Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért alakult ki a csuklás?

Miért alakult ki a csuklás?

Figyelt kérdés
Emlékszem, hogy gimiben azt tanították, hogy még nem tudjuk tudományosan, hogy miért csuklunk. De az már régen volt, esetleg van róla már valami információ?

2022. jan. 8. 14:19
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Még most sem teljesen tiszta a funkciója az embernél, vagy a pontos eredete.


"A csuklás egyik feltételezett szerepe a gégefedőbe szorult étel kimozdítása. Ha a perisztaltika nem, vagy nem elég gyorsan képes a gyomor felé szállítani a falatot, az nyomást fejt ki a rekeszidegre, ami beindítja a csuklási reflexet. A csuklástól a gégefedő összehúzódik, ami vákuumot kelt a mellüregben, és az így létrejövő nyomáskülönbség rásegít a perisztaltikára. Ennek különösen a négylábú vagy vízben élő gerinceseknél lehet jelentősége, ahol a nyelésnek a gravitáció segítsége nélkül kellett működnie.

Egy másik magyarázat azon alapszik, hogy ultrahanggal kimutatható, hogy már a magzat is csuklik az anyaméhben. Eszerint a csuklás funkciója a légzőrendszer születés előtti tornáztatása, netán a magzatvíznek a tüdőkön kívül tartása lenne.[1] Egy harmadik szerint a kopoltyúval és tüdővel is rendelkező ősöktől ránk maradt reflex, amely eredetileg a kopoltyús légzést segítette"

[link]

(2021. augusztus 30)


"A csuklás voltaképp nem más, mint a rekeszizom akaratlan görcse, aminek során gyors belégzés jön létre. A jellegzetes hangjelenséget azért tapasztaljuk ilyenkor, mert a levegő a reflexesen záródó hangrésen keresztülpréselődik. A csuklást legtöbbször a gyomor és a belek izgatása okozza, ha teljesen ártalmatlan és egyszeri, akkor kiválthatja a gyomor feszülése, alkoholfogyasztás, stressz, nevetés, izgalom és hőmérsékletváltozás is."

[link]


" A csuklás kialakulásáért két agyideg, a bolygóideg (nervus vagus) és a nyelv-garati ideg (nervus glossopharyngeus) felelős. Ha ezek az idegek ingerületbe jönnek, az agy meghatározott területén átkapcsolódva a rekeszizom idegén keresztül csuklást idéznek elő.

A bolygóideg egy szakaszon a nyelőcső mellett fut, majd a gyomor falát is behálózza. Ez az oka annak, hogy bőséges étkezés után gyakoribb a csuklás. Leggyakrabban a gyomor és a belek izgatása okozza, de lehet központi eredetű, és ez gyakran makacs jelenség.

A jóindulatú, magától szűnő csuklás oka lehet a gyomor feszülése (szénsavas italok, levegőnyelés, túl nagy mennyiségű étel fogyasztása), hirtelen hőmérsékletváltozás (forró és hideg folyadékok, hidegzuhany), alkoholfogyasztás, izgalom, stressz, nevetés."

[link]


[link]

[link]

2022. jan. 9. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!