Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A genetikailag módosíTATLAN...

Gáspár Gáspár kérdése:

A genetikailag módosíTATLAN kukorica terméséből kikelő kukoricamag 77. gyereke is ugyanaz a kukorica lesz. A génmódosított kukorica hogy működik ebből a szempontból?

Figyelt kérdés
ketszergaspar@gmail.com

2021. okt. 17. 17:03
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

Már az első magonc sem lesz az.

Egyébként minden hazai kukorica genetikailag módosított kukorica, lévén mindegyik valamilyen nemesítés eredménye. Ráadásul a legtöbb szántőföldi hibrid rendszerint terméketlen.

2021. okt. 17. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
88%

Először is, a génmódosított (GMO) és a nem GMO kukorica között viselkedésben nincs semmi különbség.

Képzeld el, hogy van piros festéked meg zöld festéked. A zöldfesték lobbi elérte, hogy a pirosra festett padot „festett padnak” kelljen nevezni, de a zöldre festett padot nevezheted „természetes színű padnak”. Ezzel megtéveszted az embereket, akik elhiszik, hogy a piros és a zöld festék között valami egészen gyökerekbe menő, lényegi különbség van. Holott nincs.


A kukoricára visszatérve, már a GMO előtti időkben is folyt nemesítés. A nemesítés is megváltoztatja a kukorica génjeit, csak ott meg kell várni, míg a természetes mutációs folyamatok tök véletlenül megváltoztatják azt a gént amitől finomabb (vagy épp szárazságtűrőbb vagy egyéb kívánt tulajdonságú) lesz a kukorica, és utána évekig kell keresztezni jobbra-balra, amíg teljesen homozigóta (tiszta származéksor) lesz.

A GMO ugyanígy megváltoztatja a géneket, csak gyorsabban, tehát nem kell kivárni. A GMO-ra ezen kívül rá kell rakni egy matricát, hogy az GMO.


Attól kezdve, hogy van egy jó génváltozatod, azt elnevezed egy fajtának, és pontosan ugyanazok a mendeli szabályok vonatkoznak rájuk, tök mindegy, hogy véletlenül jött létre, vagy csináltad. Vagyis ha a fajtát a saját fajtájával poroztatod be, akkor beltenyésztett kukoricád lesz, azaz fenntartod a fajtát (azaz generációkon át mindig ugyanaz lesz), ha meg összehibridizálod egy másik fajtával, akkor hibrid kukoricád lesz. A GMO ugyanúgy csak egy génváltozat mint bármi más, tehát ha önmagával tartod fenn, akkor marad GMO.


Nyilván ha két külön fajtát keresztezel (akár két külön nem GMO fajtát), akkor az első generáció a mendeli szabályok szerint uniform lesz (mindenre heterozigóta illetve GMO esetén van hogy hemizigótának mondják), viszont mindkét szülőtől el fog térni. Aztán ha tovább keresztezed, akkor elkezdenek kihasadni ilyen olyan amolyan kombinációk. Ilyenkor az utódok nem lesznek azonosak a szülőkkel, sem az első, sem a hetvenhetedik.


A gyakorlatban nem tudok arrül, hogy bárki GMO-t hibridizálna nem GMO-val, mert az F1-ben úgyis benne van a GMO. Ha hobbiból csinálnál ilyen sok generációs keresztezést, a GMO ugyanúgy hasadna ki, mint bármely másik gén.


Ezen kívül persze számolni kell azzal, hogy természetes mutációk felgyűlhetnek sok generáció során, ami miatt még a beltenyésztett kukorcia is eltérhet az őstől egy idő után.

2021. okt. 17. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
0%
Maradjunk annyiban, hogy minden létező kukorica génmódosított, mivel a kukorica már képtelen önmagától szaporodni, míg az őse (a mahiz) még képes volt rá, de annak még nem volt csöve!
2021. okt. 17. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
Szerintem ki sem kel a gmo. Az a lényege, hogy ne lehessen belőle vetőmag, hogy újra és újra vásárolni kelljen, ha valaki vetni akar. Kezelik is valamivel, hogy véletlenül se keljen ki.
2021. okt. 22. 04:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"Szerintem ki sem kel a gmo."


Ez nem igaz. A GMO önmagában egy technológia, annyit jelent, hogy VALAMIT megváltoztattak benne. ELVILEG meg lehet csinálni amit itt írsz (terminátor génnek hívják), de ez csak a GMO egyik fajtája, nem minden GMO-ra igaz. Ráadásul:

- Egyedül csak egy cégnek, a Monsantónak van meg ez a szabadalom.

- Sem ők, sem más cég nem adott el valós gazdáknak ilyen termlket, tehát a mai napig ez csak egy elvi lehetőség.

- A terminátor gén 1998 óta létezik, tehát 23 éve, azóta nem alkalmazták.

- Valójában a GMO-ellenes propagandaszervezetek szajkózzák "érvként".


Valójában olyan GMO kukoricákat csinálnak, például:

- Az egyik változatban 10x több a metionin mint a normál kukoricában, ami azért jó, mert az embereknek és az állatoknak nagyon sok metionin kell. Ez a fajta GMO takarmánykukorica kiváltja azt, hogy kiegészítő metionint kelljen adni az állatoknak.


- Az egyik változatba pedig egy olyan gént raktak, amitől a kukorica sokkal szárazságtűrőbb lesz.


Természetesen vannak kevésbé jó GMO-k, is leginkább a glifozátot szokták felhozni, ami csakugyan felvet kérdéseket. Itt ugye az van, hogy a glifozát egy erős növényméreg (permetezőszer), ami megölné a kukoricát is. De csináltak GMO kukoricát, ami nem pusztul ki a glifozáttól, ezért aztán mostantól lehet ezt a fajta permetet szórni a termőföldön. (Ezt ugye azért csinálják, hogy csak a kukorica tudjon kinőni a földön, más magnak esélye se legyen, tehát nem az érett kukoricát locsolgatják.)


De ezek közül egíik sem "öngyilkos" kukorica.

2021. okt. 23. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!