Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy oldják meg, hogy az...

Hogy oldják meg, hogy az űreszközök ne melegedjenek túl a Nap hősugárzásától?

Figyelt kérdés
Sosem értettem, hogy az olyan űreszközöknél, amik elhagyják a Föld körüli pályát, azaz állandóan süti őket a Nap, miképpen oldják meg a mérnökök, hogy ne forrósodjanak túl. Mert ugye bármilyen jó fényvisszaverő anyagokkal is árnyékolják ezeket, mégiscsak valamilyen szinten melegedniük kell, és ez a hő (hűtő közeg híján) végső soron felgyűlik bennük a hónapok, évek alatt. Hogy érik el, hogy ne menjenek tönkre?

2021. szept. 18. 22:42
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
88%
Marha meglepő de hűtéssel és vagy hőszigeteléssel.
2021. szept. 18. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
13%
Vannak rajtuk nagy napelem táblák, amik mozgathatók. Na azzal legyezik magukat, ha nagyon melegük van.
2021. szept. 18. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
1: No és szerinted hogy lehet hűteni valamit az űrben? Ventillátorral? A folyó hűs vizével? Kicsit gondolkozz is a kérdés lényegén, ne csak írj.
2021. szept. 18. 22:51
 4/15 anonim ***** válasza:
1%
Lehet újdonság lessz ez neked de az űrben az abszolút minusz fok van magyarul a lehető leghidegebb ebben az univerzumban egyártalán nem süti a holdon se érezték az emberek a nap hőjét ezt a föld LÉGKÖRÉBE érezni és a légkör a kulcsó ami az univezumban a jelenlegi tudásunk szerint csak itt van. Az űrbe inkább a sugárzás és a napkitőrések károsíthatják de amúgy a hő nem mert nincs (és nehogy azt hidd hogy a napba tűz meg láva van és az melegíti ott az teljesen más anyag és inkább az atomok rezgése okozza a hőt) szóval okoskodás helyett először nézz utána
2021. szept. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
94%
A hő terjedhet hőáramlás, hővezetés és hősugárzás által. Mivel az űreszközöknek csak az egyik oldalát süti a Nap, ezért a másik oldalukon a hősugárzás miatt hőt veszítenek. Egyéb kérdés?
2021. szept. 18. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
95%

"1: No és szerinted hogy lehet hűteni valamit az űrben? Ventillátorral? A folyó hűs vizével? Kicsit gondolkozz is a kérdés lényegén, ne csak írj."

Nem értem, mirefel van ilyen nagy arcod, ha még a hőterjedési módokat sem ismered.

(Egyébként azt sem értem, ki és miért pontozta le az 5-ös választ, pont ő irta le a helyes megfejtést. A felgyülemlő hőmennyiséget kisugároztatják az űreszközről valamilyen módon, mivel a három hőterjedési mód közül a sugárzás az egyetlen, ami útján hőt tud vesziteni egy űrben lévő tárgy, eszköz. A kisugároztatás módjára léteznek különböző trükkök, passziv és aktiv technológiák. Mindenesetre aki lepontozta, az leirhatná, hogyan máshogy gondolja a felesleges hőtől való megszabadulást egy vákuumban lévő tárgy esetében. Irtó kiváncsi lennék rá.)

2021. szept. 18. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

4: Az űrben nincs abszolút nulla fok, mert a hőmérséklet eleve értelmezhetetlen vákuumban. Nagyon ritkásan, de van pár szabadon szálldogáló molekula, azoknak van sebessége, így abból számítható valahogy a "hőmérséklete", de az nem abszolút nulla fok.


A Holdon azért nem érzik az emberek a Nap hőjét, mert egy éveken át gondosan megtervezett űrruha védte őket. Volt egy ismeretterjesztő sorozat a holdraszaállásról, egyik epizód csak az űrruhákról és az azok tervezésével kapcsolatos bonyodalmakról szólt, a hőszigetelés volt az egyik legnagyobb probléma, szinte reménytelenül nehéz.


Ha igaz lenne, amit mondasz, akkor nem lenne több száz fokos a Hold világos oldalán a talaj, és akkor ugye a Földön is mindig hihetetlen hideg lenne, mert ugye a Nap és a Föld közt is űr van.


6: De, én tisztában vagyok a háromféle hőközléssel. Az egyesnek szóló válaszom "nagy arca" csak a kioktató jellegű válasznak szólt, ami ráadásul nem magyarázta meg épp azt, amit kérdeztem. 5 -öst én sem értem, ki pontozta le, ő jót írt, én felpontoztam.

2021. szept. 19. 00:37
 8/15 anonim ***** válasza:
2%
A Holdon úgy jártak az emberek, hogy soha nem a napos oldalán. Pont azért, mert ott rohadt meleg van. A sötét oldalon meg rohadt hideg. És az űrruhák hőszigetelése tényleg bonyolult, de ugye sokkal könnyebb valamit (jelen esetben az űrruha belsejét) felmelegíteni, mint lehűteni, ezért mentek mindig a hideg oldalra az asztronauták.
2021. szept. 19. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

8: Ezen a képen elég jól látható árnyékot vet az asztronauta a talajra, ez nem a sötét oldal. Ott semmit nem látnának lámpa nélkül, mert a Holdon aztán tényleg vaksötét van, ha nincs az égen a Föld vagy a Nap.


[link]

2021. szept. 19. 01:45
 10/15 anonim ***** válasza:
91%
A Föld pont elegendő fényt vet a Holdra ahhoz, hogy lássanak amennyit kell. Kényelmesen lehet újságot olvasni a fényénél. 4x akkora átmérőjűnek látszik a Föld a Holdról, mint a Hold a Földről, vagyis kb. 16x annyi fényt is vetit rá (ennél még többet, mert a Föld albedója kisebb mint a Holdé, vagyis nagyobb a fényvisszaverő képessége). Vagyis kb. olyan fényár van a Hold sötét, de a Föld által megvilágitott oldalán, mintha itt a Földön kb. 20 darab telihold világitana egyszerre az égboltról.
2021. szept. 19. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!