Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Newton F=m*a képlete mégsem...

Newton F=m*a képlete mégsem univerzális? Nem helyes?

Figyelt kérdés

Minden fizikai törvényben ott van a bizonytalanság. Ez így van jól, hiszen amíg a detektáló rendszerek nem tökéletesek, addig a mért adatokba kódolva van a pontatlanság. A probléma ott kezdődik, hogy a komoly tudósok által mért és tesztelt rendszerek, a kiötlője által talán még feltételezésnek nevezve, dogmává válnak. Ez igazából természetes folyamat, hiszen hány tudós van aki forradalmi és igazából bizonyítható elméletekkel állt elő? Mondjuk húsz a fizika területén az egész világon?


És hány fizikus ül csak az MTA -ban mint akadémikus? Hetven körül. És ebből hány kérdőjelezte meg mondjuk az F=m*a képlet validitását? Ez a képlet például annyira leegyszerűsíti a valóságot, hogy számolni sem lenne érdemes vele tudományos szempontból. Miért is? Első kérdés, hogy mekkora erőre van szükség ahhoz, hogy egy 1 kg -os acélgolyót és egy 0.5 kg -os kosárlabdát felemeljünk, kétszeres? Igen, normál földi légnyomáson, a felszínhez közel. Mennyi lenne ez az érték, a víz alatt? Értelmezhetetlen? Vagy negatív erő érték? Ugye az acélgolyó lemerül, a labda felfelé „törekszik”. A felhajtóerő minden gázban és folyadékban, ebből levezetve, a szilárd anyagokban is jelen van. Tehát az erőnél számolni kell ebben az esetben legalább egy másik egyenlettel is. És mi van, amikor a tömeggel nem számolhatunk? Mi van a mélyűrben, ahol a tömeg nem jelent semmit?


Hogy módosul a képletük? Mivel nincs tesztelve, nem is tudhatjuk! De ennek és a hasonló képletek szellemisége végigvonul az erő és az energia leírásaiban, mint például Einstein „végkövetkeztetésénél”. És akkor ne is említsük a gravitációs állandót!



Megdöbbentő, hogy ennyi hiányosság mellett is minden úgy van tárgyalva, mintha ez univerzálisan is igaz lenne. A legviccesebb és egyben a leglesújtóbb az, hogy a mai mainstream tudósok, a legnagyobb geocentrikus hívők! Hiszen minden, általuk külső rendszernek állított entitás tulajdonságait, a Földünkön megtapasztaltak alapján értelmeznek, mintha maga a Föld lenne az univerzum közepe!



2022. jan. 14. 20:07
1 2
 1/14 krwkco ***** válasza:
94%

Nehéz válaszolni egy ilyen okoskodó szómenésre. De megpróbálom röviden.

Egy elmélet helyességét azzal szokták mérni, hogy tud-e előrejelzést adni a hatókörébe eső eseményekre. Az F=m*a képlet jól adja meg, hogy a testre ható összes erő eredője mekkora gyorsulást fog eredményezni. A hétköznapi életben szükséges pontosságot jóval meghaladva.

Ezért kiállja az elméletek említett próbáját.

2022. jan. 14. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
94%

"Mi van a mélyűrben, ahol a tömeg nem jelent semmit?"


Ugyan annyit jelent, mint itt.

2022. jan. 14. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
91%
Jó lenne, ha mielőtt valamiről véleményt mondasz (mondjuk az F=ma egyenletről), legalább nyomokban megpróbálnád megérteni, hogy mit jelent a képlet, és mit jelentenek benne az egyes betűk. Mert minderről szemmel láthatóan lila gőzöd sincs.
2022. jan. 14. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
93%

Hamar kezdődött ez a péntek este, ha így folytatod, 10-re már kidőlsz, azt' nem lehet menni csajozni a diszkóba. Pedig lehet, hogy rád férne.

No, de a kérdésedre sem ártana válaszolni, ha már koptatom a billentyűzetet - pedig trollokat etetni eléggé értelmetlen elfoglaltság. Ha azt mondom, hogy F=m*a, akkor azt fel lehet írni egyesével minden F erőre, ami a testre hat. Nem csak arra az erőre, amivel felfelé emeled. Ha víz alatt próbálkozol, lesz emelőerőd, nehézségi erőd, felhajtóerőd, közegellenállási erőd - az egyenlet mindegyikre felírható. És ha mindet külön-külön kiszámolod, majd pedig megméred a test tömegét és az egyes erőkomponensek által kifejtett gyorsulást (ez utóbbihoz sok sikert kívánok, nem lesz könnyű egymástól függetlenül mérni őket), akkor a mért értékek alá fogják támasztani az eredményt. Ez különbözteti meg az empirikus fizikát a korábbi dogmatikustól, ahol tényként fogadták el, hogy szabadesés esetén a nehezebb testek gyorsulása nagyobb, anélkül, hogy valaha bárki ellenőrizte volna. Így van, oszt' kész.

