Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Azt tudjuk, hogy a saját...

Azt tudjuk, hogy a saját Naprendszerünk miért van a pályáján?

Figyelt kérdés

Azt olvastam, hogy a galaxis szélén található csillagoknak le kéne röpülniük, mivel túl gyorsan keringenek a központi fekete lyuk körül, mégse teszik meg... A mi Naprendszerünkre is érvényes ez? Mert a mi Naprendszerünk is eléggé a galaxis szélefelé van... Vagy a mi Naprenszerünkre még ülnek a Newtoni képletek?


Másik kérdésem, hogy évekkel ezelőtt egy ismeretterjesztő videóban (talán Szélsőséges Világyegyetem) mondták, hogy a Naprenszerünk nemcsak simán kering, hanem egyúttal a galaxis síkjára merőlegesen egy oszilláló fel-le mozgást is végez. Még magyarázatot is adtak egy kihalási eseményre, hogy amikor vagy kint vagyunk a síkból akkor vagyunk védtelenek, vagy pont amikor a síkban vagyunk... ezt már nem tudom. Tényleg végez a Naprendszerünk ilyen mozgást? Ha igen, akkor azt milyen fizikai törvények okozzák?


2022. jan. 17. 09:26
 1/4 MDaniel98 ***** válasza:
14%

"As far as we know, there is no reason why the solar system is arranged exactly the way it is. It might have been arranged differently, just as there are other solar systems in the universe arranged differently. This has to do with the way it originated. But man has discovered certain laws of nature that seem to keep the solar system in its present pattern.


Earth, like the other planets, follows its path, or orbit, around the sun. The period of time that the earth takes to go around the sun is called a year. The other planets have orbits larger or smaller than the earth’s.


How this solar system came to be and how the planets came to have the size, location, and orbits they have, astronomers cannot fully explain. But they have two main types of theories. One type of theory suggests that the formation of the planets was a part of the gradual change of the sun from a whirling mass of hot gas to its present size and brilliance. The planets formed as small whirling masses in the giant gas and dust cloud as it turned.


Another group of theories is based on the idea that at some time there was a near-collision between the sun and another star passing nearby. Large pieces of the sun were pulled away and began to revolve around the sun at different distances. These are now planets.


No matter which theory is right, the solar system came to be as it now is more or less by chance. Why does it stay this way? Kepler’s Laws of Planetary Motion state that all planets travel about the sun in an elliptical (oval) path; that a planet moves faster in its orbit as it nears the sun; and that there is a relation between its distance from the sun and the time it takes to make an orbit. Newton’s Law of Gravitation, of which Kepler’s three laws were an indispensable part, explained how two objects attract each other. So the solar system remains as it is because certain laws of nature maintain the relationship of the sun and the planets."

2022. jan. 17. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

A kérdés elsö felére a válasz az, hogy nem csak a központi fekete lyuk gravitációja hat a csillagokra, hanem az egész galaxis gravitációja, tehát a szomszédos csillagok, por-, és gázfelhök, stb. Emiatt nem repülnek ki.

A második részre a magyarázat, hogy valószínüleg egy anyagfelhö, vagy valamikori törpegalaxis áthaladt a tejútrendszer korongján, ami kis mértékben magával húzta a Naprendszert és környezetét.


"Az adatok tanúsága szerint a korong külső részén azonosítható a csillagok egy lassan mozgó, a Tejútrendszer fősíkja fölött elhelyezkedő csoportja, amelynek tagjai „lefelé”, azaz a fősík felé mozognak, miközben csillagok egy másik, a fősík alatti csoportja a „fölfelé”, azaz szintén a fősík irányában mozog. Most sikerült első ízben azonosítani ezt a jelenséget, ami arra enged következtetni, hogy a múltban a Tejútrendszer csaknem összeütközött a Sagittarius törpegalaxissal. Utóbbi néhányszor tízmillió csillagot tartalmaz, és jelenleg éppen a Tejútrendszer áldozatául esik, galaxisunk bekebelezi a veszélyes közelségbe került szomszédját. Az ezt megelőző közelségekor nem ütközött neki a Tejútrendszernek, ahhoz azonban elég közel került, hogy gravitációja – a vízbe dobott kő keltette hullámokhoz hasonlóan – megzavarja a Tejútrendszer peremvidékein található csillagok egy részének mozgását. Azt azonban már a DR2 adatai alapján is felismerték, hogy a Sagittarius törpegalaxissal valamikor 300–900 millió évvel ezelőtt történt közeli találkozás hullámszerűen megzavarta sok millió csillag mozgását."

[link]


[link]

[link]

2022. jan. 17. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

@honnantudhatnám


kösz, ez hasznos volt

2022. jan. 17. 11:19
 4/4 anonim ***** válasza:

Szívesen! Azt a videót én is láttam, de én is elfelejtettem már, hogy melyik volt.

Illetve kifelejtettem az elsö kérdéssel kapcsolatban azt az "újdonságot", hogy a galaxisok tömegét az eddigi számítások alapján nem csak a látható anyag adja, hanem nagy, vagy akár nagyobb részét teszi ki a sötét anyag is, amit nem tudunk érzékelni, de a gravitációs hatása érzékelhetö. Ezt valahogy úgy lehet elképzelni, hogy a sötét anyag úgymond kitölti a galaxis anyagmentes részét, mondhatni az egész galaxis egy sötét anyag buborékban van. Ez is hozzá járul a galaxis összetartásához.

[link]

[link]

[link]

2022. jan. 17. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!