Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Vákumban van hőmérséklet, ha...

Vákumban van hőmérséklet, ha nIncs ugye Levegő/Oxigén?

Figyelt kérdés
2021. nov. 29. 03:15
 1/10 A kérdező kommentje:
Fűteni lehetne?
2021. nov. 29. 03:16
 2/10 A nagy Levin ***** válasza:
85%

Itt megtalálod a választ a kérdésedre:


https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomany..

2021. nov. 29. 03:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Amennyire én értem, ha kiraknál egy hőmérőt az abszolult semmibe, kisugározná magából a hőt, végül a 0 K-t közelítené. De a valóságban az ürben mindíg van valamennyi háttérsugárzás, a csillagok fénye, az ősrobbanás maradéka, stb. ezek egy kis hőt sugároznak a hőmérődbe. Így az adott régiótól fügően melegebb lenne pl. 2-4 K valahol a semmiben. De egy csillag közelében mondjuk olyan közel mint a Merkúr, a közvetlen csillagfény több száz °C-ra is fel tudná melegíteni.

Még vannak olyan területek, amiket praktikusan vákuumnak tekinthetünk, mint a föld ionoszférája, ahol a hőmérő ugyan azt mutatja, mintha vákuumban lenne. De azért van néhány részecske amik nagyon gyorsan mozognak, ezt a kaotikus mozgást hőmérsékletként célszerű meghatározni. Így a föld ionoszférája több ezer fokos de ha kiraknának téged oda, egyebek között megfagynál. :)

Az űr sem feltétlen tekinthető tökéletes vákuumnak.

2021. nov. 29. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Ha vákumot csinálnék a szobámban(amit tutti nemtudok) ott emekedne a hőmérséklet ha melgszik a radiátor?
2021. nov. 30. 13:37
 5/10 anonim ***** válasza:

Ha a szoba közepén lebegne egy pontos (mondjuk fekete) hőmérő az többet mutatna bekapcsolt radiátor mellett.

Pláne ha esetleg nem radiátorod hanem hősugárzód van, olyan amiben látod ízzani a fűtőszálat.

De ha tennél egy fényes alufólia darabot a radiátor és a hőmérő közé akkor a hőmérő nem melegedne, ugyan annyit mutatna.

De ha hagyományos vízkeringetéses radiátorod van, akkor a szoba télen kihülne a többi szobához képest, mert a hagyomanyos radiátor nem úgy van kitalálva, hogy sugárzó hővel melegítsen.

2021. nov. 30. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Egyik írásod értem ezt!


" Ha a szoba közepén lebegne egy pontos (mondjuk fekete) hőmérő az többet mutatna bekapcsolt radiátor mellett "


Tehát melgszik valami, csak a úgymond a nemlátható levevegő nem melegszik?

2021. nov. 30. 14:37
 7/10 anonim ***** válasza:

"Tehát melgszik valami, csak a úgymond a nemlátható levevegő nem melegszik?"

A hő 3 féle módon terjed, sugárzással, vezetéssel és áramlással. Ha a radiátorhoz nem ér hozzá a hőmérő, akkor a vezetéssel való hőátadás esik ki. A levegő a radiátorról feláramló és odakeveredő levegő hőjével (áramlással) fűti a hőmérőt, a radiátor közvetlenül pedig sugárzással.

2021. nov. 30. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Értem már, hogy terjed,

csak azt nem, hogy ha vákumban nincs levegő nem éreznénk a levegő hőmérsékletét igaz a szoba közepén?


De ha megérintem a radiátort akkor ott érezném, hogy meleg.

2021. dec. 1. 02:01
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem vagyok tuti biztos, de szerintem a következő dolgok történének.


Ellentétes folyamatok zajlanának. A szoba kb 25 fokos levegője alapvetően hűti a 36 fokos testünket. A falak, tárgyak hősugárzása, viszont megmaradna, ezért levegő nélkül, először szerintem melegebbnek éreznénk magunkat.

Ugyanakkor viszont a tipikus radiátor, levegő nélkül, kevesebb energiát adna a szobának, mert nem hősugárzásra van méretezve, hanem hogy a levegő áramlással vezesse el rolla az energiát. Tehát a szoba lassan kihülne, a tárgyak hősugárzása kevésbbé melegítenének minket, ezért előbb utobb fázni kezdenénk. (valójában nem tudom hogy saját hőtermelésünk mekkora környezeti hőmérséletig, hősugárzásig volna elegendő)

Egy hőmérő pedig akkora hőmérsékletet mutatna, amennyire a körülőtte lévő dolgok, tárgyak hősugárzása felmelegitené. Sacperkb lehűlne, nem tudom, mondjuk 5 fokra.


Elégé találgattam, egészítsétek ki ha tudjátok.

2021. dec. 3. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Na már kapisgálom!👍
2021. dec. 3. 08:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!