A negatív értékű erőre is van megoldás. Az erő ugyanis nem skalár-, hanem vektormennyiség, ebből adódóan a fent említett képlet is vektoros formátumú. Végeredményként nem csak egy számot kapsz, hanem egy vektort, aminek nagysága és iránya is van. Így már értelmezhető az is, hogy az acélgolyó vízbe helyezve elsüllyed, hiszen az eredő erővektora lefelé mutat, míg a levegővel felfújt kosárlabdáé felfelé, ezért emelkedik.

Az sem igaz, hogy a mélyűrben a tömeg nem jelent semmit. Nem is értem, miért ne jelentene semmit: a mérések egyelőre azt mutatják, hogy a testeknek a mélyűrben is van tömegük.

Az utolsó bekezdésedet pedig egyáltalán nem értem. Ha a vízbe merítős példádat rendesen felírod földi körülmények között, nehézségi erővel, akkor azt az eredményt fogod kapni, amit a kísérlet is alátámaszt: az acélgolyó elsüllyed, a focilabda felúszik a víz tetejére. Ha súlytalanságra írod fel, akkor egészen más eredményt kapsz és ez valószínűleg így is van a súlytalanságban, bár nem tudom, ezt a jelenséget vizsgálta-e már valaki Föld körüli pályán. A fizikában nem általánosítunk, a földi jelenségek vizsgálatában mindig ott van a nehézségi erő, amit ugyan a hétköznapi mechanikában alapértelmezettnek veszünk, hiszen utat, házat, csirkeólat a földi nehézségi gyorsuláshoz kell tervezni, de attól még az egy olyan erőfajta, mint a többi: ha nem áll fenn, mert Jenő báttya éppen az ISS-en szeretne valami kis pecut összedobni a melóhelyről hazalopott gázcsőnek, akkor a nehézségi erő figyelembe vétele nélkül kell kiszámolnia, milyen gerenda kell, hogy télen a hótól ne rogyjon meg a tető.

(bár az ilyen esetekben ritkán szokás számolgatni)

2022. jan. 14. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
92%
Mi történt kérdező? Félévkor megbuktattak fizikából és most itt éled ki magadat a tudósok gyalázásával? Annak amit írtál a fele se igaz, ráadásul süt rólad a témában való totális járatlanság. Kevered a súly és a tömeg fogalmát (legalábbis gondolom ezért hiszed, hogy az űrben nincs tömeg) és szemlátomást a közegellenállásról se hallottál még, pedig azt se tegnap fedezték fel. Mindent egybevéve moderáld magad és legközelebb ne ilyen nagyképűen tegyél fel kérdést, ha már egyszer laikus vagy ezen területen.
2022. jan. 14. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
83%

Okoskodsz, magadat MTA tudósnál okosabbnak gondolod, pedig még Általános Iskolai szinten sem sikerült megértened a képletet.

A képletben szereplő erő a testre ható összes erő eredője. A felhajtóerős és egyéb példáidnál semmi gond nincs a képlettel, csak nem egy erő hat a testre, hanem több, melyek közül egy a felhajtóerő, ezeket kell összegezve a képletbe helyettesíteni.

Ami pedig az űrt illeti, már hogy a viharba ne számítana a tömeg az űrben? Ha szerinted ugyan akkora erő kell egy 1 kg-os és egy 100 tonnás tárgy esetén azonos gyorsúláshoz az űrben, akkor szaladj Musk-hoz, holnapra gazdag leszel. Valószínűleg itt egy egyszerű hibába estél, a "súlytalanságot" kevered a "tömegtelenséggel", mint egy piaci kofa a súlyt a tömeggel.

2022. jan. 14. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
27%
Most attól függetlenül, hogy a kérdező stílusa bicskanyitogató, a kérdés teljesen jogos. Ugyanis a kérdésre a válasz az, hogy NEM univerzális. De ez nem jelenti azt, hogy használhatatlan; a tudósok már egy pár éve tudják (mondjuk Einstein óta biztosan), hogy az F=m*a képlet bizonyos határok között tud jó eredményt mondani, és minél messzebb megyünk ettől a határtól, annál pontatlanabb eredményt fog adni. A földi körülmények között nagyon is jól tud működni, az űrben már nem annyira, ezért kellett pontosítani a már meglévő képleteket. És ezzel nincs is semmi baj, a tudósok nagyon ügyesen tudnak mindegyik képlettel számolni.
2022. jan. 14. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
91%
Ezzel a kérdéssel az a baj, hogyha nem teszik át az ezóba, akkor hetente többször meg fog jelenni a kiemelt kérdések között. És ettől már előre hányok!
2022. jan. 14. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
23%
Aki lepontozta a 7-es válaszomat, el is tudja mondani, hogy mi a problémája? ...
2022. jan. 14. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 krwkco ***** válasza:
75%

#9

"... az űrben már nem annyira"

2022. jan. 14. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!