Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hullámfüggvény megfigyelő...

A hullámfüggvény megfigyelő általi összeomlása hogyan értelmezhető egy milliárd évvel korábban indult foton esetében? Mikor omlott össze a függvény-milliárd éve a mai megfigyelésem miatt?

Figyelt kérdés

A hullámfüggvény összeomlik a megfigyelés pillanatában. De a foton már úton van milliárd éve akár. Az ő hullámfüggvénye már akkor össze kellett omoljon-de én csak most figyeltem meg.


Vagyis, a fotonnak tudnia kellett hogy én milliárd évek múlva megfigyelem?

Vagy, az én mostani mai megfigyelésem a távoli múltban visszamenőleg omlasztotta össze a függvényt (visszaható okság)? Az okozat előbb volt mit az ok?


2022. jan. 22. 11:18
 1/6 krwkco ***** válasza:
89%

Amig nem lépnek interakcióba valamivel, addig a részecskék hullámszerűen viselkednek. Akár 1 millárd évig is. Interferálnak saját magukkal, réseken diffraktálódnak, stb.

Amikor megpróbáljuk megfigyelni őket, pl. egy fotopapírt teszünk eléjük, akkor a hullámfüggvény négyzetének megfelelő valószínűséggel megjelennek valahol és a kvantumjuknak megfelelő energiájú nyomot hagynak.

Az észlelés pillanatában. Nem egymilliárd évvel ezelőtt.

2022. jan. 22. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
33%

"Amig nem lépnek interakcióba valamivel, addig a részecskék hullámszerűen viselkednek. Akár 1 millárd évig is. Interferálnak saját magukkal, réseken diffraktálódnak, stb."


ez tévedés uis ha azok a fotonok pl egy csillagból indulnak ki, akkor egy fix körülhatárolható képet rajzolnak ki. És az a kép amit én most ma látok és lefotózok, az a kép milliárd évvel ezelőtt keletkezett.

Vagyis az a foton, amit én most itt és ma lefotózok, az milliárd éve tudta hogy le fogják fotózni itt és most?


Hát tudnia kellett, hiszen váltott hullám és részecskeállapot közt. És nem most, hanem akkor.

2022. jan. 22. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 EagleHUN ***** válasza:

Kicsit kifordítom a kérdést és az eredeti kísérleti összeállítást is.


Vajon ha a kettős rés kísérleti összeállítása akkora lenne mint a földpálya két legtávolabbi pontja és az interferencia ernyő ennek megfelelően fényévekre lenne kihelyezve akkor mi történne?

(Egy fotonos és sok fotonos kísérletnél is érdekes lehet.)


A megfigyeléskor még évek vannak az ernyőig, vica versa az ernyő elérésekor már régen nem figyeljük. De lehet hogy akkor és ott korábban megfigyeltük az 1db foton melyik lyukon haladt át de azóta már nem figyelgetjük.


Megtartja a megfigyeléskor felvett állapotát?


Vagy ilyenkor már "nem érdekli" mert utána ismét hullámként halad és képes interferálni?


Szóval ilyenkor mi lenne a helyzet, elvégezhető egyáltalán ekkora méretben ez a kísérlet?

2022. jan. 22. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 krwkco ***** válasza:
100%

Kettős rés kisérlet.

Egyfotonos vagy sokfotonos, mindegy. Ugyanaz az intereferenciakép fog kialakulni, akkor is ha a fotonok olyan ritkák, hogy egyetlen "fotonnak" is mindkét résen át kell haladnia, mert különben nem lenne interferenciakép. Ez a részecskék kettős természetének (hullám és kvantum) bizonyítéka.

Hogyan kell a kettős rés kisérletet nagy méretben kivitelezni:

1. A megfigyelő ernyőn ott fog maximumhely kialakulni, ahol a két rés között átmenő útvonal hosszának különbsége a fény hullámhosszának egészszámú többszöröse. A két szomszédos maximumnál az úthosszak különbsége egy hullámhosszal több és kevesebb. Ez határozza meg, hogy milyen sűrűn lesznek a vonalak.

2. Egy rés két széle érintésével létrejövő két pálya útkülönbsége sokkal kisebb kell hogy legyen, mint a fényhullámhossz. Különben az interferenciakép elmosódottá válik.

Ha ezt a két dolgot milliárdfényéves méretben biztosítják, akkor lesz interferenciakép.

2022. jan. 22. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 krwkco ***** válasza:

"De lehet hogy akkor és ott korábban megfigyeltük az 1db foton melyik lyukon haladt át de azóta már nem figyelgetjük."

Nem tudjuk megfigyelni, hogy melyik résen megy át a foton. Ülünk a rés mellett és semmit nem látunk. A fotonok nem húznak fénycsíkot. A réseknél nem vesznek fel semmilyen "állapotot".

A megfigyelésük egyetlen módja, ha egyúttal megsemmisülnek. A szemben a fényérzékeny vegyületben vagy a fotópapíron kémiai reakcióban leadják az energiájukat.

2022. jan. 22. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 EagleHUN ***** válasza:
#5 rendben legyen akkor elektronnal.
2022. jan. 22. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!