionok ettől a szinttől nagyon-nagyon messze vannak.

2010. aug. 31. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Naja, a vírusok az élő, és az élettelen határán mozognak, mivel valódi életjelenséget nem mutatnak, ezzel szemben szaporodnak (ami ugye életjelenségek közé sorolható, ennyiben azonban ki is merül). Élő anyagként csak gazdaszervezetben, annak folyamatait felhasználva viselkednek. Nem egyértelmű, hogy élőlénynek tekinthetjük-e őket. Viszont semmiképp nem tekinthetők élettelennek, mivel bizonyos körülmények között - gazdatestben - életjelenségeket mutatnak.

A prionok, a kórokozók egyéb fajtáitól baktériumoktól, állati egysejtűektől, férgektől eltérően nem tekinthetők élőlénynek. Az élő, definíció szerint, a következőkre képes: szaporodás, öröklődés, változékonyság, szelekció. Vagyis szaporodik, tulajdonságait örökíti, képes a nemzedékeken keresztül a környezetének igényei szerinti változásra, vagyis evolúcióra, melynek során az előnytelen tulajdonságokkal rendelkező egyedek kihalnak (szelekció).(megjegyzés: a vírusok élőlény voltáról eltérő nézetek alakultak ki, hiszen az itt leírt szempontoknak eleget tesznek, de csak gazdaszervezetben képesek önmagukat reprodukálni, és a változékonyság sem ivaros szaporodás, hanem mutációk eredménye). A prionok ezeknek a szempontoknak nem tesznek eleget. Szaporodnak ugyan, és örökítik is tulajdonságukat, de semmiképpen sem változhatnak meg a tulajdonságaik, mivel, amint az a fentebb leírtakból is látszik, a fehérjék működése szempontjából rendkívül kényes dolog azok térszerkezete.


Bocs, lusta voltam, és a wikiből másoltam ezt-azt:)

2010. aug. 31. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!